Fringe festivalová extravaganza se rozehraje na několika jevištích na Malé Straně v Praze

25. květen 2016

Poslední květnové dny už tradičně v Praze přináší možnost navštívit mezinárodní divadelní Prague Fringe Festival. Jeho 15. ročník začne v pátek 27. května a v programu se objeví inscenace z Velké Británie, ze Spojených států amerických, Jihoafrické republiky, ale také z Japonska nebo Mexika. Žánrová skladba představení bude pestrá, od klasické činohry, přes kabaret, pohybové divadlo až po současný tanec, přičemž ředitel a dramaturg festivalu Steve Gove dává přednost komorním inscenacím.

„Na Fringe festivalu mě baví právě to, že každý rok můžeme návštěvníkům nabídnout něco nového,“ podotýká Steve Gove. „Žádný ročník není a nemůže být stejný jako předchozí. Letošní festivalovou novinkou je divadelní sál Golden Key, který se nachází v hotelovém sklepení v Nerudově ulici. Je to komorní sál pro zhruba třicet diváků, takže nabízí velmi intimní atmosféru.“

03635998.jpeg

Co se týče festivalového programu, tak za výjimečnou příležitost pro diváky považuje Steve Gove sérii představení, která přivezli divadelníci z Jihoafrické republiky: „Pětici představení jsem zhlédl na tamějším National Arts festival. Na základě této zkušenosti jsem se rozhodl přivézt reprezentativní, žánrově pestrou směsici.“

Kteří umělci do Prahy z Jihoafrické republiky zavítají a čím jsou jejich představení charakteristická?Jako příklad můžu uvést soubor Matchbox Theatre , který na Fringe přiváží představení If the bodies could speak. Je to představení, které skrze tanec, hudbu a digitální media odhaluje boj odehrávající se v každém mezilidském vztahu. Sólové představení z Jihoafrické republiky přiváží Stuart Ligthbody. Jeho představení Sleepless Dreams je tak trochu kouzelnickým vystoupením, ve kterém využívá triků s kartami. V představení si klade otázku, zda existuje okamžik, kdy do sebe všechno dokonale zapadne.

Vzácností jsou na festivalu také inscenace ze Spojených států americkýchLetos se v programu objeví představení inscenace The Metamorphosis v podání J. B. Alexandra vyprávějící příběh průměrného spisovatele, který se jeden den probudí a zjistí, že se proměnil ve Franze Kafku. V letošním programu najdou diváci celkem 10 inscenací z USA, což je za 15 let fungování pražského Fringe festivalu asi největší počet amerických produkcí.

03636000.jpeg

Ani letos nebudou chybět „one man show“, taneční představení, nebo představení fyzického divadla. A co třeba loutkové divadlo? „Popravdě,“ objasňuje Steve Gove, „letos nemá loutkové divadlo tak bohaté zastoupení jako v minulém ročníku. V programu i přesto letos najdete „one man loutkovu show“ Paula Vickerse alias Pana Twonkeyho. Je to postava, která na jevišti vytváří svět plný podivností. Je to milovník absurdního divadla interpretovaného pomocí loutek či prostřednictvím manipulace s různými objekty.“

Na nedělní odpoledne, 29. května, přichystali organizátoři pro návštěvníky možnost „ochutnat“ trochu z různých inscenací, což představuje víc než padesát ukázek.

Spustit audio