Meteor30. prosince  2017 v 08:04  

Muší potápěčky se skafandrem

Moucha potápečka (Ephydra hians) se vzdušným skafandrem u jezera Mono - Foto: Floris van Breugel, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Moucha potápečka (Ephydra hians) se vzdušným skafandrem u jezera MonoFoto: Floris van Breugel, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Neradno mouchy podceňovat jako obyčejný a ošklivý hmyz, jejich svět je neuvěřitelně bohatý a pozoruhodný. Jeden ze zástupců rozsáhlé říše much je dokonce přeborníkem v potápění. Jak to dělá?

Příspěvky Meteoru 30. 12. 2017
01:07 Unikátní ledové jeskyně roztály
12:00 Nové chemické prvky
16:24 Vyhubení a návrat vyder
29:28 Mouchy se skafandrem
36:20 Zázrační počtáři udivují 2/2.

Na obzoru se vypínají zasněžené štíty Sierry Nevady, z druhé strany se tyčí vyhaslé sopky a z vody vystupují podivné krápníkové útvary. Voda je neuvěřitelně slaná, někdy sytě modrá, jindy hráškově zelená.  

 

Unikátní ledové jeskyně roztály. Nové chemické prvky. Vyhubení a návrat vyder. Mouchy se skafandrem. Zázrační počtáři udivují 2/2.

Vložit na svůj web

Jezero Mono v Kalifornii je staré a mrtvé. Nežijí v něm žádné ryby ani korýši. Jedni z mála, kdo si s těžkými životními podmínkami dokázali poradit, jsou mouchy břežnice. 

Voda se do jezera dnes známého pod jménem Mono, dostala před tři čtvrtě milionem let. „Před 60 000 roky se propojení jezera s okolím uzavřelo, od té doby vysychá a hromadí se tam soli. Dnes je voda v jezeře 3krát slanější než voda v oceánu, je alkalická, je to vlastně naředěný louh, má pH 10,“ popisuje nehostinné podmínky jezera Mono biolog Jaroslav Petr. 

Moucha potápěčka 

Břežnice vleze do vody a i v hloubce dvou metrů je schopná požírat vodní řasy a klást tam vajíčka. Muším larvám se v mrtvé vodě kupodivu dobře daří. To ale není jediná podivnost této mouchy. Podobně jako akční hrdina z béčkového filmu totiž vylézá z vody zcela suchá! 

„Ukázalo se, že do vody lezou v jakémsi skafandru. Zvláštním skafandru z tenké vrstvy vzduchu. Třeba potápníci si s sebou nosí malé bublinky vzduchu, ale v tomto případě vzduch pokrývá celé končetiny a celé muší tělo,“ vysvětluje Jaroslav Petr. 

Potápění s PET lahvemi 

Hejno much potápěček u jezera Mono - Foto: Steve Ryan, Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Hejno much potápěček u jezera MonoFoto: Steve Ryan, Wikimedia Commons CC BY-SA 2.0

Nutno podotknout, že potápět se se vzdušným skafandrem není žádný med. Moucha se pořádně nadře. Aby se potopila, musí vyvinout až 18krát větší sílu, než je hmotnost jejího těla. Je to asi podobné, jako kdybychom se chtěli potopit s 10 PET lahvemi přivázanými kolem trupu. Naopak vynoření bývá rychlé a hladké, vystřelí ji to jako katapult. 

Mouchy břežnice žijí u jezera Mono v obrovském množství. Každý rok navštíví jezero při tahu na dva miliony ptáků. Právě mušky potápěčky jsou jejich častou kořistí. Mušími larvami se pak kdysi dávno živili i Indiáni z místního kmene, říkalo se jim „pojídači muších larev“. 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 20. ledna  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Pylová zrna jako svědci historie staré miliony let

  Dinosauří kosti, trilobiti i úlomky starodávných šperků a zbraní pomáhají zpřesňovat neznámou minulost života na Zemi. Bohatou studnicí poznatků o dobách dávno minulých jsou ale i obyčejná pylová zrna. Podávají důkaz...

   
 • 16. ledna  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Houby proti rakovině?

  Na světě se vyskytují miliony druhů hub a plísní. Dodnes vědci popsali asi 120 000 z nich, každý rok přitom přibývá na 2000 nově popsaných druhů. Některé z nich mohou být pro lidstvo velmi užitečné.

   
 • 13. ledna  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Stavěli Egypťané pyramidy z betonu?

  Bez bagrů, jeřábů a technologických vymožeností dokázali staří Egypťané vystavět úctyhodné obrovské pyramidy. Z dnešního pohledu fascinující výkon. Neustále se objevují nové hypotézy, jak to mohli dokázat. Jedna z nich...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace