rubrika: Autoři

Šotek Milan (1985)

Milan Šotek - Foto: Zdeněk Slavotínek

Milan ŠotekFoto: Zdeněk Slavotínek

Po maturitě na Gymnáziu Jana Keplera nastoupil na pražskou DAMU, kde v letech 2005–2010 studoval obor Dramaturgie činoherního divadla (záznam absolventské inscenace Kazimír a Karolína Ödöna von Horvátha pořídila Česká televize v rámci cyklu Zveme vás do divadla). Za své studijní a umělecké výsledky získal Cenu děkana DAMU 2010.

Ještě na škole v roce 2008 založil spolu s Igorem Orozovičem a Jiřím Suchým z Tábora autorské divadlo Cabaret Calembour, kde se uplatňuje jako autor, textař a herec (soubor získal cenu ČESKÝ TUČŇÁK 2010 a 2012 v kategorii „Mladé divadlo“). Počínaje rokem 2010 byl tři sezony dramaturgem činohry Moravského divadla Olomouc (inscenace Arabská noc Rolanda Schimmelpfenniga získala Cenu Josefa Balvína 2012, v červnu 2013 zde v jeho režii měly premiéru dvě aktovky Emila Artura Longena). Jako dramaturg spolupracoval s režiséry Michaelem Tarantem, Radovanem Lipusem, Martinem Glaserem, Januszem Klimszou, Michalem Langem či Štěpánem Páclem.  

Od srpna 2013 je dramaturgem Divadla na Vinohradech. Talent Milana Šotka je tak rozepjat mezi velkou činohru a malé formy. Pět dramatických textů, které v rozmezí let 2008–2012 napsal Šotek buď pro vlastní autorské divadlo Cabaret Calembour (Borůvčí, Sukna, Plejtvák), nebo na objednávku profesionálních scén (Tajemství Žlutého hřbetu pro Divadlo A. Dvořáka Příbram a Nový bleší cirkus pro Studio Ypsilon) a jež se pravidelně umisťovaly ve finále Ceny Evalda Schorma (2008, 2011, 2012), obsahuje knížka Hry se slovy a tanci (KANT 2012). Autor v nich rozvíjí poetiku divadel malých forem i českého literárního kabaretu s jeho důrazem na slovní ekvilibristiku, v zásadě však vždy znovu a znovu tradici mimu a mimování. 

Pravidelně spolupracuje s rozhlasem a televizí. Český rozhlas nastudoval jeho divadelní hry Borůvčí a Nemravná píseň. Jeho původním rozhlasovým debutem byla komedie o Eskymákovi v Olomouci Těsně vedle nebe, kterou pro Český rozhlas napsal spolu s Jiřím Suchým z Tábora. 

Autor:  Milan Šotek
Pořad: Minutová hra  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

MP3 od posluchačů

Závislost

Mnozí posluchači minutových her nám posílají své názory...

Vybrali jste

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas