11. etapa: „Ještě že to zkrátili“

13. leden 2011

Na trase mezi městy Chilecito a San Juan se závodníci měli původně poprat s rychlostní zkouškou dlouhou 622 kilometrů, kterou rozdělila na dvě části neměřená 160kilometrová neutralizační sekce. Včera však nad územím San Juanu pršelo, a pořadatelé se proto z bezpečnostních důvodů rozhodli druhou část měřeného úseku zkrátit o bezmála sto kilometrů.

Na čas se jelo 370 kilometrů plných kamení a vyschlých řečišť a trať vedla místy náročným hornatým terénem. První část měřeného úseku čítala 224 kilometrů a na start se postavilo 212 posádek – 96 motorek, 15 čtyřkolek, 60 aut a 41 kamiónů, což je ve srovnání s průvodním počtem 407 závodních strojů už téměř polovina. Českých posádek vyjela na trať jedenácté etapy pouze jedna třetina z původních dvanácti přihlášených do letošního 33. ročníku rallye Dakar.

Motorky

V boji o vítězství v dnešní etapě si to rozdali jezdci z čela průběžné klasifikace motorek, tedy Marc Coma, Cyril Despres a Francisco „Chaleco“ Lopez Contardo. V první části dlouho vedl francouzský zkušený motorkář, obhájce loňského titulu Cyril Despres, ale před vjezdem do neutralizační sekce byl nakonec nejrychlejší Chilan Contardo. Despres byl druhý a třetí se držel Marc Coma. „Chaleco“ měl druhou část měřeného úseku rozjetou skvěle a už to vypadalo, že si jede pro vítězství, ale potom špatně přečetl data v roadbooku a vydal se špatným směrem. Toho využili oba borci a Chilana předjeli.

Despres byl v cíli první jen s náskokem 2:11 před svým největším rivalem a průběžným lídrem kategorie motorek Marcem Comou. Ten si svoje vedení udržel, protože na startu dnešní etapy měl větší než 18minutový náskok. Třetí dojel Chilan Contardo se ztrátou 6:19 a třetí místo mu patří i celkově.

David Pabiška z týmu KM Racing si jede svoje tempo a, k naší velké radosti, se stále drží v závodě. V cíli etapy v San Juanu mu patřilo 44. místo a na vítěze ztratil 1:11:58. Jedenáctou rychlostní zkoušku úspěšně absolvoval také druhý český motorkář Jan Veselý z Czech Dakar týmu. Dojel se ztrátou 1:58:22 na 70. místě. Pabiška je celkově 31. a Veselý si polepšil o jednu příčku na 66. místo.

Čtyřkolky

Obrovská smůla potkala na trati našeho Josefa Macháčka, když mu na 105. kilometru rychlostní zkoušky praskla na jeho čtyřkolce zadní osa. V závodu proto nemohl pokračovat a musel čekat na místě na týmovou pomoc. Té se však nedočkal, a proto musel čekat na místě na sběrný vůz, který ho do bivaku dopravil až v pozdních nočních hodinách. To pro něj bohužel znamenalo konec v závodě.

Jedenáctá etapa se tak stala kořistí „argentinských supů“, v pořadí byl první Sebastian Halpern, druhý Tomas Maffei (–1:52) a třetí Alejandro Patronelli (–4:36), který si takticky hlídá svoje průběžné vedení v kategorii čtyřkolek a, jak se říká, nejede na krev. „Díky Bohu, že zkrátili dnešní etapu o sto kilometrů, protože jinak by byla opravdu náročná. Tolik mě bolí ruce, že ani nemohu otočit zápěstím. Snažím se jet opatrně a zlehka a vyvarovat se chyb, abych dojel. Teď už se chci jen dostat do cíle v Buenos Aires,“ popsal vyčerpaný A. Patronelli po dojezdu do San Juanu.

Celkově druhý je Halpern s víc než hodinovou ztrátou a na třetí místo se posunul Francouz Declerck. Čtvrtý je potom druhý jezdec českého týmu KM Racing a kolega Josefa Macháčka Lukasz Laskawiec. Dnešní rychlostní zkoušku dokončil na stejném místě se ztrátou přibližně 9,5 minuty a právě díky tomu se posunul před dalšího Argentince Copettiho, který na trati ztratil víc než 52 minut.

Auta

Do neutralizační sekce po skončení první části měřeného úseku vjeli piloti vozů v pořadí Carlos Sainz, jeho týmový kolega z VW Nasser Al-Attiyah a třetí jejich rival Stephane Peterhansel z týmu BMW X-Raid. Pár desítek kilometrů po startu druhé části rychlostní zkoušky, konkrétně na 410. kilometru, však španělského „El Matadora“ potkala pohroma v podobě zlomeného zavěšení pravého předního kola. S takovou závadou nemohl pokračovat dál a musel čekat na příjezd asistence.

Nakonec se týmu Volkswagen Motorsport podařilo vůz opravit a Sainz se vrátil do závodu, ale v cíli měl na své poměry obrovskou ztrátu téměř jedné a čtvrt hodiny. To zapříčinilo jeho propad v průběžném hodnocení kategorie aut na třetí příčku (–1:27:27). Druhý je teď jeho týmový kolega De Villiers, který na prvního Attiyaha ztrácí bezmála 52 minut. Na čtvrtém místě se drží Peterhansel, přibližně 13 minut za Sainzem, takže bitva o třetí místo bude vřít až do cíle v Buenos Aires.

Kamióny

Kromě dvou rychlostních zkoušek, které na letošním ročníku vyhrála tatra Aleše Lopraise, to byl vždycky ruský kamaz, který se hřál v záři reflektorů na místě nejvyšším. Dnes to byl opět Vladimir Chagin, kdo do cíle dojel v nejrychlejším čase stanovil a navýšil tak nový rekord v počtu celkových vítězství na Dakaru na 62. Druhý dojel španělský kamión značky Iveco pilotovaný Pepem Vilou v čase –11:04 a přesně o dvě minuty pomalejší byl druhý pilot týmu Kamaz Firdaus Kabirov. Vlastimil Vildman z týmu KM Racing, s posádkou Ladislav Fajtl a Jan Bervic, dovezl svoji liazku na 15. místě se ztrátou 1:02:48 a celkově je třináctý.

V čele kategorie kamiónů zůstává průběžně Chagin s půlhodinovým náskokem před svým týmovým kolegou Kabirovem. Třetí je další pilot týmu Kamaz Nikolaev, který ztrácí už téměř tři hodiny.

Popis trasy 12. etapy ze San Juanu do Córdoby:
Do závěrečné bitvy o vítězství jako první výjimečně odstartují už za rozbřesku kamióny. Namístě je i v této předposlední etapě opatrnost – hlavně v první části trati, kde soutěžící čeká zhruba stokilometrový písečný úsek. Právě tady ještě mohou zaútočit na lepší pořadí všichni, kteří na závodníky před sebou moc neztrácejí.

Chilecito–San Juan (786 km / RZ 523 km)

Automobily:
1. Attiyah, Gottschalk (Kat., Něm./Volkswagen) 4:17:27, 2. Peterhansel, Cottret (Fr./BMW) –1:13, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Volkswagen) –4:52.

Průběžné pořadí:
1. Attiyah 38:16:01, 2. De Villiers –51:49, 3. Sainz, Cruz (Šp./Volkswagen) –1:27:27.

Motocykly:
1. Despres (Fr./KTM) 4:33:13, 2. Coma (Šp./KTM) –2:11, 3. Lopez Contardo (Chile/Aprilia) –6:19, ...44. Pabiška -1:11:58, ...70. Veselý (oba ČR/Yamaha) –1:58:22.

1. Coma 43:14:55, 2. Despres –15:59, 3. Lopez Contardo –49:24, ...31. Pabiška –10:40:18, ...66. Veselý –21:59:38.

Čtyřkolky:
1. Halpern 5:35:30, 2. Maffei –1:52, 3. A. Patronelli (všichni Arg./Yamaha) –4:36.

1. A. Patronelli 53:28:59, 2. Halpern –1:06:32, 3. Declerck (Fr./Polaris) –6:30:00.

Kamióny:
1. Chagin (Rus./Kamaz) 5:12:02, 2. Vila (Šp./Iveco) –11:04, 3. Kabirov (Rus./Kamaz) –13:04, ...14. Vildman (ČR/Liaz) –1:02:48.

1. Chagin 44:08:40, 2. Kabirov –30:31, 3. Nikolaev (Rus./Kamaz) –2:58:43, ...10. Vildman –19:50:43.

autoři: Dakar.com , onj