14. Etapa: Josef Macháček vyhrál Dakar

17. leden 2009

Dámy a pánové, dakarské šílenství je u konce. Závodníci dnes absolvovali poslední měřený úsek na trati mezi Cordobou a Buenos Aires, který měřil 227 kilometrů z celkových 791 km. A překvapivě se nezkracovalo. Na start závěrečné etapy se postavilo 276 týmů, přičemž první den letošního Dakaru jich tam stálo rovných 500. První odvážlivci vyrazili vstříc nástrahám trati v 10:50 místního času.

Motorky

V poslední rychlostní zkoušce získal své první vítězství na letošním 31. ročníku Rallye Dakar portugalský jezdec Helder Rodriguez na KTM. Neměl to ale vůbec jednoduché. V průběhu speciálu bojoval o každou sekundu s Norem Palem Andersem Ullevalseterem (KTM), který se v posledních etapách na Rodrigueze neustále dotahoval a ztráta na startu dnešního měřeného úseku nebyla ani jednu minutu. Norský závodník se tedy snažil urvat, co se dá, protože šlo o umístění v "top five" kategorie motorek.

Nakonec ale Rodriguez dokázal za sebou udržet norského rivala a v cíli byl první o přibližně dvě minuty. Třetí místo obsadil vítěz minulého Dakaru Francouz Cyril Despres (KTM) se ztrátou 2:41.

Marc Coma, který měl před dnešní etapou jeden a půl hodinový náskok na druhého v pořadí Desprese, jel více na jistotu, ale přesto skončil pátý se ztrátou pěti minut. Pozici průběžného lídra kategorie motorek si tak bezpečně udržel až do konce závodu a patří mu celkové první místo. Je to jeho už druhé vítězství Rallye Dakar, poté co vyhrál v roce 2006.

Druhé místo patří obhájci loňského titulu Cyrilu Despresovi z Francie a třetí skončil jeho krajan David Fretigne s yamahou, který tak v motorkách vyhrál kategorii do 450 ccm. Čtvrtá příčka patří dalšímu Francouzovi, kterým je David Casteu (KTM) a v top five se tedy udržel portugalský jezdec Helder Rodriguez (KTM).

Mezi českými jezdci dopadl nejlépe opět Martin Macek se svojí tovární yamahou, v cíli rychlostní zkoušky byl na 24. místě se ztrátou přibližně 20 minut. O dvě příčky za ním dojel David Pabiška (KTM) a poslední z našich Jan Froněk (KTM) skončil 55. se ztrátou více než půl hodiny.

Martin Macek se tak dnešním výsledkem nejen udržel mezi první dvacítkou motorkářů, ale dokonce si ještě o jedno místo polepšil. Celkově je na skvělém osmnáctém místě. Jan Froněk skončil celkově 44. a David Pabiška 65.

Čtyřkolky

Ze všech kategorií dosáhli čeští účastníci na Rallye Dakar největšího úspěchu právě ve čtyřkolkách, kde obsadili první a páté místo. Josef Macháček, který jede bez asistence a svoji yamahu si připravuje sám, už popáté vyhrál tento nejtěžší závod světa na čtyřkolce. Jeho náskok po čtrnácti etapách je více než dvě a půl hodiny na druhého Argentince Carlose Patronelliho (Can-Am).

Bronzová příčka patří polskému jezdci Rafalu Sonikovi (Polaris), čtvrtý skončil Francouz Hubert Deltrieu a celkově na pátém místě figuruje nováček ve čtyřkolkách Oldřich Bražina s yamahou.

Dnešní rychlostní zkoušku ale vyhrál Španěl Jose Maria Pena, který si tak dojel pro svoje vůbec první dakarské vítězství. V celkovém hodnocení mu však patří až 10. místo.

Auta

Volkswagen přepisuje historii, poprvé dokázal vyhrát nejprestižnější kategorii aut a hned s dieselovým motorem, což se ještě nikomu před ním nepovedlo. Za volantem vítězného volkswagenu seděl Jihoafričan Giniel De Villiers, který v průběhu letošního ročníku nasbíral celkem čtyři první místa a vyhrál i dnešní závěrečnou etapu.

Na druhém místě v celkovém hodnocení je další volkswagen Američana Marka Millera, a wolfsburská automobilka tím tak potvrdila svůj triumf. Bronz patří dalšímu americkému pilotovi Robbymu Gordonovi v hummeru, který vyhrál kategorii Open. Na trati dnešní rychlostní zkoušky se ale musel pořádně zapotit, když na 80. kilometru musel zastavit kvůli technickým problémům. Nakonec to byla ale jen prasklá guma a za dvacet minut pokračoval dále.

Na posledních dvou místech "top five" kategorie aut se umístily dva nissany v pořadí Ivar Erik Tollefsen z Norska a Krzysztof Holowczyc z Polska.

Další skvělý výsledek pro české barvy získala posádka Miroslav Zapletal - Tomáš Ouředníček, kteří jejich Mitsubishi L200 týmu Offroadsport.cz dovezli na celkovém sedmém místě. Dosáhli tak nejlepšího umístění v kategorii aut v historii Rallye Dakar. V dnešní etapě skončili dvanáctí se ztrátou necelých 11 minut. Druhá česká posádka Jiří Janeček - Viktor Chytka dojeli na 46. místě a v závěrečném hodnocení obsadili 52. příčku.

Kamióny

Kategorie kamiónů byla před závěrečnou etapou mezi Cordobou a Buenos Aires tou nejnapínavější, protože první dvě posádky ruských kamazů Kabirova a Chagina dělily na startu jen tři minuty. Na trať vyjel první celkový lídr kamiónů Kabirov, Chagin startoval až pátý. Na druhém kontrolním bodě byl Kabirov jen o pár sekund ve vedení před Chaginem, který potřeboval Kabirova předjet. To se mu ale nepovedlo a do cíle dojel o 39 sekund za Kabirovem. Třetí skončil Němec Echter s MANem.

Firdaus Kabirov potvrdil dnešním těsným vítězstvím, které bylo v letošním ročníku páté a celkově už třicáté, vedoucí pozici v kategorii kamiónů a patří mu celkově první místo. Je to jeho druhé vítězství Rallye Dakar. Stříbro získal jeho krajan Vladimír Chagin, pětinásobný vítěz Rallye Dakar, a bronz patří nizozemskému pilotovi Gerardu De Rooyovi na ginafu.

Aleš Loprais a jeho posádka bohužel do poslední etapy nemohli odstartovat, protože se jim nepodařilo odstranit problémy se spojkou, které je provázely i během včerejší etapy. Odstoupili z průběžného osmého místa a následovali tak liazky Tomáše Tomečka a Marka Spáčila, které také musely odstoupit kvůli technickým závadám.

Poslední českou posádkou mezi kamióny tak zůstala posádka MANu Randýsek-Šiška-Nemajer z týmu Offroadsport.cz, kteří jedou jako rychlá asistence pro mitsubishi posádky Zapletal-Ouředníček. Randýsek skončil celkově na 34. místě, dnes dojel čtyřicátý.

Córdoba - Buenos Aires (792 km / 227 km)

Automobily:
1. De Villiers (JAR/Volkswagen) 1:35:43, 2. Novickij (Rus./BMW) -2, 3. Holowczyc (Pol./Nissan) -17, 4. Roma (Šp./Mitsubishi) -38, 5. Chicherit (Fr./BMW) -50, 6. Miller (USA/Volkswagen) -6:39, ...12. Zapletal (ČR/Mitsubishi) -10:42, 46. Janeček (ČR/Toyota) -31:16.

Konečné pořadí:
1. De Villiers 48:10:57, 2. Miller -8:59, 3. Gordon (USA/Hummer) -1:46:15, 4. Tollefsen (Nor./Nissan) -6:04:34, 5. Holowczyc -6:37:49, 6. Depping (Něm./Volkswagen) -8:43:29, 7. Zapletal -11:03:08, ...51. Janeček -70:46:14.

Motocykly:
1. Rodrigues (Portug./KTM) 1:42:37, 2. Ullevalseter (Nor./KTM) -2:07, 3. Despres (Fr./KTM) -2:41, 4. Viladoms (Šp./KTM) -3:31, 5. Casteu (Fr./KTM) -4:37, 6. Coma (Šp./KTM) -5:06, ...24. Macek (ČR/Yamaha) -20:18, 26. Pabiška -21:29, 55. Froněk (oba ČR/KTM) -32:49.

1. Coma 52:14:33, 2. Despres -1:25:38, 3. Fretigne (Fr./Yamaha) -1:38:56, 4. Casteu -2:17:54, 5. Rodrigues -2:22:11, 6. Ullevalseter -2:25:02, ...18. Macek -10:20:29, 44. Froněk -17:18:04, 65. Pabiška -24:33:59.

Čtyřkolky:
1. Peňa (Šp./Yamaha) 2:14:23, 2. Macháček (ČR/Yamaha) -8, 3. Deltrieu (Fr./Polaris) -1:50, ...5. Bražina (ČR/Yamaha) -6:43.

1. Macháček 68:22:06, 2. Patronelli (Arg./CAN-AM) -2:34:00, 3. Sonik (Pol./Yamaha) -7:42:34, ...5. Bražina -15:59:51.

Kamiony:
1. Kabirov 1:49:56, 2. Chagin (oba Rus./Kamaz) -39, 3. Echter (Něm./MAN) -1:27, 4. G. De Rooy -2:19, 5. Van Vliet (oba Niz./GINAF) -12:17, 6. Mardeev (Rus./Kamaz) -14:31, ...40. R. Randýsek (ČR/MAN) -1:02:32, 43. De Azevedo (Braz./Tatra) -1:11:26.

1. Kabirov 49:34:46, 2. Chagin -3:39, 3. G. De Rooy -59:56, 4. Mardeev -6:46:30, 5. Echter -7:19:41, 6. De Azevedo -9:31:18, ...31. R. Randýsek -156:26:11.