4. etapa: konvoj zdolal Andy

5. leden 2011

Na dnešní etapu bude mnoho jezdců, obzvlášť nováčků na jihoamerickém Dakaru, ještě dlouho vzpomínat. Na celý konvoj rallye totiž čekal přejezd And doprovázený nádhernými scenériemi a překonání argentinsko–chilských hranic. Trasa vedla ze San Salvadoru de Jujuy do Calamy a celkem měřila 761 kilometrů.

Nepříjemné bylo časné vstávání ještě v nočních hodinách, protože závodníci museli absolvovat 554kilomertový přejezd ke startu rychlostní zkoušky (RZ), která se jela až po přejezdu And, na území Chile. Navíc jízda ve vysoké nadmořské výšce nedělá dobře strojům i závodníkům, v minulých ročnících dokonce někteří potřebovali kyslíkové masky, takže začátek měřeného úseku v nadmořské výšce kolem 3400 metrů byl náročný.

Motorky

Začátek 207 kilometrů dlouhého měřeného úseku byl velmi obtížný na navigaci, protože se nejelo po pistách, krajina byla rozlehlá a chyběly orientační body. První jezdci to proto měli velmi těžké. Marc Coma, vítěz včerejší etapy, který se dnes pustil na trať jako první, předvedl svoje zkušenosti a způsobem start–cíl vyhrál. Neměl to však jednoduché, protože za sebou celou dobu cítil KTM Cyrila Desprese. Rozdíl mezi jezdci se pohyboval v rozmezí 30 sekund a v cíli měřeného úseku to bylo jen 16 sekund. Třetí dojel dnes už domácí jezdec, Chilan Lopez Contardo (–2:05).

Slovák Štefan Svitko na KTM zajel první chilskou etapu skvěle. Na prvním průjezdovém bodě měl ztrátu jen 35 sekund a byl šestý, potom ale začal postupně nabírat ztrátu a v cíli byl 17. s časem horším o 14 minut. Další slovenský motorkář Ivan Jakeš na yamaze odstartoval hůř než jeho krajan. Po zhruba 20 kilometrech rychlostní zkoušky byl 33., ale do cíle svoji pozici vylepšil na 21. místo se ztrátou zhruba 17,5 minuty.

Davidu Pabiškovi patřilo po včerejší etapě 55. místo, ale dnešním výkonem si ho zřejmě příliš nepolepší, protože dojel 58. se ztrátou 35 minut. Jan Veselý obsadil 98. příčku (–1:07:24).

Do průběžného vedení se dostal Španěl Marc Coma na KTM a odsunul Cyrila Desprese na druhou příčku, ale vzhledem k tomu, že na Francouze dnes najel jen 16 sekund, rozdíl mezi nimi jsou pouhé dvě sekundy. Třetí je Chilan Francisco Lopez Contardo s aprilií, jenže ztrácí už 20 minut.

Čtyřkolky

Agentinec Tomas Maffei, vítěz včerejší etapy, dnes na trati předvedl opět skvělý výkon. Dojel první s bezpečným náskokem téměř tří minut před svým krajanem Alejandrem Patronellim a získal tak svoje druhé vítězství na Dakaru celkově. Třetí byl další argentinský jezdec Sebastian Halpern se ztrátou –4:23 a potom následovalo české čtyřkolkářské duo Macháček s Plechatým se zhruba 9,5minutovým odstupem – Macháček (–9:23), Plechatý (–9:48). Všichni jedou na stroji Yamaha Raptor.

Macháček a Plechatý nad výsledky etapy

Obhájce loňského prvenství Argentinec Marcos Patronelli po pádu ve včerejší etapě, při kterém si poranil koleno, ze závodu odstoupil. První příčky v průběžném hodnocení patří argentinským jezdcům v pořadí Maffei, A. Patronelli (–1:54), za nimi je Halpern (–3:11), Plechatý (–27:43) a pátý je Macháček s časem –30:48.

Auta

Posádky v autech měly orientaci v začátku rychlostní zkoušky ulehčenou, protože mohly následovat už vyjeté stopy od motorek a čtyřkolek předchozích jezdců. Po zhruba 70 kilometrech, na prvním kontrolním bodě, byl rozestup mezi prvním a šestým vozem pouhých 34 sekund. Ve vedení byl v tu chvíli Francouz Peterhansel s BMW pronásledovaný smečkou volkswagenů v pořadí Sainz, Miller, Attiyah a De Villiers. Šestý byl opět francouzský pilot Guerlain Chicherit s vozem MINI Countryman postaveném na podvozku BMW X3.

Do týmu BMW patří i závodní MINI

Do zhruba 150. kilometru Peterhansel ještě vedl, ale pak ho na trati potkal smolný defekt a výměnou kola ztratil několik cenných minut. V cíli byl proto až třetí o 32 sekund za Attiyahem, kterému ujel Sainz o 50 sekund. Carlos Sainz tak získal už dvacáté vítězství na Dakaru celkově a přibližuje se Peterhanselovým 22 prvenstvím v kategorii automobilů na rallye Dakar.

Po čtyřech ujetých etapách je v průběžném vedení Sainz s náskokem 4:24 minuty před týmovým kolegou Katařanem Attyiahem. Třetí je Peterhansel, který ztrácí –5:41 a stále si drží medailové umístění. Navíc se teď závod přesouvá do pouště Atacama na písečné tratě, kde to francouzský devítinásobný vítěz rallye Dakar umí.

Motor hummeru Robbyho Gordona dnes vypověděl službu po přejezdu průsmyku Passo de Jama ještě před startem rychlostní zkoušky.

Jedovatá barva hummeru Robbyho Gordona

Obě dvě posádky týmu Vinland, jediné z českých vozů v kategorii aut, úspěšně zvládly rychlostní zkoušku, která mimochodem končila v nadmořské výšce ještě o osm set metrů větší, než je naše nejvyšší hora Sněžka. Na 41. místě dojeli Honda s Tománkem v mitsubishi se ztrátou 52 minut a 67. příčka patřila Mikulovi s Novákem v toyotě, kteří ztratili na prvního Sainze 69 minut. Celkově je posádka Michael Honda s Janem Tománkem na pěkném 32. místě se ztrátou –3:40 hodiny, Peter Mikula s Ivanem Novákem jsou celkově na 103. místě se ztrátou už deseti hodin.

Kamióny

Soutěžní tatrovka posádky Loprais–Kalina–Holaň dělá českým fanouškům rallye Dakar radost. V dnešní rychlostní zkoušce Loprais zopakoval včerejší výborné třetí místo a dojel se ztrátou šesti minut. Druhý byl opět Kabirov s časem o 2:18 minuty horším než ruský „mistr volantu“ Vladimir Chagin. Liazka Vlastimila Vildmana obsadila 21. místo s téměř 50 minutovým mankem, Robertu Randýskovi s manem, který byl do soutěže přihlášen jako ostrá týmová asistence, tato role skončila, protože z týmu Offroadsport jede už pouze on. Skončil třiatřicátý se ztrátou hodiny a pěti minut.

Po odstoupení dvou tater po vážných nehodách v předešlých etapách vyjely na trať čtvrté rychlostní zkoušky už jen tři české kamióny – tatra Aleše Lopraise, liaz Vlastimila Vildmana a man Roberta Randýska, který včera nakonec dorazil do bivaku v San Salvadoru de Jujuy.

Celkové pořadí vypadá stejně – Chagin vede před svým krajanem a týmovým kolegou Kabirovem o 8:41 minuty a Loprais je třetí zhruba o další čtyři minuty. Tatra Brazilce De Azeveda je průběžně šestá s víc než hodinovou ztrátou. O tři místa dopředu na 28. příčku postoupila liazka týmu KM Racing s posádkou Vildman–Fajtl–Bervic, kteří mají po čtyřech etapách už 4,5hodinovou ztrátu. 37. pozice patří posádce Randýsek–Šiška–Skříček, ale jejich celkové manko jo už –9:43:53.

Popis trasy 5. etapy z Calamy do Iquique:
V této rozmanité rychlostní zkoušce se budou muset závodníci vypořádat s různorodými terény. Každý z nich bude vyžadovat jiný způsob řízení. Po pomalém startu na špatných hrbolatých cestách při přejezdu přes „salar“ budou muset závodníci ještě snížit průměrnou rychlost. Tento úsek dlouhý jen pár kilometrů jim zabere okolo hodiny času. Ale závěr etapy se odehraje na otevřené poušti mimo pisty na trase dlouhé víc než 100 kilometrů. Představení dne zakončí sestup do Iquique, který musí každého nadchnout. Na soutěžící čeká 32procentní klesání dlouhé 2,3 kilometru.

San Salvador de Jujuy – Calama (761 km / RZ 207 km):

Automobily: 1. Sainz, Cruz (Šp./Volkswagen) 1:57:09, 2. Attiyah, Gottschalk (Kat., Něm./Volkswagen) –50, 3. Peterhansel, Cottret (Fr./BMW) –1:22, ...41. Honda, Tománek (ČR/Mitsubishi) –51:59, …67. Mikula, Novák (ČR/Toyota) –1:09:16.

Průběžné pořadí: 1. Sainz 11:09:14, 2. Attiyah –4:24, 3. Peterhansel –5:41, ...32. Honda, Tománek –3:41:25, …92. Mikula, Novák –10:05:36.

Motocykly: 1. Coma (Šp./KTM) 2:04:00, 2. Després (Fr./KTM) –16, 3. Lopez (Chile/Aprilia) –2:05, ...58. Pabiška –35:19, …98. Veselý (oba ČR/Yamaha) –1:07:24.

Průběžné pořadí: 1. Coma 11:43:12, 2. Després –2, 3. Lopez –20:12, ...44. Pabiška –2:16:36, …86. Veselý –4:26:54.

Čtyřkolky: 1. Maffei 2:30:23, 2. A. Patronelli –2:54, 3. Halpern (všichni Arg./Yamaha) –4:23, 4. Macháček –9:28, 5. Plechatý (oba ČR/Yamaha) –9:47.

Průběžné pořadí: 1. Maffei 13:33:56, 2. A. Patronelli –1:54, 3. Halpern –3:11, 4. Plechatý –27:43, 5. Macháček –30:48.

Kamióny: 1. Chagin 2:10:18, 2. Kabirov (oba Rus./Kamaz) –2:18, 3. Loprais (ČR/Tatra) –5:59, …21. Vildman (ČR/Liaz) –49:34, …33. Randýsek (ČR/Man) – 1:04:34.

Průběžné pořadí: 1. Chagin 11:49:16, 2. Kabirov –8:41, 3. Loprais –12:36, … 28. Vildman (ČR/Liaz) – 4:30:13, …37. Randýsek (ČR/Man) –9:43:53.

autoři: Dakar.com , onj