24. února  2014  rubrika: Minutové hry

Komise

Herci Jiří Langmajer, Kajetán Písařovic, Jan Vlasák, Martin Zahálka a režisér Petr Mančal při natáčení minutové hry Komise - Foto: Prokop Havel

Herci Jiří Langmajer, Kajetán Písařovic, Jan Vlasák, Martin Zahálka a režisér Petr Mančal při natáčení minutové hry KomiseFoto: Prokop Havel

Miloslav Macela

Mikrodrama o jednom všedním rozhodnutí. 

 

Miloslav Macela: Komise

Vložit na svůj web

Odehrává se na Akademii malířských umění ve Vídni v říjnu roku 1907. Ruch ztišeného hovoru členů přijímací komise přeruší hlas předsedy:

PŘEDSEDA KOMISE: Pánové, prosím o klid. Máme tu dalšího adepta. Pane tajemníku, dejte nám sem ty kresby. A vás, kolegové, poprosím o komentáře. 

(šustění velkých čtvrtek papíru)

ČLEN 1: Hm, hm. Toho mladíka znám. Obchází tady už měsíce a tvrdí, že je naším studentem. Velmi agilní. Navštěvoval prý nějakou soukromou malířskou školu... Třeba v něm jistý talent je. 

ČLEN 2: Pane kolego, podívejte se pořádně na ty práce! Vždyť je to těžkopádné, strojené. Čirý amatérismus. 

ČLEN 3: Souhlasím, naprosto souhlasím. A navíc je tam málo hlav. Zkušební úkol byl zadán jasně. Je to naprosto nedostatečné. 

PŘEDSEDA KOMISE: Nuže, pánové, můžeme hlasovat. … Děkuji. Rozhodnutí je jednomyslné. Pane tajemníku, pište: Přijímací komise Akademie výtvarných umění ve Vídni, a tak dále…. Kompoziční úkoly pro kreslíře - první den: Vyhnání z ráje, druhý den: Potopa světa. Zkouška je hodnocena známkou nedostatečnou. Uchazeč nebyl přijat. 

ČLEN 3: Prosím o záznam, že tam bylo málo hlav. 

PŘEDSEDA KOMISE: Ano, jistě. A pane tajemníku - vyřiďte panu… panu Hitlerovi, ať se do budoucna spíše než uměním zabývá raději něčím jiným. Další ukázka, pánové… 


OSOBY AOBSAZENÍ:
PŘEDSEDA: Jan Vlasák
ČLEN 1: Martin Zahálka
ČLEN 2: Jiří Langmajer
ČLEN 3: Kajetán Písařovic 

Autor: Miloslav Macela
Režie: Petr Mančal
Dramaturgie: Kateřina Rathouská
Mistr zvuku: Dominik Budil
Zvuková spolupráce: Jan Trojan
Produkce: Radka Tučková 


>> Zpět na hlasování
 

Autor:  Miloslav Macela, Klára Novotná
Pořad: Minutová hra  |  Stanice: ČRo Vltava
 
 

Nové články v rubrice

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas