rubrika: Autoři

Fischerová Daniela (1948)

Daniela Fischerová - Foto: Tomáš Vodňanský

Daniela FischerováFoto: Tomáš Vodňanský

Spisovatelka a dramatička, dcera hudebního skladatele Jana F. Fischera.

V roce 1971 absolvovala studium scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU; od roku 1972 působila ve Filmovém studiu Barrandov, v letech 1973–74 jako odpovědná redaktorka nakladatelství Orbis a poté ve svobodném povolání. Je členkou výboru Českého centra Mezinárodního PEN klubu. Vyučuje obor Tvůrčí psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého, jako pedagožka působila externě na DAMU. 

Coby dramatička se v roce 1979 představila hrou Hodina mezi psem a vlkem, řešící ve fiktivním procesu s básníkem Françoisem Villonem nadčasový konflikt umělce a společnosti (pro alegorické paralely s dobovou realitou byla hra po čtyřech reprízách zakázána a autorčina díla se po sedm let nesměla provozovat). Jinotajný kontext měly i její pozdější divadelní hry. 

Daniela Fischerová je autorkou rozhlasových her, scénářů krátkých, animovaných i celovečerních filmů, povídek, knihy aforismů, spoluautorkou vědecko-populární publikace Hvězdy a osudy a učebnice Občanská výchova pro 6.–9. ročník. Od poloviny 70. let se věnuje básnické a prozaické tvorbě pro děti. Jejím prozatím posledním vydaným dílem je kniha detektivních povídek Tři vraždy a král (2012). 

Za svoji divadelní a rozhlasovou tvorbu získala domácí i mezinárodní ocenění. 

Její minutová hra JAK VYHYNULI ŠTULÍCI obsadila 2.místo v kategorii Short Forms na mezinárodním festivalu rozhlasové tvorby Prix Marulić 2013. 

Mezi její záliby patří jóga, astrologie a psychoterapie. 

Pořad: Minutová hra  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

MP3 od posluchačů

Závislost

Mnozí posluchači minutových her nám posílají své názory...

Vybrali jste

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas