Cestou po Turecku se nejlépe občerstvíte u domorodců

16. srpen 2011

Prázdniny ještě nekončí, co třeba zajet si na výlet do Turecka? Autem je to sice dvacet hodin jízdy, ale proč ne? Nebo si auto na místě půjčit? Všechno je možné. Pojďme se teď podívat na turecká specifika v dopravě. Na co si dát pozor a jak je to s řízením v Turecku, zjistíme od naší tamní spolupracovnice Julie Urbišové.

„Silnice v západní části Turecka se neliší od těch evropských. Turecko prošlo v posledních několika letech velikým rozvojem a obzvlášť rychlostní silnice mezi velkými městy jsou ve velmi dobrém stavu. Pokud se však někdo vydá na venkov, musí samozřejmě počítat i s prašnými kamenitými vozovkami.

Největším rozdílem je počet aut a styl řízení, hlavně ve velkých městech. Například v Istanbulu nebo v Ankaře je třeba počítat s častými dopravními zácpami. Turecko je velká země, takže se řidič musí připravit na překonávání velkých vzdáleností. Pokud se třeba bude chtít přepravit z Istanbulu na jih k moři do Antalye, musí počítat s cestou až okolo deseti hodin. Takže – nepodcenit při plánování odpočinek.

Další věc je styl řízení. Ten je typicky jižanský, takže se troubí ve velkém, řidiči jsou netrpěliví a moc si ani nelámou hlavu s pravidly, kdo má přednost, nebo že červená na semaforu znamená zastavit. Zkrátka, řidič-cizinec si bude na turecké řízení několik dní zvykat a musí být neustále ve střehu.“

Podívejme se na odpočívadla: jsou čistá a bezpečná?

„Na taková klasická odpočívadla, jaká známe z Evropy, musíte v Turecku zapomenout. Mnoho jich opravdu není, a když už na nějaká narazíte, nejsou moc udržovaná ani čistá. Spíš bych k občerstvení a hygieně doporučila zastavit se na benzínových pumpách a nebo přímo u místních Turků.

Často u silnic narazíte na velké nápisy, které jsou sice jen v turečtině, ale pokud jsou to nápisy v blízkosti domů, skoro vždycky nabízejí jídlo nebo ubytování. Tyto zastávky u místních mohou být opravdu příjemným zpestřením cestování, protože vám nabídnou domácí jídlo, čerstvě vymačkaný ovocný džus nebo právě ulovenou rybu. A můžete si být opravdu předem jistí jak kvalitou kuchyně, tak i příjemnou obsluhou.“

Kolik peněz si s sebou máme do Turecka vzít a jaké jsou ceny benzínu a nafty?

„Tady bohužel české řidiče nepotěším. Pohonné látky jsou v Turecku opravdu drahé, patří k nejdražším v Evropě. Litr benzínu vás právě teď vyjde v přepočtu průměrně na 48 korun, litr nafty na 35 korun. Platí se tureckými lirami, ale většina benzínek nabízí také možnost platit kartou. Výlet do Turecka autem opravdu nepatří k těm nejlevnějším, ale musím říct, že trasy podél pobřeží Egejského nebo Středozemního moře nebo i pod horskými oblastmi svými výhledy opravdu stojí za to.“

ÚAMKTuristické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK.
Spustit audio