Meteor18. dubna  2017 v 08:04  

Nebezpečné kojenecké lahve s bisfenolem S

Kojenecké lahvičky - jsou bezpečné? - Foto: Fotobanka Pixabay

Kojenecké lahvičky - jsou bezpečné?Foto: Fotobanka Pixabay

Kupujete kojenecké lahvičky s nálepkou „BPA free“ v domnění, že tím děťátku méně uškodíte? Bohužel v době plastové není možné se zcela vyhnout škodlivým látkám, a to ani v pomůckách určených našim nejmenším.

Příspěvky Meteoru 15. 4. 2017
01:30 Bisfenol S a nebezpeční plastů
10:40 Je možné utopit rybu?
17:37 Co nového ve světě faraonů
31:07 Chemie obyčejné myčky
38:33 Einsteinovi se v Praze nelíbilo
42:24 Bude to kluk, nebo holka?

Plasty jsou všude kolem nás. Problém je, že se z nich uvolňuje řada chemikálií, které negativně ovlivňují životní prostředí i zdraví lidí. Jednou z takových látek je bisfenol A (BPA), který se v minulosti používal například právě v kojeneckých lahvích. Jeho funkcí je tvrdit plast, aby držel pohromadě. Po prokázání jeho negativních vlivů na lidské zdraví se ale ve většině výrobků přestal používat.  

 

Bisfenol S a nebezpeční plastů. Je možné utopit rybu? Co nového ve světě faraonů. Chemie obyčejné myčky. Einsteinovi se v Praze nelíbilo. Bude to kluk nebo holka?

Vložit na svůj web

Jenže látku bylo nutné něčím nahradit a jednou z náhrad se stal bisfenol S (BPS), aniž by byly detailně prozkoumány jeho negativní účinky. Zaměřit se na ně rozhodli v laboratořích České zemědělské univerzity v Praze. Zajímal je vliv bisfenolu S na prasečí buňky – vajíčka. Výsledek není potěšitelný.  

Z bláta do louže 

Plasty jsou všude - Foto: Vlasta Gajdošíková

Plasty jsou všudeFoto: Vlasta Gajdošíková

„Bohužel je to z bláta do louže. Zjistili jsme, že bisfenol S poškozuje savčí vajíčko snad ještě více než bisfenol A. Ovlivňuje negativně protein, který pomáhá při rozdělování dědičné informace. Z vajíčka pak nemůže vzniknout životaschopné embryo,“ uvedla v Meteoru Tereza Žalmanová z České zemědělské univerzity. 

Vědci nechali prasečí vajíčka po dobu dvou dní vyvíjet se v roztoku, který jim vyhovuje a napodobuje prostředí v prasečím těle, ale přidali k nim navíc bisfenol S. Snažili se přitom otestovat několik různých koncentrací. Alarmující je, že k závažným poškozením vajíček došlo už při velmi nízkých koncentracích – takových, které byly naměřeny třeba v krevním séru u obyvatel Japonska. 

Kde všude je bisfenol S? Nevíme 

Můžeme se ale škodlivému bisfenolu S vyhnout? Asi těžko. Nevíme totiž přesně ani to, kde se s ním můžeme setkat. „Jsme s ním v kontaktu prakticky denně, je obsažen v penězích i účtenkách, poletuje v prachu, je ve vodách a samozřejmě je i v nás, jak bylo zjištěno v mnoha zemích,“ dodala Tereza Žalmanová.  

Jestli je v určitém výrobku bisfenol S, se nedá zjistit většinou ani z etikety. I kdyby na ní bylo napsáno „BPA free“, neznamená to, že se ve výrobku nevyskytuje nějaký náhradník, který může být daleko škodlivější. „Bisfenolů je celá řada, známe i bisfenol AF nebo bisfenol F a u těch není vůbec prověřeno, jak mohou působit,“ uzavřela Žalmanová.  

Co se týče bisfenolu A, tak ten se dlouhodobě používal v CD a DVD, v barelech na vodu, ve sportovních pomůckách a plastových příborech i dózách na potraviny. Najít ho ale můžeme i ve stomatologii, stavebnictví a elektronice. 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 12. prosince  2017 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Pomůže očkování proti chřipce i na rýmu?

  Chřipkový virus je pěkný prevít, každou zimu je trochu jiný. Proto se i vakcíny proti chřipce každoročně mění a je nutné se nechat pokaždé znovu očkovat. Vyplatí se to vůbec? A pomůže toto očkování i proti běžných virózám...

   
 • 9. prosince  2017 v 08:04     FotogalerieAudio  rubrika: Meteor

  500 desetikorun za minutu!

  Řeč naštěstí není o prohře v automatu, ale o výrobě mincí. Neuvěřitelných 500 desetikorun, tedy 5000 korun, za minutu vyrazí jeden ze strojů v České mincovně v Jablonci nad Nisou. Viděli jsme to na vlastní oči, když...

   
 • 5. prosince  2017 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Rejsek na zimu zmenšuje hlavu i mozek

  My se v zimě pořádně oblečeme, medvěd si schrupne, mnozí ptáci tráví chladné měsíce v teplých krajích. Jsou ale i jiné strategie přežití. Překvapující je originální taktika rejsků obecných.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace