4. etapa: Peterhansel vyhrál a jde do čela

4. leden 2012

Na dnešní den pořadatelé připravili etapu dlouhou 750 kilometrů, třetí nejdelší. Po dešti, který smáčel trať v několika posledních dnech, byla už tak náročná trať ještě obtížnější, protože voda rozmáčela povrch a odkryla nebezpečné velké kameny. A do toho pořád vysoké teploty přes 40 stupňů.

Na start čtvrté etapy se postavilo 156 motorek, 25 čtyřkolek, 140 aut a 71 kamiónů, což je už celkem o 51 strojů méně než v úvodní etapě letošního ročníku. Ne nadarmo je rallye Dakar nejnáročnější maratónský závod na světě. Na trati mezi městy San Juan a Chilecito museli jezdci vystoupat téměř do 3,5 tisíce metrů nadmořské výšky a často se vyskytovali i nad hranicí dvou kilometrů, takže to místy chtělo trochu šetřit motor. V tom jim napomáhaly docela početné přejezdy říčních koryt.

Motorky

Očekávaný souboj mezi dvěma největšími aspiranty na celkové vítězství v kategorii motorek vře jako islandská sopka Katla. Marc Coma musel svoje včerejší zaváhání v podobě navigační chyby napravit, protože do dnešního speciálu vyjížděl s desetiminutovou ztrátou. Od začátku proto nasadil vražedné tempo a to se mu vyplatilo. V cíli byl nejrychlejší.

Z náskoku prozatímního lídra a jeho týmového kolegy Desprese však stáhnul jen dvě minuty, takže na něj stále ztrácí přibližně osm minut. Despres totiž dnes jel opatrně a raději bedlivě sledoval roadbook, který obsahoval 400 bodů. Třetí dnes dojel Verhoeven, čtvrtý Rodrigues a pátý Goncalves. Průběžně třetí je právě Portugalec Helder Rodrigues.

V první destíce dojel slovenský motorkář Štefan Svitko na KTM, obsadil výbornou 8. příčku se ztrátou necelých 14 minut. Jeho krajan Ivan Jakeš byl šestnáctý. Náš Jan Veselý skončil až na 81. místě se ztrátou zhruba 1 hodiny a 45 minut a v celkovém pořadí je o jednu příčku níž.

Čtyřkolky

Dnešní rychlostní zkoušku dlouhou 326 kilometrů opět opanovali argentinští jezdci. Dnes vyhrál Maffei před bratry Patronelliovými – na prvního z nich měl náskok zhruba 5,5 minuty, čtvrtý byl Chilan Casale a pátý opět Argentinec Bonetto.

Vítězství v páté etapě posunulo Tomase Maffeie do čela průběžné klasifikace a za ním jsou stejně jako dnes argentinští bratři Alejandro a Marcos Patronelliovi. Čtvrtý je Bonneto a pátý Casale.

Auta

Černý hummer Nassera Al-Attiyaha byl dnes dlouho ve vedení, za ním se držel Peterhansel s vozem Mini a třetí byl Terranova s toyotou. Stejné pořadí vydrželo až k osudnému 288. kilometru rychlostní zkoušky, kde Al-Attiyah uvízl v bahně a trvalo mu 13 minut, než se odtamtud za pomoci svého týmového kolegy Gordona dostal. Nakonec dojel až na 16. místě se ztrátou necelých 27 minut.

Profil trati 4. etapy rallye Dakar 2012

Peterhansel tedy šel do vedení a to udržel až do cíle měřeného úseku s náskokem více než pěti minut. Druhé místo obsadil Terranova a třetí De Villiers, oba jedou s Toyotou Hilux, a za nimi následovaly dva vozy Mini v pořadí Roma, Holowczyc. Na šestém místě skončil Carlos Sousa s čínským vozem Great Wall a ukazuje konkurenci, že vůz byl na Dakar připraven dobře.

Robbyho Gordona a jeho Hummer H3 dnes potkala série defektů, která ho stála celkem 18 minut drahocenného času, takže stejně jako jeho katarský týmový kolega se propadl v celkové klasifikaci. Tu teď vede Peterhansel, druhý je De Villiers a třetí Nani Roma s mini. Gordon klesl na páté, Al-Attiyah na sedmé místo.

Kamióny

Cíl dnešní rychlostní zkoušky spatřily i nejrychlejší kamióny. Stylem start-cíl vyhrál Gerard De Rooy se svým torpédem Iveco Powerstar a zbylá pódiová místa obsadili jeho týmoví kolegové Hans Stacey a Miki Biasion. De Rooyův tým tedy bere všechny medaile.

V první desítce bojují o lepší umístění tři velké týmy – De Rooy, Veka Man a Kamaz, a mezi nimi se směle prodírá žlutá tatra Aleše Lopraise. I dnes dokázala v těžké konkurenci dojet v první desítce, konkrétně na sedmém místě s trochu větší ztrátou asi 11 minut. Před ní se umístily man Nizozemce Van Vlieta, kamaz ruského pilota Nikolaeva a jako šestý další man Němce Echtera. Naopak za sebou nechala tatrovka tři kamazy Mardeeva, Ardavichuse a Karginova.

18. místo patřilo liazce Jaroslava Valtra se ztrátou –32:20, 20. byl Tomáš Vrátný s tatrou (–40:14) a 22. Martin Kolomý také s tatrou (–45:03).

Průběžně okupují vedoucí příčky tři iveca v pořadí De Rooy, Stacey a Biasion, dvojnásobný mistr světa v rallye v letech 1988 a 1989. Na skvělé čtvrté místo se posunula Tatra Jamal Aleše Lopraise s odstupem 13 minut na lídra kategorie. Ovšem jen pět sekund za ní je kamaz Ardavichuse.

Popis trasy 5. etapy z Chilecita do Fiambaly:
Nikdo ze závodníků asi nemá rád duny u Fiambaly, kde se už vyválely tucty motorkářů v bílém a horkém písku při své první dakarské účasti. Své o zdejším písečném pekle ví i Carlos Sainz, který tady dvakrát přišel o naděje na vítězství v letech 2009 a 2011. Tentokrát bude zdejší trať rozdělena na dva úseky pro motorkáře se čtyřkolkáři a auta s kamióny. Pro první skupinu bude platit, že neúspěch v této etapě bude výsledkem jejich špatné navigace spíš než zapadnutí na trati. Také by měli zažít napětí při jízdě po úzké cestě v horách, ještě než si s nimi pohrají zdejší duny. Trať pro auta a kamióny bude úplně jiná, protože je zavede přímo do srdce bílých fiambalských dun.

San Juan – Chilecito (424 km / RZ 326 km)

Motocykly:
1. Coma (Šp./KTM) 4:16:43, 2. Despres (Fr./KTM) –2:02, 3. Verhoeven (Niz./Sherco) –8:26, ...81. Veselý (ČR/Yamaha) –1:46:00.

Průběžné pořadí:
1. Despres 11:50:27, 2. Coma –8:10, 3. Rodrigues (Portug./Yamaha) –26:48, ...82. Veselý –4:46:27.

Čtyřkolky:
1. Maffei 5:13:30, 2. A. Patronelli –5:33, 3. M. Patronelli (všichni Arg./Yamaha) –7:56.

1. Maffei 14:48:42, 2. A. Patronelli –2:52, 3. M. Patronelli –6:10.

Automobily:
1. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) 3:49:33, 2. Terranova, Grider (Arg., USA/Toyota) –5:19, 3. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) –6:42.

1. Peterhansel, Cottret 9:43:20, 2. De Villiers, Von Zitzewitz –5:41, 3. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) –6:44.

Kamióny:
1. De Rooy (Niz./Iveco) 4:22:12, 2. Stacey (Niz./Iveco) –1:13, 3. Biasion (It./Iveco) –1:43, ...7. Loprais (ČR/Tatra) –10:42, 18. Valtr (ČR/Liaz) –32:20, 20. Vrátný (ČR/Tatra) –40:14, 22. Kolomý (ČR/Tatra) –45:03, 36. Zapletal (ČR/MAN) –1:31:18.

1. De Rooy 11:10:13, 2. Stacey –2:42, 3. Biasion –3:06, 4. Loprais –12:57, 17. Kolomý –1:23:57, 20. Valtr –2:49:30, 28. Vrátný –4:58:24, 42. Zapletal –8:39:39.