Meteor20. dubna  2013 v 08:50  

ODKAZY 20.4. - Až budou počítače chytřejší než my...

Ilustrační obrázek - Foto:  Keio University

Ilustrační obrázekFoto:  Keio University

Podle odhadů by zhruba v polovině tohoto století měla inteligence počítačů dohnat lidskou. Co nás čeká od té doby? Máme se bát o osud lidí? Jak můžeme předejít nedomyšlenostem nových technologií?

nejen těmito otázkami se zabývá špičkový filmový dokument "Plug & Pray", který na světových festivaklech populárně-vědeckých snímků posbíral již řadu důležitých ocenění. Meteor Vám tento snímek nabízí ve spolupráci s festivalem AFO, kde film vyhrál v roce 2011 Cenu za nejlepší světový populárně-vědecký dokumentární film. 

O nebezpečích, spojených s rozvojem umělé inteligence a souvisejících technologiích i o tom, jak předpokládaným rizikům dopředu čelit, budou po skončení projekce diskutovat a na Vaše otázky odpovídat prof. Olga Štěpánková z katedry kybernetiky Českého vysokého učení technického a prof. Jozef Kelemen ze Slezské univerzity Opava. 

Film je opatřen českými titulky a je vhodný pro děti od 10 let. Předpokládaný konec akce je ve 20:30. 

Poprvé na dvou místech: Plzeň a Praha 

Abychom vyšli vstříc těm z Vás, kdo byste o projekci měli zájem a nemůžete se dostavit na jedinou projekci ve vzdálené části republiky, poprvé uskutečníme současně dvě promítání v Budovách Českého rozhlasu v Plzni a Praze. Obě studia zůstanou propojena i po skončení projekce, v jediné superdebatě, v níž budou moci odborníky oslovit posluchači z Plzně i Prahy. 

Místa v sálech je třeba si zdarma rezervovat na e-mailové adrese METEOR@rozhlas.cz, kde Vám nejpozději do nedělní půlnoci rezervaci potvrdíme. Prosíme, napište krom počtu rezervovaných míst také město v němž projekci chcete shlédnout. Její tačátek je v pondělí 22. dubna 2013 v 18:00 v budově Českého rozhlasu v Praze, vchod Římská 13 a současně v budově Českého rozhlasu Plzeň, Náměstí Míru 10. Rezervace přijímáme výhradně formou e-mailu. Děkujeme za pochopení. 

Podívejte se na upoutávku k filmu Plug & Pray. 

Okamžik, kdy počítač poprvé překonal člověka ve hře v šachy, nastal 11. května 1997 v duelu šachového velmistra Garry Kasparova s počítačem Deep Blue firmy IBM. 

Sova a orel vyvedli mladé
 

Na stránkách Meteoru najdete v kategorii Multimédia přímý přenos z hnízda sovy pálené. Podívejte se, jak tento dravec starostlivě pečuje o mláďata. 

Posluchač Miroslav Čadek poslal do Meteoru upozornění na hnízdění orla bělohlavého v USA. Zajímavostí tohoto přenosu je občasné silné sněžení, v němž dospělí orli zahřívají svá mláďata. Kruté podmínky jsou ale pro tuto oblast typické a podle ornitologů nepředstavují pro mláďata praktickjy žádné riziko. Dvě kamery, namířené na hnízdo najdete ZDE

Invaze rostlin a živočichů 

Poslechněte si debatu, která následovala po skončení projekce dokumentu "Invaze vetřelců" z 15.4. 2013. 

 

Debata Meteoru po skončení projekce filmu "Invaze vetřelců". Hosté: Jan Pergl, Botanický ústav AV ČR a Petr Stýblo, Český svaz ochránců přírody

Vložit na svůj web

Autor:  Marek Janáč
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 23. září  2017 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Se Sergejem Krikaljovem o prvenstvích v kosmu a Vánocích na vesmírné stanici

  Legendární ruský kosmonaut Sergej Krikaljov strávil ve vesmíru v součtu více než dva roky a dva měsíce. Byl prvním Rusem na americkém raketoplánu a členem první posádky Mezinárodní kosmické stanice. Současný výkonný...

   
 • 19. září  2017 v 08:04     FotogalerieAudio  rubrika: Meteor

  Minifarma se zvířátky dětem na dosah

  Jaký je rozdíl mezi kozou a ovcí? Co od sebe odlišuje slípku a sněžnou sovu? Odpověď nemusí být kupodivu až tak zjevná. Jak se nejednou přesvědčili pracovníci slovenské minifarmy v Lubině nedaleko moravských hranic.

   
 • 16. září  2017 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Život na Zemi vznikl omylem

  Je to jedna z nejstarších otázek lidstva. Jak vznikl život na Zemi? Odpovědi na ni hledají generace myslitelů, filozofů, fyziků, biologů i chemiků, každá jinými cestami a za pomoci jiných vědeckých nástrojů. Tématem...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace