rubrika: Autoři

Lagronová Lenka (1963)

Lenka Lagronová - Foto: David Konečný

Lenka LagronováFoto: David Konečný

Vystudovala dramaturgii na divadelní fakultě AMU Praha u Jaroslava Vostrého. Již během studia napsala několik her, které byly později uvedeny v divadle Disk. Kromě spolupráce s režisérem Petrem Léblem v Divadle Na Zábradlí nikdy jako dramaturg nepracovala. Věnuje se psaní divadelních a rozhlasových her. 

Dnes již renomovaná divadelní dramatička napsala přes dvacet her, které byly uvedeny zejména na pražských jevištích (Národní divadlo, Divadlo Komedie, Divadlo Na Zábradlí, Pidivadlo, A Studio Rubín, DISK), ale také v Ústí nad Labem (Činoherní studio), v Hradci Králové (Klicperovo divadlo), v Uherském Hradišti (Slovácké divadlo) apod. 

První dramata Nevím kudy kam, U stolu, Nouzov vznikla ještě v průběhu studia. Mezi nejvýraznější tituly její pozdější tvorby patří například Antilopa, Markýza, Páv, Terezka, Království, Miriam, Nikdy, Johanka, Etty Hillesum, Pláč, Křídlo, Smích, Z prachu hvězd, Čupakabra. 

První setkání Lenky Lagronové s rozhlasem začíná až roku 1999. Autorka se zúčastnila soutěže o původní rozhlasovou hru s textem Vstaň, prosím tě, za který získala cenu stanice Vltava. Na debut v éteru si ale počkala do roku 2001, kdy byl text realizován v režii Otakara Koska. Inscenace se dočkala několika úspěchů. Krátce po vysílání byla nominována do mezinárodní soutěžní přehlídky Prix Italia a v roce 2002 získala čestné uznání v soutěži Prix Bohemia Radio.  

Svou druhou rozhlasovou hru Jane napsala v rámci projektu Vinohradská 12. Osud slavné anglické romanopiskyně Jane Austenové zobrazila jako vnitřní svár mezi uměleckou dráhou a vyhlídkou na budoucí existenci, jež je svázána dobovými konvencemi první půlky 19. století. Inscenace v režii Radovana Lipuse měla premiéru roku 2011. A v roce 2013 nastudovala její rozhlasovou hru Čekanka Martina Schlegelová. 

Autor:  Lenka Lagronová
Pořad: Minutová hra  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

MP3 od posluchačů

Závislost

Mnozí posluchači minutových her nám posílají své názory...

Vybrali jste

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas