9. etapa: písečná lázeň v okolí Copiapa

11. leden 2011

Pro zpestření dnešní etapy, která měla start i cíl ve městě Copiapo, startovali motorkáři v řadách. Na trať vyrazila nejprve desetičlennná skupina a potom následovaly skupiny po dvaceti motorkách. Rychlostní zkouška měřila 235 kilometrů a víc než polovina se jela v náročných písečných dunách chilské pouště Atacama.

Řady závodních strojů na startu dnešní etapy opět prořídly, když tu včerejší nedokončilo 19 posádek a jezdců. Zbývá 106 motorek, 17 čtyřkolek, 76 aut a 44 kamiónů, celkem tedy 243 posádek. Mezi nimi i pět českých z původních dvanácti.

Motorky

V letošním ročníku rallye Dakar je české zastoupení v kategorii motorek nejmenší. Jedou jen dva borci – David Pabiška za tým KM Racing na motorce Yamaha WR 450 F a Jan Veselý z Czech Dakar týmu na stejném stroji. Lépe se daří Pabiškovi, který jako ryze amatérský jezdec uzavírá první třicítku v průběžném hodnocení. Dnešní rychlostní zkoušku dojel na 40. místě se ztrátou přibližně 32 minut na vítěze, kterým byl Jonah Street na yamaze. Jan Veselý byl s téměř dvouhodinovým mankem 85. a celkově mu patří 69. příčka.

V čele startovního pole se na trati deváté rychlostní zkoušky odehrály zajímavé věci. První desetičlenná skupina ve složení Coma, Pedrero Garcia, Faria, Duclos, Cody, Despres, Lopez Contardo, Azevedo, Rodrigues a Ullevalseter, totiž udělala na 20. kilometru navigační chybu a devět z nich se vydalo špatným směrem. Pouze portugalský mazák Helder Rodriguez přečetl data v roadbooku správně a pokračoval sám vstříc písečným dunám. Získal tak bezpečný náskok a vypadalo to, že má vítězství v kapse. Jenže na 225. kilometru měřeného úseku mu najednou došel benzín a to byl konec nadějí.

Na prvním místě nakonec dojel Američan Jonah Street, který startoval až ve třetí vlně jezdců. Druhý byl Belgičan Frans Verhoeven (–3:38) a o dvě sekundy za ním Francouz David Casteu. V sedmém nejlepším čase dojel do cíle Cyril Despres (–6:03), druhý v průběžné klasifikaci motorek, kterému se podařilo ukrojit minutu z náskoku lídra Marca Comy. Ten skončil devátý s přibližně 7minutovou ztrátou. Třetí místo si drží chilský motorkář Francisco Lopez Contardo (–23:33) a Helder Rodrigues je čtvrtý s víc než hodinovou ztrátou.

Čtyřkolky

Josef „Machus“ Macháček z týmu KM Racing, pětinásobný vítěz na čtyřkolce na rallye Dakar a poslední Čech v této kategorii, dnes zajel druhý nejlepší čas se ztrátou 5:21. I přes toto skvělé umístění by se dalo říct, že to je trochu zklamání, protože Machus ještě v polovině rychlostní zkoušky vedl. V tu chvíli měl zhruba dvouminutový náskok před průběžným lídrem kategorie čtyřkolek Alejandrem Patronellim, který jel na druhém místě. Jenže potom šel Argentinec do vedení a to si udržel až do cíle. Třetí skončil další jezdec týmu KM Racing Polák Laskawiec (–10:15).

Macháčkovi patří průběžné třetí místo, ale kvůli uděleným penalizacím v předchozích etapách je jeho ztráta už 2:47:09. Na druhém místě je Argentinec Halpern s 1,5hodinovým náskokem na Macháčka a první zůstává Patronelli.

Auta

Posledním českým vozem v kategorii aut byla Toyota Landcruiser 120 z týmu Vinland Dakar s posádkou Peter Mikula – Ivan Novák. Poslední informace o nich však máme ze včerejší etapy, kterou podle výsledků na oficiálních stránkách rallye Dakar nedojeli. Ani dnes už nestáli na startu, takže tím přicházíme o poslední zastoupení v této kategorii.

Pro své 22. vítězství na rallye Dakar celkově a pro páté na letošním ročníku si dojel Carlos Sainz z týmu VW a porazil svého týmového kolegu Nassera Al-Attiyaha o necelé dvě minuty. Další hattrick pro tým Volkswagen Motorsport dovezl opět Jihoafričan De Villiers, který dojel ve třetím nejlepším čase (–9:02). Stephane Peterhansel obsadil čtvrté místo (–11:14).

Ve vedení kategorie aut zůstává Attiyah, za ním je Sainz (–3:18) a pomyslný bronz má De Villiers (–55:51), takže tým Volkswagen Motorsport má „všechny medaile“. Peterhansel z týmu BMW X-Raid je čtvrtý ovšem už se ztrátou 1:42:48 a souboj mezi dvěma největšími týmy je už zřejmě rozhodnutý.

Kamióny

Aleši Lopraisovi a poslední tatrovce na letošním Dakaru se dnes nedařilo. Nejdřív stál na 77. a potom na 110. kilometru rychlostní zkoušky a do cíle nakonec dojel s obrovskou ztrátou dvě a tři čtvrtě hodiny na 18. místě. Naopak se dařilo Vlastimilu Vildmanovi s liazkou, který nakonec dokončil včerejší etapu, byť ve výsledcích v cíli už nefiguroval. Dnes tedy zajel devátý nejlepší čas se ztrátou 50:18 na vítěze Firdause Kabirova z týmu Kamaz. Ten nakonec dokázal předjet svého týmového kolegu Chagina, který téměř v celé rychlostní zkoušce vedl, a v cíli byl přibližně o 7,5 minuty rychlejší. Třetí dojel další ruský pilot týmu Kamaz Nikolaev.

Vlastimilu Vildmanovi z Týmu KM Racing patří průběžná 15. pozice (–17:35:30). Loprais kvůli dnešním komplikacím na trati klesl v celkovém hodnocení na čtvrtou příčku a ztrácí tři a čtvrt hodiny. O hodinu a čtvrt před ním je Nikolaev a o další dvě hodiny Chagin. Do čela se totiž posunul Kabirov, ale náskok je ani ne 3,5 minuty, takže zítra může být zase všechno jinak.

Popis trasy 10. etapy z Copiapa do Chilecita:
Ze závodníků se opět stanou „horalové“, aby znovu pokořili Andy. Měli by si s sebou vzít fotoaparát pro uchování zážitku z této cesty podél „route 60“ po překonání hranice přes průsmyk svatého Františka. Po těchto chvílích osvěžení a relaxace by měli soutěžící čekat teplotní šok. Na začátku léta je v bílých dunách Fiambaly opravdu horko. Měřený úsek bude sice kratší než v minulých letech, ale po deseti dnech rallye se může stát zničujícím obzvlášť pro amatéry, na kterých se začnou projevovat známky únavy.

Copiapo–Copiapo (270 km / RZ 235 km)

Automobily:
1. Sainz, Cruz (Šp./Volkswagen) 2:14:37, 2. Attiyah, Gottschalk (Katar, Něm./Volkswagen) –1:56, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Volkswagen) –9:02.

Průběžné pořadí:
1. Attiyah 30:56:25, 2. Sainz –3:18, 3. De Villiers –55:51.

Motocykly:
1. Street (USA/Yamaha) 3:06:56, 2. Verhoeven (Bel./BMW) –3:38, 3. Casteu (Fr./Sherco) –3:40, ...38. Pabiška (ČR/Yamaha) –32:05, ...85. Veselý (ČR/Yamaha) –1:56:11.

1. Coma (Šp./KTM) 35:32:56, 2. Després (Fr./KTM) (ČR/Yamaha) –8:14, 3. Lopez Contardo (Chile/Aprilia) –23:33, ...30. Pabiška -8:04:29, ...69. Veselý (ČR/Yamaha) –16:41:54.

Čtyřkolky:
1. A. Patronelli (Arg./Yamaha) 3:43:27, 2. Macháček (ČR/Yamaha) –5:21, 3. Laskawiec (Pol./Yamaha) –10:15.

1. A. Patronelli 43:28:41, 2. Halpern (Arg./Yamaha) –1:16:23, 3. Macháček –2:44:09.

Kamiony:
1. Kabirov 2:45:21, 2. Chagin –7:38, 3. Nikolajev (všichni Rus./Kamaz) –14:50, ... 9. Vildman (ČR/Liaz) –50:18, ...18. Loprais (ČR/Tatra) -2:48:49.

1. Kabirov 35:30:48, 2. Chagin –4:11, 3. Nikolajev –2:03:51, 4. Loprais –3:14:58, ...15. Vildman –17:35:30.

autoři: Dakar.com , onj