Dlouhá cesta za Spravedlností pro mou dceru povede i na plátna českých kin

28. listopad 2016

Několik snímků čeká po uvedení na pražském Festivalu francouzských filmů cesta na plátna českých kin. Jedním z nich je film Spravedlnost pro mou dceru režiséra Vincenta Garenqa, natočený podle skutečných událostí.

Film sleduje snahu otce, pana Bamberského, o objasnění smrti čtrnáctileté své dcery. Dívka, Francouzka, je na prázdninách u své matky a jejího nového partnera, dr. Krombacha, v Německu. Za ne zcela vyjasněných okolností zemře. Poté, co je doktor Krombach ve Francii odsouzen, upne zoufalý Bamberski své síly k tomu, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost. Německé úřady totiž francouzský rozsudek blokují. A tak nakonec zorganizuje Krombachův únos a tajné převezení do Francie.

03752820.jpeg

Film Vincenta Garenqa Spravedlnost pro mou dceru se po uvedení na Festivalu francouzských filmů dostane 8. prosince do českých kin.

O mediální známosti skutečného případu říká režisér filmu, Vincent Garenq: „Ve Francii to začalo být známé v momentě, kdy ten pan Bamberski unesl toho Němce Krombacha. Jakmile k tomuto došlo, tak se o tom hodně mluvilo všude v médiích. Ale do té doby, v podstatě 30 let, konkrétně tedy 27 let, se ten pan Bamberski bil za spravedlnost úplně sám. Ve městě, kde žije, v Toulouse se čas od času objevily nějaké drobnější zprávy v tisku, to je víceméně i v tom filmu vidět, ale povětšinou byl úplně sám.“

Mluvil režisér o případu s jeho skutečnými aktéry?„Samozřejmě jsem se setkal s panem André Bamberskim, to už předtím než jsem začal film natáčet. Psal jsem scénář a chtěl jsem, aby ho viděl. Setkal jsem se také s maminkou Kalinky, té zavražděné dívky. Setkal jsem se také z několika advokáty a postupoval jsem na základě knihy, kterou pan André Bamberski o tom případu napsal. Pro mě to byla samozřejmost a vlastně nutnost s ním o tom mluvit, když jsem připravoval scénář. Chtěl jsem, aby mi vysvětlil určité věci, a také jsem já chtěl jemu vysvětlit, jak ten film vzniká, aby neměl na konci pocit, že jsme ho nějakým způsobem zradili. Samozřejmě je to fikce, ale chtěli jsme, aby to bylo co nejvěrnější skutečnosti.“

03752822.jpeg

Obviněného doktora Krombacha režisér Vincent Garenq nevyhledával, ale podle jeho slov ho viděl dvakrát při soudních řízeních v Paříži: „Slyšel jsem, jakým způsobem se obhajuje, jak mluví. Ono je to vždycky takové trošku ožehavé, vyhledávat ty záporné postavy svého filmu nebo tedy ty, kteří posloužili jako vzor pro záporné postavy.“

Film je hereckým koncertem Daniela a Sebastiana Kocha. O výběru hlavních představitelů režisér uvádí: „Vlastně to bylo velice jednoduché a nějak jsme nemuseli herce shánět dlouho. Daniel Auteuil souhlasil okamžitě, když jsme mu ukázali scénář. Se Sebastianem Kochem to bylo zase úplně jinak. V tom případě mne kontaktoval jeden z producentů filmu a řekl mi, že na berlínském festivalu mluvil s agentem Sebastiana Kocha. Že oni viděli scénář a velice je to prý zajímá.“ Když se také režisér Garenq podíval na film, v němž hrál Sebastian Koch, okamžitě ho zaujal: „Protože je to takový v podstatě krásný chlap, takže je to taková karikatura zlého, té záporné postavy.“

Spustit audio