25. května  2013  rubrika: Doporučujeme

Dvě hry z dílny Českého rozhlasu získaly ceny v kategorii Short Forms

Dvě ceny Prix Marulić patří minutovým hrám - Foto: Petr Mančal

Dvě ceny Prix Marulić patří minutovým hrámFoto: Petr Mančal

Minutové hry Jak vyhynuli štulíci a Domácí porod sklidily velký úspěch na mezinárodním festivalu rozhlasové tvorby Prix Marulić, který se konal na chorvatském ostrově Hvar.

 

V kategorii Krátké formy získala druhé místo minutová hra autorky Daniely Fischerové Jak vyhynuli štulíci. Hra Domácí porod od Petra Hudského obsadila třetí místo. 

Celkem bylo do této kategorie zařazeno 16 příspěvků – jednalo se o předvýběr Chorvatského rozhlasu.
 

 

Daniela Fischerová: Jak vyhynuli štulíci

Vložit na svůj web

Obě hry zpracovávají novým způsobem biblické příběhy. Odpovídají tak soutěžnímu tématu „znovuobjevené staré texty“ (Old Texts Revisited).  

Tímto mottem se zdůrazňuje poslání festivalu jako přehlídky rozhlasové tvorby vycházející ze starých textů literárního a kulturního dědictví. Starými texty se rozumí jakýkoliv text před rokem 1921, což je symbolicky také rok vzniku první rozhlasové hry. 

 

Petr Hudský: Domácí porod

Vložit na svůj web

Ceny převzala na Hvaru v pátek večer dramaturgyně a autorka projektu Minutových her Kateřina Rathouská. 

Minutové hry tak navázaly na předešlé úspěchy Českého rozhlasu na festivalu - v roce 2009 zvítězila v kategorii Drama rozhlasová hra Vojcek. 

O soutěži Prix Marulić 

Festival, který se letos konal posedmnácté, tvoří tři kategorie: Drama, Dokument a Krátké formy. Na festival lze přihlásit rozhlasové formy zpracovávající staré texty jakéhokoliv literárního žánru nebo formy (báseň, epos, drama, román), které vznikly před rokem 1921. 

Starými texty jsou míněny nejen staré texty literární, ale také jakékoli další dokumenty či psané formy kulturního dědictví, které nelze klasifikovat jako literární dílo. 

Autorka projektu Minutových her Kateřina Rathouská se získanými cenami - Foto: Petr Mančal

Autorka projektu Minutových her Kateřina Rathouská se získanými cenamiFoto: Petr Mančal

Kromě tradičních textů pořadatelé přijímají také pořady zpracovávající hraniční texty, které nepatří v přísném slova smyslu do oblasti literatury. Stejně tak může jít o určité artefakty či poznámky, které ukazují ducha doby.  

Rozhlasový pořad, který takový text zpracovává, by měl k textu přistupovat novátorsky, revidovat jej pro současnost s pomocí umělecké formy typické pro rozhlasové médium.  

Starý text je zde výchozí bod, který rádio přejímá, transformuje a vysílá směrem k posluchačům jako autentické rozhlasové umělecké dílo. 

Autor:  Prokop Havel  (prh)
 

Nové články v rubrice

 • 23. dubna  2016     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Shakespearovské minutové hry

  Shakespearova dramatická tvorba byla odjakživa zdrojem inspirace pro tvůrce ze všech oblastí uměleckého spektra. Také někteří autoři rozhlasových minutových her vytvořili miniatury vycházející ze slavných Shakespearových...

   
 • 27. března  2016     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Prvky, průniky a sloučeniny

  Seriál minutových her z dílny Jiřího Adámka a Ladislava Železného

   
 • 5. listopadu  2014     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Kapitoly ze života Eli aneb Šedá sedmdesátá

  Ku příležitosti 25. výročí začátku Sametové revoluce odvysílají stanice Dvojka a Vltava šestidílný minutový seriál. Základem miniatur se staly úryvky z knihy Lidmily Kábrtové Koho vypijou lišky (vyd. Host, 2013), ze...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas