Čím méně tvůrců, tím jasnější rukopis – říká nový šéf činohry ND Dan Špinar

22. prosinec 2014

„Jsem v šoku, jsem nadšený a strašně se do práce těším,“ taková byla první reakce Daniela Špinara, když se od ředitele první scény Jana Buriana dozvěděl o tom, že se od sezóny 2015/2016 stane na pět let uměleckým ředitelem souboru činohry Národního divadla.

Pětatřicetiletý Daniel Špinar nastoupil v září do Národního divadla jako kmenový režisér a ve výběrovém řízení zvítězil s vizí činohry v 21. století. Do funkce nastoupí v září příštího roku a po dvanácti letech tak vystřídá režiséra Michala Dočekala. Svou koncepci nazval Nová krev: „Rozhodl jsem se pro koncept stálých režisérů, což už u činohry bývá přežitkem. Ale myslím si, že Národní divadlo něco takového opravdu potřebuje, aby sjednotilo myšlení a dramaturgické směřování a herci byli lépe využití.“

Do vedení činohry ND přijdou Štěpán Pácl, Marta Ljubková, Ilona Smejkalová

Vedle Daniela Špinara se mají ve vedení činohry ND objevit dva stálí režiséři, kteří se budou téměř bezvýhradně o soubor a dramaturgii ND starat: „Hosty začneme připouštět, až na ně bude soubor připravený. Slibuji si od toho, že umělecký program bude artikulovanější a jasnější. I když má ND tři budovy a každá se musí jinak profilovat, čím méně tvůrců, tím jasnější rukopis.“

Jedním z režisérů, které Daniel Špinar oslovil ke spolupráci, je Štěpán Pácl, v současné době umělecký šéf v ostravském Divadle Petra Bezruče: „Je to můj vrstevník, trochu jiný divadelník než já, ale máme podobný pohled na divadlo i práci s hercem. Jako šéfdramaturga jsem si vybral Martu Ljubkovou, která už v ND pracuje. Měl jsem možnost ji poznat lidsky i pracovně, padli jsme si do noty, je to velmi inteligentní žena, která chápe fungování velké budovy, jako je ND. Do týmu jsem přizval také Ilonu Smejkalovou, která působí v ND Brno. Pracuju s ní už deset let, bude určitě posilou týmu.“

Ne všechny personální změny budou příjemné. Jak říká Špinar, jsou ale nutné i logické, když nastupuje nový řídící pracovník: „To je situace, kterou nikdo nedělá rád. Musel bych být blázen, kdyby mě to bavilo. Těším se na revitalizaci souboru, práce s herci mě nesmírně baví a dokážu logisticky uvažovat, jaké složení by měl mít, aby předváděl špičkový výkon a aby značku ND dobře prezentoval,“ vysvětluje své záměry Daniel Špinar.

Kdo jak přeplave La Manche nepoznáte, dokud tam neskočí

Projekty všech uchazečů byly podle ředitele ND Jana Buriana zajímavé, každý přinášel výhody i obsahoval rizika. Špinara doporučila ke jmenování komise, ve které zasedli kromě členů Garanční rady Národního divadla také režisérka Hana Burešová, režisér Miroslav Krobot nebo herečka Eva Salzmannová. „Komise byla složená z lidí, kterým důvěřuji. Jsou mezi nimi lidi, kteří by to sami mohli dělat. Po ne úplně snadné diskusi, ve které jsme se ke každému projektu i osobně ke kandidátovi dlouze vyjadřovali, bylo hlasování ve prospěch Daniela Špinara tak přesvědčivé, že jsem neměl důvod o tom déle přemýšlet,“ vysvětluje Burian.

Dráhu nastupujícího uměleckého šéfa činohry ND přitom ředitel první scény Burian sleduje už dlouho: „Dana znám od jeho začátku na DAMU, je mimořádně lačný nejen po divadle, ale i po vzdělání. Je učenlivý, lidsky postupně vyzrává. Energií a vůlí dohoní svůj handicap spočívající v tom, že žádný soubor ještě neřídil. Kdo jak přeplave La Manche nepoznáte, dokud tam neskočí.“

Finálová debata v přímém přenosu

Kromě Daniela Špinara se o post šéfa činohry ND ucházeli ještě dramatik a režisér David Drábek a režisér Ivan Krejčí. Všichni tři přijali pozvání v pátek 19. 12. do speciálního vysílání Mozaiky. Přiblížili svůj pohled na činohru naší první scény.

autoři: Marie Reslová , Karel Kratochvíl
Spustit audio