Dobře zaparkovat na horách je často umění

27. únor 2012

Parkování patří mezi základní dovednosti motoristů. Když ale parkujete na horách a všude je metr sněhu, bývá to problém. Poradíme vám, jak na to. Naše první doporučení zní: s autem na hory bez lopaty v zimě nemá smysl ani vyjíždět.

„Zimní parkování, to je hlavně práce. Když jsem přišel do Krušných hor, jeden kamarád mi řekl: běžecké lyžování je tady krásný sport, ale všichni máme nejradši ‚šauflsport‘. Práce s lopatou, což je německy Schaufel, to je hlavní náplň a sportovní výkon nejvyšší úrovně,“ říká Tomáš Naňka z Nových Hamrů.

Na téma parkování a udržování míst pro stání automobilů by mohl povídat hodiny. A není sám, kdo v této zimě krotí sněhové závěje lopatou a hrablem: „Jednou týdně, a když padá sníh, tak každý den. Udržuji si fyzičku, tak mi to docela vyhovuje. Člověk aspoň trošku zhubne.“

Údržba parkovacích ploch stojí i nemalé prostředky. Jsou si toho vědomi třeba na Klínovci, kde je ovšem parkování zpoplatněno. „Je to kvůli tomu, že zimní údržba průtahu na Klínovec je velmi drahá. Chceme návštěvníky hor redukovat a eliminovat je pouze na lyžaře a speciálně na návštěvníky vrcholu Klínovce,“ říká Blanka Nováková z místního infocentra.

Nově se platí i v Božím Daru, jenže kromě přínosu to tu má podle Blanky Novákové i své mínusy: „Zejména dochází třeba k zamrzání závor nebo jiných parkovacích systémů a to samé se děje i na Klínovci.“

Neukázněné parkování může ohrozit ostatní

Stále více menších středisek ale nabízí parkovací plochy zdarma. I provozovatelé skiareálů v Krušných horách si uvědomují, že není možné turisty kasírovat úplně za všechno. „Je daleko efektivnější poskytovat parkoviště zdarma, protože další služby pro lidi ty peníze přinesou. Platí na vlecích, platí v restauracích a tak dále,“ vysvětluje záchranář a krušnohorský patriot Rudolf Chlad.

Jeho slova podepisuje i sportovec a podnikatel Tomáš Naňka: „Za parkování pro hosty by se nemělo platit. To je totiž jedna z mála věcí, kterou obec pro turistický ruch může udělat.“

Bezohlednost, arogance. I tak se nicméně chovají mnozí návštěvníci hor. Blanka Nováková z Božího daru o tom ví své: „U motoristů nám nejvíc vadí jejich neukázněné parkování. Nechtějí respektovat odstupy vozidel a jednotlivá parkovací místa.“

A právě to je pro horala Rudolfa Chlada zásadní. Parkování ve vysoké nadmořské výšce má jiná pravidla než třeba ve městech: „Pokud se stane, že někdo na příjezdové komunikaci buď zapadne, nebo si jen na chvilku odskočí, může způsobit velký kolaps. Neprojede sněžný pluh, záchranné vozidlo – zkrátka na horách je parkování mnohem problematičtější než dole ve městech.“

ÚAMKTuristické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK.
autor: zdt
Spustit audio