Meteor5. prosince  2017 v 08:04  

Rejsek na zimu zmenšuje hlavu i mozek

Rejsek obecný (Sorex araneus) - Foto: Wikimedia Commons, Public Domain

Rejsek obecný (Sorex araneus)Foto: Wikimedia Commons, Public Domain

My se v zimě pořádně oblečeme, medvěd si schrupne, mnozí ptáci tráví chladné měsíce v teplých krajích. Jsou ale i jiné strategie přežití. Překvapující je originální taktika rejsků obecných.

Příspěvky Meteoru 2. 12 2017
01:34 Doutníková planetka od cizí hvězdy
11:53 Proč se oči operují nohama?
26:04 Převrácená duha
31:21 První jaderný reaktor
35:17 Rejsek zmenšuje na zimu hlavu
42:25 Děsivá síla dusíku

První pozorování zvláštnosti rejsků v zimě popsal už před 70 lety polský zoolog August Dehnel. Dodnes se tomu říká Dehnelův fenomén. „Dehnel si všiml, že rejsci, které ulovil v zimě, byli mnohem menší než jedinci ulovení v jinou roční dobu. Měli menší tělíčka, kratší páteř, menší orgány,“ uvádí v Meteoru biolog Jaroslav Petr. 

 

Doutníková planetka od cizí hvězdy. Proč se oči operují i nohama? Převrácená duha. 1. jaderný reaktor. Rejsek zmenšuje na zimu hlavu. Děsivá síla dusíku.

Vložit na svůj web

Přesné důvody ani okolnosti se od té doby nezkoumaly, až nyní. Zásluhou polských a německých vědců, kteří se rozhodli uskutečnit s rejsky rozsáhlý experiment. 

Jak nasytit věčně hladového rejska 

Rejsek je jedním z nejhojnějších savců rozšířených nejen v sousedním Polsku a Německu, ale i u nás. Měří průměrně 55–82 mm na délku (bez ocasu) a váží přibližně 5–12 gramů. Poznali byste ho podle sametově tmavohnědé srsti, která je na bocích světlejší, malých očiček, hlavy protažené do úzkého čenichu a zahnutých načervenalých zubů. 

Rejsek je typický hmyzožravec, živí se ale i slimáky, pavouky, červy a mršinami obratlovců. Za den musí zkonzumovat potravu o hmotnosti 80–90 % svého těla! K dosažení tohoto cíle musí žrát každou druhou až třetí hodinu. Je pochopitelné, že s takovým apetitem to má rejsek přes zimu skutečně složité. 

Rejsek obecný si pochutnává na žížale - Foto: Sophie Sophie von Merten, Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Rejsek obecný si pochutnává na žížaleFoto: Sophie Sophie von Merten, Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Postupně si tedy vyvinul originální metodu přežití, a tu teď vědci prozkoumali. Pro svůj experiment nachytali několik rejsků, které změřili, zrentgenovali a pod kůži jim vsunuli identifikační čip. Postupně se jim podařilo vyprofilovat 12 rejsků, které zachytili na jaře, na začátku zimy, další jaro a v létě. Skutečně se prokázalo, že se všem na zimu zmenšilo tělo! 

Na stará kolena menší mozek 

„Zjistilo se, že se jim lebka zmenší o 15 procent, mozek o 20–30 procent a celková tělesná hmotnost výrazně klesne. Na jaře se sice opět zvětší, lebka jim ale naroste jen o 10 procent. Už nikdy nedosáhnou velikosti hlavy a mozku, jako měli v předešlém létě. Jejich tělo druhý rok života naroste enormně, o 80–90 procent na hmotnosti. Jsou velcí, ale hlavičku už nikdy nemají tak velkou, jako když byli malí kluci a malé holky,“ popisuje Jaroslav Petr. 

Rejsci se nedožívají vysokého věku, žijí v průměru 14 měsíců, takže zmenšení mozku jim zřejmě na stáří až tolik nevadí. Ovšem nakolik zmenšení mozku signalizuje i snížení intelektu, to je spíše předmětem debat. Jasné je jen to, že miniaturizace celého těla rejskům výrazně pomáhá v úspoře životní energie. Mozek přitom patří k energeticky nejnáročnějším orgánům. 

Pozoruhodné je, že rejsek obecný zřejmě nemusí být jediným živočišným zástupcem s takto nezvyklou strategií zimního přežití. Jen je prvním, u koho se to podařilo experimentálně prokázat. Schopnost smrsknout se v zimě mají zřejmě i jiné druhy rejsků – rejsek malý nebo rejsek vodní. Podobným procesem možná procházejí i lasicovité šelmy, hranostaj a kolčava. 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů. 

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 20. února  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Ani v únoru nezapomínejte na sluneční brýle

  Únor bílý, pole sílí…a zrak slábne! Pokud se vydáváte na lyžařský svah bez brýlí s ochranou proti ultrafialovému záření, riskujete. Intenzita UV záření stoupá spolu s nadmořskou výškou, nejvíce škody na našich očích...

   
 • 17. února  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Chřipka může vyvolat poruchy spánku

  Usnout nečekaně za volantem nebo trpět nevyzpytatelnou chronickou ospalostí, to se může stát lidem postiženým takzvanou narkolepsií. Jde o autoimunitní onemocnění, jehož původ dlouho nebyl znám. Vědecké studie nyní...

   
 • 13. února  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Mobily ve škole aneb ztížená možnost soustředění

  Mnohé školy zakazují při výuce dětem používat mobily. Nejen že si přes ně můžou hledat na internetu správné odpovědi při písemce a vzájemně si radit, především se ale špatně soustředí na výuku. Nebo ne? Není to třeba...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace