V Maďarsku neunikne pokutě nikdo, ani cizinci

25. březen 2012

Až pojedete do maďarských léčebných lázní, raději uberte plyn. Vyjednávat s policisty o výši pokuty tam už totiž nelze. Nejnovější pokutový systém za dopravní přestupky v Maďarsku probereme s naším tamním spolupracovníkem Gregorem Martinem Papucskem.

Co to Maďaři vymýšlejí se svým pokutovým systémem tentokrát?

„Stále hledají nové možnosti. V podstatě pátrají po optimálních způsobech, jak zamezit dopravním nehodám, kterých je stále dost. V mnohých jiných oblastech života i v dopravě se zavádějí odvetná opatření, od 15. dubna se výrazně zvyšují pokuty.

Novinkou je, že za konkrétní přestupek je stanovena pevná, fixní taxa. Není možné, aby policista cokoliv zvažoval. Existují tabulky, do kterých se můžete podívat. Za určitý přestupek dostanete přesně danou pokutu.“

Uveďme konkrétní příklady. Kolik bude stát třeba předjíždění přes plnou čáru nebo příliš rychlá jízda?

Plná čára by vás mohla vyjít na 70.000 forintů, což je asi 220 eur nebo 6 tisíc korun. Rychlá jízda, tam to závisí na míře překročení povolené hranice. Ovšem nejmenší pokuta je tu 50.000 forintů, tedy zhruba 160 eur – přes 4 tisíce korun. Podstatné je, že se v co největší míře vylučují subjektivní složky, tedy policistova shovívavost nebo přísnost.“

Jak budou maďarští policisté pokuty vybírat, když u sebe v rámci boje proti korupci nesmějí mít skoro žádnou hotovost?

„Maďarští občané i nadále dostanou šek. Kdyby nezaplatili, lze je snadno stíhat. Cizinci však musejí zaplatit na místě. Žádné porušení předpisů jim neprojde. Když řidič nemá peníze, nemůže nebo nechce zaplatit, mohou mu dočasně i zkonfiskovat auto. Novinkou však je, že bude možné zaplatit bankovní kartou. Policisté k tomu u sebe budou mít příslušné terminály.“

Teď posluchače strašíme pokutami, ale většina řidičů je určitě disciplinovaná a jezdí podle předpisů. Cílem mnohých turistů jsou v Maďarsku i v zimním období léčebné termální lázně. Které byste nám doporučil?

„To už je klasika, kterou čeští turisté znají velmi dobře. Například Hévíz, Bükfürdö, Sárvár nedaleko českých hranic na západě země. Rád bych ale pozval do Maďarska nejen ty, kteří jsou zaměřeni na léčivé vody, ale i ty, kdo se chtějí pobavit.

Desátého března, tedy zanedlouho, tu bude v rámci popularizační kampaně těchto míst Noc lázní. Při hudbě, mírném popíjení a tanci můžete navštívit lázně od 22 hodin až do 3. hodiny ranní. V Budapešti budou otevřené i nejznámější lázně Gellért a Rudas, ale pozor, tam je vstup až od osmnácti let věku.“

ÚAMKTuristické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK.
autor: gmp
Spustit audio