Meteor5. května  2018 v 08:04  

Obří dinosaurus s detektorem ryb

Takhle nějak možná mohl vypadat spinosaurus - Foto:  Durbed, Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Takhle nějak možná mohl vypadat spinosaurusFoto:  Durbed, Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Ani tyranosaurus, ani gigantosaurus. Největším masožravým dinosaurem byl s největší pravděpodobností egyptský spinosaurus. Tento podivný tvor, který aktivně lovil hlavně ve vodě, vybaven detektorem změn elektrického pole, dosahoval zřejmě délky až 18 metrů a vážil přes 10 tun.

Příspěvky Meteoru 5. 5. 2018
02:50 Co máme společného s mozkem ptáků?
11:37 Mimozemské sopky u Jupitera
21:40 Dinosaurus s plachtou a detektorem el. pole
28:22 První poslech kosmického rádia
34:08 Po čem voní mravenci
24:30 Voda, která nechce zmrznout
45:13 Jak volat manželovi do vesmíru?

Vypadal dost zvláštně. Na rozdíl od jiných dinosaurů nechodil jen po dvou zadních končetinách, ale zřejmě po všech čtyřech. Komfortněji se ovšem pohyboval spíše ve vodě, kde byl obávaným predátorem. 

 

Co máme společného s mozkem ptáků? Mimozemské sopky u Jupitera. Dinosaurus s plachtou a detektorem el. pole. První poslech kosmického rádia. Po čem voní mravenci. Voda, která nechce zmrznout. Jak volat manželovi do vesmíru?

Vložit na svůj web

Aby ne, byl přímo vodním obrem. „Jeho tělo dosahovalo délky snad až 18 metrů a hmotnosti přes 10 tun. Jeho lebka měřila skoro dva metry! Díky tomu mohl lovit různé velké paryby, předky dnešních pilounů a žraloků, o hmotnosti dvou tun a délky devíti metrů. Víme to díky fosilním nálezům rybích šupin uvnitř některých spinosauridů,“ vysvětluje v Meteoru odborník na dinosaury Vladimír Socha. 

Dinosaurus s reklamou na těle 

Spinosaurus doslova znamená „trnitý ještěr“. Na zádech měl prodloužené trny, výběžky hřbetních obratlů. Mohly být vysoké až metr osmdesát, tedy jako dospělý člověk! Mezi jednotlivými výběžky byla napnutá plachta, která sloužila k termoregulaci. 

Spinosaurus ve srovnání s jinými druhy - Foto: Joschua Knüppe, Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Spinosaurus ve srovnání s jinými druhyFoto: Joschua Knüppe, Wikimedia Commons, CC BY 4.0

„Plachtou procházely drobné cévy, kterými proudila krev. Když spinosaurus plachtu vystavil studenému větru, mohl se zchladit, naopak na slunci se pak mohl ohřát. Ale taky to mohla být určitá reklamní plocha s výraznou kresbou, pomocí níž spolu mohli dinosauři vzájemně komunikovat,“ dodává Vladimír Socha. 

Plachta mohla fungovat jako signál, kterým třeba samec chtěl nalákat samici, říct jí: „jsem zdatný, jsem zdravý“. Anebo naopak mohla sloužit jako varování pro nepřátele, aby se nepřibližovali a měli se na pozoru. 

Ryby i zdechliny v žaludku 

Spinosaurus aegyptiacus byl hlavním představitelem celé čeledi. Ostatní jeho příbuzní mu byli v mnohém podobní. Také žili převážně u vody a byli vybaveni štíhlými čelistmi. Nebyli asi schopni mohutného zákusu jako tyranosaurus, ale zase měli zahnuté špičaté zuby, které jim umožňovaly lépe chytat kluzkou kořist, tedy například rybu. 

Živili se ale i jinou potravou. Například v žaludku evropského druhu spinosaurida nazývaného baryonyx byly nalezeny zkamenělé zbytky ptakoještěra i kosti iguanodona. 

Detektor pohybu pod vodou 

Jak dokázal takový nesmírný obr chytit mrštnou rybu? S největší pravděpodobností mu s tím pomáhal speciální systém detekce změn elektrického pole pod vodou. „Byla nalezena zajímavá pórovitá struktura na přední části horní čelisti. Zřejmě šlo o signální systém, kterým mohl spinosaurus vnímat změny v elektrickém poli pod vodou, způsobené pohybem připlouvající ryby,“ dodává Vladimír Socha. 

Naopak na souši asi tak šikovný nebyl, tam se živil převážně tím, co našel a co daleko neuteklo, tedy například zdechlinami. 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 31. července  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Jak člověk udělal z vlka psa

  Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

   
 • 28. července  2018 v 08:04     FotogalerieAudio  rubrika: Meteor

  Vernovo Ocelové město jako předzvěst světových válek

  Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého...

   
 • 24. července  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Nejdelší zatmění Měsíce pod dohledem Marsu

  Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas