rubrika: Autoři

Kratochvil Jiří (1940)

Jiří Kratochvil - Foto: David Konečný

Jiří KratochvilFoto: David Konečný

Prozaik, dramatik a esejista, vystudoval češtinu a ruštinu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Pracoval mj. jako učitel na střední škole, knihovník, pomocný dělník, noční hlídač, topič a památkář. V letech 1991 - 1995 byl zaměstnán v literárně dramatické redakci Českého rozhlasu Brno, poté se stal spisovatelem na volné noze. 

Jeho tvorbě dominuje romanopisectví (Medvědí román, Uprostřed nocí zpěv, Avion, Herec, Slib, Femme fatale, Dobrou noc, sladké sny aj.), vydává také povídkové sbírky (Orfeus z Kénigu, Má lásko, postmoderno, Kruhová leč a další). 

Za prozaickou tvorbu obdržel řadu ocenění - Cenu Toma Stopparda, Cenu českých knihkupců a Literárních novin, Cenu Egona Hostovského, Cenu Karla Čapka, Cenu Jaroslava Seiferta nebo Cenu města Brna. 

Mimo to je autorem několika dramat, z nichž se rozhlasového ztvárnění zatím dočkaly hry Slepecké cvičení (1992), Balada o reklamním agentovi (1993), Nahoru a dolů (1993), Babička slaví devětadevadesáté narozeniny (1997) a Učitelé jazyků (1997). Pro rozhlasovou literární revue Zelný rynk vytvořil dvanáctidílný cyklus miniher s názvem Divadélko Silver uvádí... (2007). 

Pořad: Minutová hra  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

MP3 od posluchačů

Závislost

Mnozí posluchači minutových her nám posílají své názory...

Vybrali jste

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas