rubrika: Autoři

Sikora Roman (1970)

Roman Sikora - Foto: Saša Uhlová

Roman SikoraFoto: Saša Uhlová

Absolvoval Divadelní fakultu JAMU v Brně v oboru činoherní dramaturgie pod vedením prof. Bořivoje Srby. Je nositelem Ceny Alfréda Radoka za dramatický text Smetení Antigony (1997).

Jeho hry byly inscenovány či čteny v několika českých divadlech, ale také na jevištích v Polsku, Maďarsku, Německu, Francii a na Slovensku. Napsal více než dvacet her, mezi něž patří např. Včera to spustili, Jitro kouzelníků, Opory společnosti, Nehybnost, Tank, Zpověď masochisty, Pohřbívání a další. 

V průběhu života pracoval jako dělník v Třineckých železárnách, noční vrátný, byl jedním ze zakladatelů a redaktorů internetového divadelního časopisu Yorick, působil jako redaktor v Literárních novinách. Nyní píše pro Deník Referendum, Lidové noviny a přispívá do kulturního zpravodajství Mozaika na ČRo Vltava. 

Rozhlasový debut Romana Sikory Smrt talentovaného vepře (Portrét umělce jako starého muže) proběhl v květnu roku 2009 v rámci cyklu Her a dokumentů nové generace. (Toto existenciální monodrama bylo ještě týž rok natočeno pod názvem Smrť talentovaného prasaťa také ve Slovenském rozhlase.) Poté následovala v roce 2010 rozhlasová hra Největší Básník (Několik vybraných kapitol o vzestupu snaživého umělce a jeho pádu do hrnce.). 

Autor:  Roman Sikora
Pořad: Minutová hra  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

MP3 od posluchačů

Závislost

Mnozí posluchači minutových her nám posílají své názory...

Vybrali jste

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas