Meteor6. února  2018 v 08:04  

Ptáci úmyslně zakládají požáry

Někteří ptáci schválně rozšiřují požáry - Foto: Fotobanka Pixabay

Někteří ptáci schválně rozšiřují požáryFoto: Fotobanka Pixabay

Austrálie hlásí parné léto, jako vždy bohaté na požáry. Některé z nich mají na svědomí žháři. Jenže takoví žháři, které není možné vsadit do vězení. Nejsou to totiž lidé, ale draví ptáci. Dělají to s jasným úmyslem a promyšleně. Proč?

Příspěvky Meteoru 3. 2. 2018
01:14 Energie budoucnosti překoná uhlí
14:57 První australopiték
19:04 Krkavci a lidské maso
29:30 Vděčíme za rosničky dinosaurům?
34:55 Mateřské mléko jako superpotravina
45:36 Ptačí žháři řádí v Austrálii.

Pro dravé ptáky, jmenovitě luňáky a rarohy, jsou požáry výhodné. Utíkají před nimi stovky i tisíce zvířat, různých plazů i bezobratlých, a ti všichni se stávají velmi snadnou kořistí dravců. 

 

Energie budoucnosti překoná uhlí. První australopiték. Krkavci a lidské maso. Vděčíme za rosničky dinosaurům? Mateřské mléko jako superpotravina. Ptačí žháři řádí v Austrálii.

Vložit na svůj web

Že jsou dravci schopni vědomě přenášet hořící či doutnající větve a upustit je na vyprahlou zem pár kilometrů od původního požáru, si všimli už před desítkami tisíc let místní domorodci. Očitá svědectví přinášejí i hasiči, kteří u zakládání požárů dravce viděli. Nyní to potvrdili i vědci. 

„Ukazuje se, že to není náhoda a že ti ptáci přesně vědí, co dělají. Odnášejí hořící větve na místa, kam by se oheň sám nedostal, třeba přes řeku. A šíří oheň tam, kde je to pro ně výhodné, tedy na místa, kde žije a odkud může uprchnout, hodně zvířat,“ vysvětluje biolog prof. Jaroslav Petr. 

Podobné chování od ptáků odkoukali i původní australští obyvatelé. Také oni se naučili vypalovat lesy, když z nich chtěli třeba vyhnat a nalovit klokany. 

Létají i na jiných místech světa ptáci-žháři? - Foto: Fotobanka Pixabay

Létají i na jiných místech světa ptáci-žháři?Foto: Fotobanka Pixabay

Dodnes se v místních komunitách objevuje rituál, při němž člověk hraje dravého ptáka, bere větev a přenáší ji na jiné místo. Tím napodobuje starobylý způsob chování dravců. Člověk si sice drží monopol na rozdělávání ohně, jeho využití se ale velmi rychle naučili právě draví ptáci. 

A možná nejen ti australští. Vědci se nyní chtějí zaměřit i na jiné oblasti na světě, kde jsou časté požáry, například ve střední Americe. Uvidíme, jestli časem nepřibydou další druhy zvířecích žhářů. 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 31. července  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Jak člověk udělal z vlka psa

  Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

   
 • 28. července  2018 v 08:04     FotogalerieAudio  rubrika: Meteor

  Vernovo Ocelové město jako předzvěst světových válek

  Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého...

   
 • 24. července  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Nejdelší zatmění Měsíce pod dohledem Marsu

  Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas