Meteor28. dubna  2018 v 08:04  

Může matka porodit nevlastní dceru?

Matka - je vždy jistá? - Foto: Fotobanka Pixabay

Matka - je vždy jistá?Foto: Fotobanka Pixabay

Otec je vždy nejistý. Stará známá pravda. Ale co když stoprocentní jistota nepanuje ani u matky? Možnost, že se ženě narodí dítě, které s ní nemá geneticky nic společného, je teoreticky splnitelná.

Příspěvky Meteoru 28. 4. 2018
01:40 Mimozemské sopky na Vestě
10:00 Jak mozek vnímá čas?
20:00 První česká lokomotiva
25:00 Nový lovec exoplanet
25:33 I matka může být nejistá
46:10 Zvířata se léčí bylinami

Dlouho se předpokládalo, že počet vajíček v těle ženy v průběhu života neroste, naopak se s věkem snižuje. Na hlodavcích ale bylo prokázáno, že se těmto savčím samicím mohou vajíčka vytvářet po celý život. 

 

Mimozemské sopky na Vestě. Jak mozek vnímá čas? První česká lokomotiva. Nový lovec exoplanet. I matka může být nejistá. Zvířata se léčí bylinami.

Vložit na svůj web

„Je možné, že pokud žena prodělá transplantaci kostní dřeně nebo transfuzi krve, kde by byly kmenové buňky, tak z kmenových buněk dárce se může teoreticky vyvinout vajíčko. Kdyby bylo oplozeno, mohlo by se narodit dítě, které by nemělo geny ženy, která jej přivede na svět,“ vysvětluje Jitka Pavlíková z Ústavu experimentální medicíny AV. 

Jak si kmenové buňky vybírají profesi 

Kmenové buňky jsou podle Jitky Pavlíkové zjednodušeně řečeno takové buňky, které se ještě nerozhodly, co budou dělat. Mohou se z nich vyvinout svalové, mozkové nebo různé jiné buňky. „Pro jakou profesi se buňky rozhodnou, je ovlivněno prostředím.“ 

Čtěte také: Nacházíme se ve století kmenových buněk, tvrdí lékař. V čem nová léčba spočívá?

Záleží tedy na tom, kam kmenovou buňku dopraví krev. Kdyby se dostala do vaječníku, mohla by se změnit i ve vajíčko. Pokud by se nově vzniklé vajíčko podařilo oplodnit a narodilo by se z něj dítě, mělo by geny otce a z druhé strany pak dárce kostní dřeně či krve. Případná analýza DNA by prokázala, že geny matky chybí. 

Případy, kdy se něco takového stalo, nejsou známy. Zjišťovat takovou eventualitu je na hraně etiky. Jak by se asi cítila matka, kdyby po letech zjistila, že její dítě není její? 

Je neposkvrněné početí mýtus, nebo realita? 

Příběh Panny Marie a jejího neposkvrněného početí znají snad úplně všichni. Jenže jde o laickou chybu v interpretaci bible. Neposkvrněné početí Panny Marie neoznačuje panenské početí Ježíše Krista, ale to, že podle pravověrných katolíků „přišla na svět nezatížená dědičným hříchem“. Nicméně z hlediska vědy, početí bez pohlavního styku nebo bez laboratorního zásahu, možné je. Mohlo by k němu dojít v případě, že by matka ve svém těle měla buňky svého nenarozeného bratra. 

„Když se vyvíjí v děloze dva zárodky, narodí se dvojčata, někdy se ale stane, že zárodky splynou a dítě má pak buňky dvou různých jedinců. Může se stát, že se ze splynutých zárodků narodí holčička, která bude mít jeden vaječník, a namísto druhého by se prosadily buňky sourozence a vzniklo by varle. Jakmile holčička dospěje, tak její vaječník začne produkovat vajíčka a varle spermie. Teoreticky by při jejich spojení mohlo dojít k oplození a narození dítěte,“ popisuje Jitka Pavlíková. 

Dva v jednom 

Dodává, že pravděpodobnost něčeho takového je strašně malá, ale úplně nemožné to není. Ke splynutí dvou zárodků dochází. Lidem, kteří se takto narodí, se říká chiméry. U některých z nich je to vidět na první pohled, třeba mají na těle různě zbarvenou kůži. Častěji se to ale neprojeví vůbec nijak, protože buňky nenarozeného sourozence mohou být ukryty ve vnitřních orgánech. 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 31. července  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Jak člověk udělal z vlka psa

  Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

   
 • 28. července  2018 v 08:04     FotogalerieAudio  rubrika: Meteor

  Vernovo Ocelové město jako předzvěst světových válek

  Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého...

   
 • 24. července  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Nejdelší zatmění Měsíce pod dohledem Marsu

  Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas