Meteor20. dubna  2013 v 08:50  

ODKAZY 20.4. - Až budou počítače chytřejší než my...

Ilustrační obrázek - Foto:  Keio University

Ilustrační obrázekFoto:  Keio University

Podle odhadů by zhruba v polovině tohoto století měla inteligence počítačů dohnat lidskou. Co nás čeká od té doby? Máme se bát o osud lidí? Jak můžeme předejít nedomyšlenostem nových technologií?

nejen těmito otázkami se zabývá špičkový filmový dokument "Plug & Pray", který na světových festivaklech populárně-vědeckých snímků posbíral již řadu důležitých ocenění. Meteor Vám tento snímek nabízí ve spolupráci s festivalem AFO, kde film vyhrál v roce 2011 Cenu za nejlepší světový populárně-vědecký dokumentární film. 

O nebezpečích, spojených s rozvojem umělé inteligence a souvisejících technologiích i o tom, jak předpokládaným rizikům dopředu čelit, budou po skončení projekce diskutovat a na Vaše otázky odpovídat prof. Olga Štěpánková z katedry kybernetiky Českého vysokého učení technického a prof. Jozef Kelemen ze Slezské univerzity Opava. 

Film je opatřen českými titulky a je vhodný pro děti od 10 let. Předpokládaný konec akce je ve 20:30. 

Poprvé na dvou místech: Plzeň a Praha 

Abychom vyšli vstříc těm z Vás, kdo byste o projekci měli zájem a nemůžete se dostavit na jedinou projekci ve vzdálené části republiky, poprvé uskutečníme současně dvě promítání v Budovách Českého rozhlasu v Plzni a Praze. Obě studia zůstanou propojena i po skončení projekce, v jediné superdebatě, v níž budou moci odborníky oslovit posluchači z Plzně i Prahy. 

Místa v sálech je třeba si zdarma rezervovat na e-mailové adrese METEOR@rozhlas.cz, kde Vám nejpozději do nedělní půlnoci rezervaci potvrdíme. Prosíme, napište krom počtu rezervovaných míst také město v němž projekci chcete shlédnout. Její tačátek je v pondělí 22. dubna 2013 v 18:00 v budově Českého rozhlasu v Praze, vchod Římská 13 a současně v budově Českého rozhlasu Plzeň, Náměstí Míru 10. Rezervace přijímáme výhradně formou e-mailu. Děkujeme za pochopení. 

Podívejte se na upoutávku k filmu Plug & Pray. 

Okamžik, kdy počítač poprvé překonal člověka ve hře v šachy, nastal 11. května 1997 v duelu šachového velmistra Garry Kasparova s počítačem Deep Blue firmy IBM. 

Sova a orel vyvedli mladé
 

Na stránkách Meteoru najdete v kategorii Multimédia přímý přenos z hnízda sovy pálené. Podívejte se, jak tento dravec starostlivě pečuje o mláďata. 

Posluchač Miroslav Čadek poslal do Meteoru upozornění na hnízdění orla bělohlavého v USA. Zajímavostí tohoto přenosu je občasné silné sněžení, v němž dospělí orli zahřívají svá mláďata. Kruté podmínky jsou ale pro tuto oblast typické a podle ornitologů nepředstavují pro mláďata praktickjy žádné riziko. Dvě kamery, namířené na hnízdo najdete ZDE

Invaze rostlin a živočichů 

Poslechněte si debatu, která následovala po skončení projekce dokumentu "Invaze vetřelců" z 15.4. 2013. 

 

Debata Meteoru po skončení projekce filmu "Invaze vetřelců". Hosté: Jan Pergl, Botanický ústav AV ČR a Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody

Vložit na svůj web

Autor:  Marek Janáč
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 16. ledna  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Houby proti rakovině?

  Na světě se vyskytují miliony druhů hub a plísní. Dodnes vědci popsali asi 120 000 z nich, každý rok přitom přibývá na 2000 nově popsaných druhů. Některé z nich mohou být pro lidstvo velmi užitečné.

   
 • 13. ledna  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Stavěli Egypťané pyramidy z betonu?

  Bez bagrů, jeřábů a technologických vymožeností dokázali staří Egypťané vystavět úctyhodné obrovské pyramidy. Z dnešního pohledu fascinující výkon. Neustále se objevují nové hypotézy, jak to mohli dokázat. Jedna z nich...

   
 • 9. ledna  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Stačí spát 3 hodiny denně?

  Chyba chirurga při operaci, automobilová nehoda, nerudné chování, to vše může mít společného jmenovatele. Nedostatek spánku. Jsou ale lidé, kteří tvrdí, že jim stačí spát jen tři hodiny. Je to možné?

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace