Pláž na Letní Letné zabydleli Beach Boy(s), surfující-retro-kalifornští-narcisté

19. srpen 2016

Český soubor Losers Cirque Company si stejně jako v loňském roce i letos pro festival Letní Letná připravil novou inscenaci, nazvanou Beach Boy(s).

Název představení odkazuje k inspiraci vodními sporty, jako je například kitesurfing, tedy surfování s využitím tažného draka. Dalším zdrojem byla pro tvůrce hudba americké kapely The Beach Boys, která se už v 60. letech minulého století uvedla písněmi o surfování, rychlé jízdě autem a děvčatech. Atmosféru kalifornských pláží skupina aktivně přenášela do svých písní, pro jejichž úspěšnost se v jednom momentě stala populárnější, než Beatles.

03688583.jpeg

Kalifornským retrem se pro novou inscenaci inspiroval právě český soubor Losers Cirque Company. Ve své inscenaci artisté do akrobacie začlenili pohybové prvky vodních sportů, jako je surfování nebo kitesurfing, popisuje inspiraci umělecký vedoucí souboru, akrobat Petr Horníček: „Jsou to takové letní sporty u moře. Snažíme se s těmito běžnými nástroji najít pohyby i v akrobacii, což je zdrojem rozmanitosti. Je to přece jen cosi netradičního, obzvlášť v cirkuse. Surf, který používáme je trochu uzpůsobený pro akrobacii, ale zároveň je plně funkční, takže ho můžeme vzít k moři a použít.“

Co dělat na pláži, když vítr nefouká a nelze surfovat ukáží v inscenaci Beach Boy(s): Petr Horníček, Lukáš Macháček, Matyáš Ramba, Jindřich Panský a Vítězslav Ramba. Pětici akrobatů doplní Kristýna Pálešová.

Novocirkusoví Beach Boy(s) si do šapitó přivezou vše, co k surfování a kitesurfingu potřebují na střeše malého červeného automobilu, do kterého se vejde pětice akrobatů i s celým nákladem. Automobil má svou nepostradatelnou roli. Dynamiku jednotlivým situacím dodává hudba Igora Ochepovského. Pětice akrobatů hodlá v představení Beach Boy(s) dokázat, že nejdobrodružnější místo na zemi je pláž. Inscenace je sledem situací nastávajících na pláži ve chvíli, kdy mladí surfaři čekají na vítr. Jiří Havelka svůj režijní záměr přibližuje: „Prosluněná plážová atmosféra, která má ale v pozadí takový nepříjemný apel, trochu znervózňující a zneklidňující moment.“

Zdrojem informací a inspirace byla pro Jiřího Havelku i kniha Kultura narcizmu od amerického kulturního historika a sociologa Christophera Lasche: „Kniha Kultura narcizmu pochází ze 70. let popisuje tu jakousi druhou generaci hippies, jejíž příslušníci už neměli ty konkrétní smysluplné body, jako například odpor k válce. Jim zůstala jistá frivolnost a svobodomyslnost, ale taková jen vznášející se na vlně surfrocku. Je to projev určitého zbanálnění všeho, které vede k myšlenkám, že když je bezvětří, tak se mohu buď unudit k smrti, anebo se zabývat sám sebou, svým tělem a potřebují svého terapeuta. A přestože ta kniha byla do češtiny přeložena teprve teď, mám pocit, že charakterizuje všechno to vyčerpání západní kultury.“

03688581.jpeg
Spustit audio