Meteor14. dubna  2018 v 08:04  

Nezničitelnost švábů tkví v DNA

Šváb americký - Foto:  Termiteman, Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Šváb americkýFoto:  Termiteman, Wikimedia Commons CC-BY-3.0

Švábi přežili dinosaury a dost možná přežijí i případnou zkázu lidstva. Planetu Zemi obývají už 300 milionů let. Jsou holt mnohem odolnější než jakékoli jiné organismy na Zemi. Vděčí za to své DNA.

Příspěvky Meteoru 14. 4. 2018
01:33 Puštík - modrý Mauricius ornitologických sbírek
14:55 Mimozemské sopky na Měsíci
27:00 Zkáza Titaniku
31:30 Nezničitelnost švábů tkví v DNA
38:21 Záhadné národy
42:10 Co se kost v mládí nenaučí, ke stáru nedožene

Vědce samozřejmě záhada odolnosti švábů dlouhodobě zajímá. Díky novým genovým výzkumům se o těchto malých nevzhledných stvořeních dozvídáme stále více. Nedávno byla přečtena dědičná informace švába amerického, která je podobně velká jako u člověka, a přinesla mnoho nových poznatků. 

 

Puštík - modrý Mauricius ornitologických sbírek. Mimozemské sopky na Měsíci. Zkáza Titaniku. Nezničitelnost švábů tkví v DNA. Záhadné národy. Co se kost v mládí nenaučí, ke stáru nedožene.

Vložit na svůj web

Lidé a švábi mají kupodivu mnoho podobných genů, švábi mají ale některé z nich namnožené, a právě ty jim pomáhají vypořádat se s nečekanými životními zvraty. Například mají úžasnou regenerační schopnost. Když přijdou malé švábí nymfy k úrazu a upadne jim kousek nohy, zase jim končetina doroste. 

Inspirace od švábů 

Taková schopnost by se jistě lidem také hodila. Třeba když se jednou podaří najít i v lidské dědičné informaci uspaný gen regenerace, mohla by to medicína využít k uspíšení hojivých procesů. 

„Šváb si umí poradit i s jinými nástrahami okolí, například je schopen žít v odpadech, a to včetně těch toxických. Je sice všežravý, ale velmi vybíravý, má přes 500 genů pro chuťové receptory, a bezpečně tak pozná, co by ho mohlo otrávit,“ uvádí v Meteoru biolog Jaroslav Petr. 

Proto je velmi těžké se švábů zbavit. Výrobci hubících jedů je musí neustále zdokonalovat. „Švábi mají přes 300 genů pro hořké chutě, které signalizují jedovaté látky. Lidé na ně líčili sladké otrávené návnady a švábi to baštili a umírali, po čase ale přestaly návnady fungovat, chuťové receptory se upravily a švábi začali vnímat sladkou glukózu jako hořkou a vyhýbali se jí,“ vysvětluje Jaroslav Petr. 

Přizpůsobivost je základem přežití. Stejně jako spolupráce s dalšími jedinci. „Zajímavé je, že švábi jsou předkové termitů,“ uzavírá biolog. 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. července  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Pět neděl v balóně: Verne předpověděl satelitní snímkování

  Afrika byla v 19. století v kurzu. Na její mapě stále zůstávalo mnoho neznámých míst. Černý kontinent sliboval zdánlivě nekonečnou zásobárnu nerostných surovin i lidských zdrojů. Není divu, že si ji jako dějiště pro...

   
 • 17. července  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Savci za dinosaurů žili nočním životem

  Vymře jednou lidstvo? Zatím nevíme. Jisté je, že po každé epizodě velkého vymírání živočichů se otevírá prostor pro nové druhy, které se daným podmínkám lépe přizpůsobí. Až vymření dinosaurů, vládců druhohor, tak pomohlo...

   
 • 14. července  2018 v 08:04     AudioVideo  rubrika: Meteor

  Vernův hrad v Karpatech: pohádky nebo fyzika?

  Kdesi v zaostalé Transylvánii, zemi upírů a vyvrhelů, se nachází tajemný hrad s neznámým nájemcem. Zhmotňuje se v něm oživlý obraz krásné operní divy, bouří se vášnivá mužská srdce a dějí se podivuhodné věci. Do červené...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas