Na švédských silnicích je klidný až nudný provoz

8. srpen 2011

Dnes zamíříme na sever Evropy, konkrétně do Švédska. Náš spolupracovník Tomáš Sniegoň se nám pokusí vysvětlit, proč je právě Švédsko jednou ze zemí, jejíž silniční provoz se v Evropě řadí k těm vůbec nejbezpečnějším. A co dělá severská policie proti těm, kteří bezpečnost narušují.

„V bezpečnosti dopravy ve Švédsku hraje roli několik faktorů. Slušné cesty, dobrý systém přípravy budoucích řidičů, tedy v autoškolách, všeobecně klidná mentalita seveřanů, kteří za každou cenu nechtějí spěchat Taky policie, která dohlíží na dění na silnicích, má k dispozici dobrou techniku, systém restrikcí, pokut a dalších donucovacích prostředků, které proti řidičům také používá ve chvíli, kdy už prevence a předběžná varování nestačí. Všechny tyto faktory dělají severský provoz skutečně bezpečný – pro Čechy někdy až nudný. Aspoň to tak říkají někteří lidé, kteří sem přijíždějí třeba na dovolenou.“

Teď hned tři otázky najednou: Co dělá švédská policie, aby zajistila klid na silnicích? Jak vysoké jsou dopravní pokuty a z jakých přestupků mají řidiči největší strach?

„Policie musí silnice pochopitelně kontrolovat. Znamená to, že policisté bývají na silnicích v době velkého provozu vidět. Pokuty jsou vcelku vysoké pro severskou a tím i českou kapsu. Například jízda na červenou se trestá pokutou ve výši v přepočtu až osm tisíc korun, nezastavení na ‚stopce‘ šest a půl tisíce korun. Pokuta, kterou bych já sám rád viděl i na Vysočině na D1 když jezdívám k rodičům, je za zbytečně zapnuté mlhovky. Svítící zadní mlhovky v dobré viditelnosti oslňují řidiče a tady ve Švédsku stojí přes dva a půl tisíce korun. Tohle všechno řidiči vědí.

Nejvíc se ale pochopitelně bojí ztráty řidičského průkazu. Policisté jsou totiž povinni, třeba při překročení rychlosti o třicet a víc kilometrů v hodině, průkaz okamžitě na místě bez milosti odebrat. Takový řidič potom pojede domů taxíkem a riskuje řadu byrokratických obstrukcí, než se případně ke svému průkazu zase vrátí. Za 0,3 promile a více alkoholu je to také automatické odebrání řidičského průkazu hned na místě, bez jakýchkoliv diskusí.“

Dá se dopravní policie podplatit?

„Nechci říkat, že tady je dopravní policie bezpečná, nezkorumpovatelná a nejlepší. Ovšem za 20 let života ve Švédsku jsem se s takovým případem skutečně nesetkal. Naopak jsem se setkal s postihy těch, kteří se o uplácení pokoušeli. Určitě hraje roli i to, že řidiči policistům žádné peníze dávat nesmějí, řidič dostane složenku. A i policisté jsou při výkonu služby díky velmi moderním prostředkům sami kontrolovatelní. Přestupky musejí nahrávat, dokumentovat a jejich chování tak musí být transparentní.“

ÚAMKTuristické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK.
autor: Tomáš Sniegoň
Spustit audio