Meteor5. ledna  2016 v 08:05  

Obří podzemní jezero pod ledem

Jezero Vostok se nachází 4 kilometry pod ledovou vrstvou Antarktidy - Foto: Nicolle Rager Fuller/NSF, Wikimedia Commons, volné dílo

Jezero Vostok se nachází 4 kilometry pod ledovou vrstvou AntarktidyFoto: Nicolle Rager Fuller/NSF, Wikimedia Commons, volné dílo

Neuvěřitelné 4 km pod ledovým povrchem Antarktidy se ukrývá největší podzemní jezero světa - Vostok. Leží pod nejmrazivějším místem naší planety, kde bylo naměřeno minus 89,2 stupně Celsia. Jak je možné, že jezero ještě nezamrzlo?

Příspěvky Meteoru 2. 1. 2016
01:20 Jak spermie najde vajíčko?
08:55 Problém obchodního cestujícího
24:42 Největší pavouk na světě
37:00 Jak dokáže kaktus přežít i bez vody?
46:08 Největší podzemní jezero světa

Jezero dlouhé 250 km a široké 60 km se nachází pod ruskou polární stanicí Vostok. Už při budování stanice v roce 1957 si polárníci všimli, že něco nehraje. V okolí do vzdálenosti několika desítek km byl velmi plochý terén. 

 

Jak spermie najde vajíčko? Problém obchodního cestujícího. Největší pavouk na světě. Jak dokáže kaktus přežít i bez vody? Největší podzemní jezero světa.

Vložit na svůj web


 

Odvážná hypotéza 

„Jeden z geomorfologů, Andrej Petrovič Kapica, přišel s myšlenkou, která se tenkrát zdála být trochu přitažena za vlasy, že hluboko pod povrchem by mohlo být jezero,“ uvedl v Meteoru hydrogeolog Zbyněk Hrkal.  

„Teprve v roce 1974 Britové Kapicovu teorii potvrdili leteckým radarovým průzkumem. Další zpřesnění proběhlo v roce 1991 pomocí radiometrické družice ERS 1. A ta nejpřesnější data jsme získali v roce 2001 leteckou geofyzikou, kterou tam provedli američtí vědci,“ popsal Hrkal. Andrej Kapica se potvrzení své hypotézy naštěstí dožil, zemřel teprve nedávno, v roce 2011.  

Jezero staré 35 milionů let 

Zjistilo se, že jezero je obrovské. Šesté největší na světě. A první, co se týče podzemních jezer. Průměrná hloubka činí 200 metrů, největší hloubka dosahuje až 800 m. Nejenom že je jezero velké, ale je také pěkně staré.  

Jezero Vostok - satelitní snímek - Foto: NASA/ Goddard Space Flight Center, Wikimedia Commons, volné dílo

Jezero Vostok - satelitní snímekFoto: NASA/ Goddard Space Flight Center, Wikimedia Commons, volné dílo

„To jezero vzniklo zhruba před 35 miliony let, tedy v době, kdy na Antarktidě žádný ledovec nebyl,“ podotkl Zbyněk Hrkal. „V místě, kde se dnes nachází jezero, byl tektonický zlom, který vytvořil morfologickou depresi, a ta se vyplnila srážkovou povrchovou vodou,“ vysvětlil Hrkal. 

Proč jezero nezamrzlo? 

Jenže pak se změnilo klima, začalo se ochlazovat. Za normálních okolností by asi došlo k tomu, že jezero by promrzlo a zmizelo. Jenže okolnosti normální nebyly.  

„Jezero je v místech, které je geotermálně aktivní, to znamená, že do dna jezera vytéká teplá voda ohřívaná v podzemí. Na jezeře se začala vytvářet ledová krusta, která narůstala, ale ta voda zůstala v tekutém stavu dodnes,“ popsal hydrogeolog Hrkal.  

„Teplota vody v jezeře má kolem minus 3 stupňů, ale protože je pod obrovským tlakem vrstvy 4kilometrového ledovce, tak zůstává stále v tekutém stavu,“ doplnil Hrkal. 

Vrtat, nebo nevrtat? 

Jezero Vostok - vrtat, nebo nevrtat? To je otázka - Foto:  Pesos, Wikimedia Commons, volné dílo

Jezero Vostok - vrtat, nebo nevrtat? To je otázkaFoto:  Pesos, Wikimedia Commons, volné dílo

Prozkoumat vodu starou 35 milionů let, to je jistě pro vědce lákavá představa. „Rusové se desítky let postupně pomocí vrtů probourávali ledovcovým štítem hlouběji a hlouběji. Když už ale byli těsně nad stropem jezera a byla šance, že se tím stropem probourají, vznikla ve vědecké veřejnosti určitá obava ze znečištění unikátní jezerní vody,“ řekl Hrkal.  

A skutečně, když se odebral první vzorek z nejsvrchnější části jezera, nastalo určité zklamání. Našly se tam totiž bakterie, které by tam vůbec být neměly. Vědci tedy byli nuceni vrty pozastavit a hledala se čistější technologie, jak k jezeru proniknout a přitom ho nezanést současnými bakteriemi. 

„Jednou z možností je jiný způsob vrtání, tzv. termovrtání. Nástrojem je sonda, která se táním ledu dostává do větší hloubky, nad ní pak led znovu chladne a uzavírá se,“ nastínil Zbyněk Hrkal.  

Mezitím se ukázalo, že podobných, i když menších jezer, je pod Antarktidou více. Jsou propojena a zřejmě u nich probíhá i jistá výměna vody s oceánem.  

Průzkumy největšího podzemního jezera Vostok pokračují, teprve budoucnost ukáže, co se skrývá hluboko pod ledem. 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem audioarchivu iRadio. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 20. února  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Ani v únoru nezapomínejte na sluneční brýle

  Únor bílý, pole sílí…a zrak slábne! Pokud se vydáváte na lyžařský svah bez brýlí s ochranou proti ultrafialovému záření, riskujete. Intenzita UV záření stoupá spolu s nadmořskou výškou, nejvíce škody na našich očích...

   
 • 17. února  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Chřipka může vyvolat poruchy spánku

  Usnout nečekaně za volantem nebo trpět nevyzpytatelnou chronickou ospalostí, to se může stát lidem postiženým takzvanou narkolepsií. Jde o autoimunitní onemocnění, jehož původ dlouho nebyl znám. Vědecké studie nyní...

   
 • 13. února  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Mobily ve škole aneb ztížená možnost soustředění

  Mnohé školy zakazují při výuce dětem používat mobily. Nejen že si přes ně můžou hledat na internetu správné odpovědi při písemce a vzájemně si radit, především se ale špatně soustředí na výuku. Nebo ne? Není to třeba...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace