Meteor5. září  2017 v 08:04  

Vědci donutili housenky ke kanibalismu

Housenky - mají se rády, anebo se sežerou? - Foto: Fotobanka Pixabay

Housenky - mají se rády, anebo se sežerou?Foto: Fotobanka Pixabay

Housenky nemá skoro nikdo rád. Hlavně ne zahrádkáři, zemědělci a kuchtíci, protože housenky s oblibou ožírají plodiny na zahradách a v polích a zásoby v kuchyních. Po nových experimentech vědců z univerzity v americkém Wisconsinu ale pověst housenek utrpí ještě víc.

Příspěvky Meteoru 2. 9. 2017
01:21 Kanibalské housenky
08:26 Výprava na Boubín
14:36 Sherlock Holmes a pavor nocturnus
16:51 Jak vznikal nový případ Holmese
18:29 Nový případ očima odborníka

Rostliny sice před housenkami neutečou, zcela bezbranné ale nejsou. „Rostliny se varují. Jakmile ucítí sliny housenek, vypustí do ovzduší těkavé látky, např. methyljasmonát. Ostatní rostliny zjistí, že se na ně chystají housenky a připraví se na to,“ uvedl v Meteoru biolog Jaroslav Petr. Varované rostliny začnou produkovat speciální látky, které způsobí, že se stanou pro housenky nechutnými.  

 

Kanibalské housenky. Výprava na Boubín. Sherlock Holmes a pavor nocturnus. Jak vznikal nový případ Holmese? Nový případ očima odborníka.

Vložit na svůj web

A právě tohoto obranného mechanismu využili vědci z Wisconsinu. Experimentovali s rajčaty a housenkami motýla zvaného blýskavka červivcová (Spodoptera exigua). Badatelé uměle rostliny varovali (vypustili do vzduchu více varovných molekul methyljasmonátu) a nabídli je housenkám. Rostliny se obrnily tak, že housenky nebyly schopné je požírat, byly pro ně nepřijatelné. 

Blýskavka červivcová, housenka - Foto:  CC BY 2.5, Wikimedia Commons

Blýskavka červivcová, housenkaFoto:  CC BY 2.5, Wikimedia Commons

Blýskavka červivcová, motýl - Foto:  Dumi, Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Blýskavka červivcová, motýlFoto:  Dumi, Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Jenže měly hlad a nic jiného kromě nechutných rajčatových listů neměly k dispozici. Aby přežily, pustily se do sebe navzájem. „Dospěly jen ty nejsilnější housenky, které požraly své družky,“ dodal Jaroslav Petr. 

Raději sežrat sousedku, než se odstěhovat 

Vědce zajímalo, jak housenky zareagují, pokud budou mít možnost přejít z „nechutné“ rostliny na jinou. Proto přistoupili k navazujícímu pokusu, při kterém hmyzu nabídli více rostlin.  

„Ukázalo se, že housenky raději zůstanou na nejedlé rostlině a kanibalizují své kolegyně, než by se stěhovaly,“ uzavřel Jaroslav Petr. Žraní kolegyň housenkám zajistilo dostatečnou výživu, zatímco stěhování by pro ně bylo rizikové, co když by to vedle bylo ještě horší? 

Tento i ostatní záznamy pořadu Meteor najdete v našem Archivu pořadů.  

Autor:  Petr Sobotka, Leona Matušková
Pořad: Meteor  |  Stanice: ČRo Dvojka
Čas vysílání: sobota 08:05; repríza neděle 02:00  |  Délka pořadu: 52 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 22. května  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  Mozek z mrtvoly žil ještě 36 hodin!

  Zní to trochu jako z hororu. Mozek ale skutečně může přežít i poté, co jeho nositel zahyne. Alespoň na omezenou dobu. Vědcům se to nedávno povedlo s mozkem prasete, udrželi jej v chodu více než den. Pokud by se dal...

   
 • 19. května  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  26 stupňů za 15 minut a jiné teplotní rekordy

  Také byste hádali největší vedro na rovníku a nejtužší mráz na pólu? Ve skutečnosti je to trochu jinak. Klimatické rekordy dlouhodobě sleduje Světová meteorologická organizace WMO. Jaký je absolutní teplotní rekord?...

   
 • 15. května  2018 v 08:04     Audio  rubrika: Meteor

  V Kyrgyzstánu hrozí ekologická katastrofa kvůli zlatu

  Sůl nad zlato? Čím dál jasněji dnes v době sucha platí, že voda je nad zlato. V některých případech to platí doslova, jako třeba v Kyrgyzstánu, kde se může zlatý důl v blízkosti velké přehradní nádrže s chatrnou hrází...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace