rubrika: Autoři

Bystrov Michal (1979)

Michal Bystrov - Foto: Pavel Štoll

Michal BystrovFoto: Pavel Štoll

Novinář, textař, muzikant. Pochází z novinářské a překladatelské rodiny. Marně, zato dvakrát studoval bohemistiku na FF UK. Pod vedením učitele a bluesmana Jiřího Šlupky Svěráka absolvoval VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka.

Mezi sedmnáctým a osmnáctým rokem elévoval v Českém rozhlase, kde také později nakrátko zakotvil. V devatenácti začal psát o hudbě do Lidových novin – spolupráce, která přes různé výkyvy trvá dodnes. Dále publikoval v Respektu, Reflexu, Hospodářských novinách, Deníku, Xantypě, Crossroads atd. Patří k stálým autorům magazínů UNI a Rock & Pop.  

Přeložil biografie Boba Dylana, Paula Simona, Pink Floyd, Beatles, Freddieho Mercuryho či Led Zeppelin. Autorsky se prosadil dvěma díly knižní trilogie Příběhy písní, vydanými v letech 2009 a 2011 nakladatelstvím Galén (závěrečná část se připravuje). V souvislosti s tímto projektem se dostal k přípravě úspěšného CD Wabi a Ďáblovo stádo.  

Básnické pokusy shrnul do knížky Sebevražda čápem. V roce 2006 napsal sbírku variací na staré bluesové texty Blues na rozcestí, podle níž vzniklo stejnojmenné rozhlasové pásmo v režii Hany Kofránkové. Na rok 2014 je naplánováno vydání jeho básní pro děti.  

Od mládí muzicíruje, sám i s bandou jemu podobných. Jeho písničky kolují z ručky do ručky a jsou dostupné na serverech SoundCloud a Bandzone. Stál u zrodu prvních pražských open miců, koncertuje se sdružením Osamělých písničkářů. Kromě vlastní tvorby a zhudebňování českých básníků píše i texty pro jiné interprety.  

Autor:  Michal Bystrov
Pořad: Minutová hra  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

MP3 od posluchačů

Závislost

Mnozí posluchači minutových her nám posílají své názory...

Vybrali jste

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas