rubrika: Autoři

Kosek Otakar (1944)

Otakar Kosek - Foto: Lenka Pekárková

Otakar KosekFoto: Lenka Pekárková

Narozen v Brně. Krátce poté s matkou, která byla rodilá Pražačka, zpět do Prahy, odtud exekučně vystěhován s rodiči v roce 1951 v rámci akce B na venkov. Po střední škole zákaz pokračování ve studiu. Vyučil se v Turnově ručním sazečem, 26 měsíců vojenské služby „s lopatou“ u železničního vojska (tichého následovníka zrušených PTP), pracoval jako výhybkář, posunovač, jezdil s ještěrkou na Hlavním nádraží, dělal kulisáka v ND.

Studium na Divadelní fakultě AMU obor režie, povoleno na dispens v roce 1967. 

Režisér – svobodné povolání (natočil víc než 100 televizních inscenací a filmů – hraných, dokumentárních – pro Československou televizi a film a Českou televizi. Divadelní režie – Divadlo Petra Bezruče v Ostravě, Slezské divadlo v Opavě, Příbramské divadlo, Těšínské divadlo, Viola, poslední Úžasná svatba v ABC-ábíčko; řadu rozhlasových režií – dramatických textů i dokumentů; autor televizních a rozhlasových scénářů). 

V roce 1975 odchod do Ostravy, v letech 1989 – 1993 ředitel, posléze šéfproducent programu ČT Ostrava; dva semestry přednášek o televizní tvorbě a etice TV na Slezské univerzitě v Opavě. 

1995 návrat do Prahy; v letech 1995 – 2003 vedoucí kulturního oddělení v deníku Slovo, spolupracovník deníku Metro; desítky recenzí literárních, výtvarných, fejetony, sloupky, komentáře politické a komentáře sledující dění na českém mediálním poli. 2001 – 2003 ředitel divadelního studia Divadelní fakulty AMU DISK. 

Působil ve funkcích: předseda poroty a člen poroty pro udílení cen Trilobit a Ceny Pavla Juráčka NČLF; předseda poroty soutěže o rozhlasovou hru vypsanou ČRo; předseda poroty Nadace český literární fond pro oblast filmu a televize; předseda poroty FITES na festivalu studentských filmů FAMU, člen poroty MF Sportovních filmů v Liberci, člen poroty divadelního festivalu Grand festival smíchu v Pardubicích, člen Syndikátu novinářů České republiky; člen Etického fóra České republiky. 

V současné době působí jako televizní, rozhlasový, divadelní režisér a publicista a pedagog na VOŠH (obor herectví a estetika). Spolu s Helenou Winkelmannovou organizuje a moderuje koncerty francouzských šansoniérů v Praze. Rozvedený – dcera Markéta. 

Ceny:
Zlatý střevíček na MFF pro děti v Gottwaldově za režii filmu Lukáš (spoluautor scénáře).
Hlavní cena na MFF v Berlíně 1982 v dětské sekci
za režii filmu Lukáš.
Grand Prix za režii na 4th World Television festival v Tokiu 1989 za režii tv inscenace Jsou určité hranice.
Třetí místo na MTF v kanadském Banffu 1994 s tv filmem Evangelium podle Pastýřů.
Cena posluchačů rozhlasové stanice Vltava za hru Vstaň, prosím tě a další domácí ocenění. 

Autor:  Otakar Kosek
 

MP3 od posluchačů

Závislost

Mnozí posluchači minutových her nám posílají své názory...

Vybrali jste

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas