rubrika: Autoři

Adámek Jiří (1977)

Jiří Adámek - Foto: Michal Rataj

Jiří AdámekFoto: Michal Rataj

Vystudoval režii na Katedře alternativního a loutkového divadla DAMU. Po řadě experimentálních loutkových a site-specific projektů vyvinul originální typ hudebního divadla, ve kterém mísí hudebně komponovanou strukturu, stylizované herectví a zvláštní přístup k jazyku (fragmentarizaci či rytmizaci slov, hru s poloabstraktními shluky slabik a hlásek). Svou metodu rozvíjí s divadelní skupinou Boca loca Lab, kterou založil v roce 2007.

V případě svých hudebně-divadelních projektů působí Adámek nejen jako režisér, ale i autor libreta, případně hudby. Má za sebou několik stáží ve Francii, výrazně ho ovlivnilo francouzské postmoderní théâtre musical. Je držitelem různých ocenění, např. za inscenaci Tiká tiká politika dostal cenu Music Theatre Now! v Německu a Cenu za originální divadelní tvar na festivalu Kontakt v Toruni, za projekt Evropané obdržel Cenu pro nejlepšího mladého režiséra na festivalu MESS v Sarajevu. 

Tiká tiká politika a Klikněte na video vznikly i v rozhlasové verzi – obě díla si můžete poslechnout na stránce rozhlas.cz/radiocustica. První jmenovaný kus vysílala rádia v Německu, Rakousku a Francii. 

V roce 2007 byl Adámek jmenován festivalem ...příští vlna/nextwave... Osobností roku v oblasti alternativního divadla. Je také pedagogem DAMU a píše články do časopisu Svět a divadlo. 

Autor:  Jiří Adámek
Pořad: Minutová hra  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

MP3 od posluchačů

Závislost

Mnozí posluchači minutových her nám posílají své názory...

Vybrali jste

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas