2. února  2014  rubrika: Doporučujeme

Posluchačské minutové hry

Natáčení minutové hry Vomáčkův pohřeb autora z posluchačské soutěže Ondřeje Potůčka - Foto: Prokop Havel

Natáčení minutové hry Vomáčkův pohřeb autora z posluchačské soutěže Ondřeje PotůčkaFoto: Prokop Havel

Český rozhlas natočil osmnáct minutových her, které mu zaslali sami posluchači a od pondělí 3. února je bude vysílat na stanici Vltava. Vzniklé minuatury jsou výsledkem soutěže, kterou rozhlas vyhlásil krátce po spuštění projektu v říjnu 2012. Za několik měsíců jich zájemci zaslali asi tisíc a nejlepší z nich režiséři převedli do zvukové formy.

„Hry jsme už vysílali cestujícím v metru, byly převedeny do komiksové podoby a nyní jsme díky nim možná našli několik nových scenáristických talentů,“ říká Kateřina Rathouská, dramaturgyně a autorka projektu, kterou velký zájem o účast v soutěži překvapil. 

Autor minutové hry z posluchačské soutěže Jan Hladík - Foto: Prokop Havel

Autor minutové hry z posluchačské soutěže Jan HladíkFoto: Prokop Havel

Jedním z objevů je pro ni i architekt Jan Hladík, jehož tři hry byly pro vysílání vybrány a ČRo s ním plánuje další spolupráci. Jak sám říká, v minulosti už napsal námět na sci-fi povídku, který však schoval do šuplíku, a tak na konci roku 2012 uvítal možnost zúčastnit se rozhlasové soutěže. 

„I když mi bylo předem jasné, že nedosáhnu takové úrovně, jakou mají minutové hry Motivační pohovor, Chutnalo ti to? nebo Babička. Jako architekt a designér jsem se kdysi zúčastnil mnoha soutěží, tak jsem se tentokrát rozhodl prohrát v takovém oboru, kterému alespoň tolik nerozumím,“ říká s nadsázkou Hladík. 

A o čem psal? „Lákalo mě zpracovat témata, jaká jsem ještě nikdy neviděl ani neslyšel. Napsal jsem například hru o poslední minutě lidské civilizace před jejím zánikem nebo surrealistickou hříčku Pacient, kterou posluchači uslyší 17. února. Občas jsem se opřel o historické události či osobnosti a trochu jsem fabuloval,“ doplňuje architekt. 

Minutové hry tak umožnily vyzkoušet si práci scenáristy lidem, kteří by si na dlouhou rozhlasovou hru nebo prózu netroufli. „Bylo velmi zajímavé sledovat, kdo a s jakým námětem se do soutěže přihlásil. Častým důvodem vyřazení byl například fakt, že se hra nedala realizovat v rozhlasu, protože byla 'příliš vizuální'", uvedla Kateřina Rathouská. 

Výsledky posluchačské soutěže bude vysílat stanice Český rozhlas Vltava od 3. do 22. února (denně kromě neděle). Všechny hry si můžete poslechnout také na stránce minutovehry.cz. 


>> Zpět na hlasování
 

Pořad: Minutová hra  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

Nové články v rubrice

 • 23. dubna  2016     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Shakespearovské minutové hry

  Shakespearova dramatická tvorba byla odjakživa zdrojem inspirace pro tvůrce ze všech oblastí uměleckého spektra. Také někteří autoři rozhlasových minutových her vytvořili miniatury vycházející ze slavných Shakespearových...

   
 • 27. března  2016     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Prvky, průniky a sloučeniny

  Seriál minutových her z dílny Jiřího Adámka a Ladislava Železného

   
 • 5. listopadu  2014     Audio  rubrika: Doporučujeme

  Kapitoly ze života Eli aneb Šedá sedmdesátá

  Ku příležitosti 25. výročí začátku Sametové revoluce odvysílají stanice Dvojka a Vltava šestidílný minutový seriál. Základem miniatur se staly úryvky z knihy Lidmily Kábrtové Koho vypijou lišky (vyd. Host, 2013), ze...

   

MP3 od posluchačů

Závislost

Mnozí posluchači minutových her nám posílají své názory...

Vybrali jste

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas