Das Filmfest chce inspirovat i mladé české filmaře

15. říjen 2014

Filmy o prostituci, soudu s Pussy Riot nebo o dětské opeře Brundibár, která zněla za druhé světové války v terezínském ghettu – to nabízí festival německy mluvených filmů Das Filmfest. Koná se do 19. 10. v Praze a od 20. do 23. 10. v Brně.

Festival německy mluvených filmů Das Filmfest nabídne přes čtyřicet snímků z Německa, Rakouska a Švýcarska. Přehlídku novinek doplní retrospektiva renomovaného režiséra Michaela Hanekeho. Festival začíná v pražských kinech Lucerna a Atlas, v Brně pak proběhne v kinech Art a Scala.

Tomáš Fridrich z pražského Goethe-Institutu upozorňuje na jeden netradiční snímek zařazený do programu festivalu: „Překvapilo mě, když cenu německé filmové kritiky dostal film režiséra Edgara Reitze Druhý domov. Když jsem si ho pouštěl poprvé, obával jsem se jeho délky – má zhruba čtyři hodiny. Nakonec jsem ho viděl dvakrát a pokaždé s radostí. Je to perfektní řemeslo, zajímavý příběh.“

Organizátoři letos uvádějí i koprodukční snímky

Budou mezi nimi i Zázraky italsko-německo-švýcarský film oceněný Grand Prix 2014 na festivalu Cannes a CineVision Award 2014 v Mnichově. „Uspořádáme také workshop zaměřený na filmové profesionály, rádi bychom iniciovali české mladé filmaře k natáčení v koprodukci,“ vysvětluje záměr Tomáš Fridrich.

Na programu devátého ročníku festivalu německy mluvených filmů nebudou podle Fridricha chybět ani komedie: „Uvádíme například snímek Fack ju Göhte – komedii ze školního prostředí, která byla původně cílená na mladé publikum. Doteď na ni ale chodí jak mladí, tak staří, dokonce děti se svými prarodiči. I když film používá nekorektní jazyka a situace, získal si šest milionů diváků napříč generacemi.“

Komedií rozhodně není další uváděný film, rakouské drama Macondo – hlavním hrdinou snímku odehrávajícího se na sídlišti na okraji Vídně je čečenský chlapec. Příběh přibližuje íránská režisérka Sudabeh Mortezaiová: „Film je o komunitě, která žije v panelácích a které se říká Macondo. Žije tam přes dva tisíce lidí a utečenců z více než dvaceti zemí, nejvíc Čečenci, Afghánci a lidé ze Somálska. Vedle sebe tam musí žít lidé, kteří si moc nerozumí.“

Tento celovečerní debut režisérky Sudabeh Mortezaiové byl na letošním Berlinale nominován na cenu LUX a na mezinárodním filmovém festivalu v Hongkongu získal hlavní cenu.

autoři: Tomáš Pilát , Karel Kratochvíl
Spustit audio