Příběhy o cestách za svobodou tentokrát filmařům svěřili Češi z kanadského Vancouveru

15. červen 2016

Dokumentární cyklus České kořeny hledá zajímavé osobnosti tuzemského původu v cizině. Po Švédsku, Vídni a Švýcarsku se tentokrát filmaři vypravili do kanadského Vancouveru. A měli tolik natočeného materiálu, že snímek rozdělili do dvou částí. Film měl slavnostní premiéru v Praze, na podzim ho uvidí diváci v Kanadě. O uvedení v České televizi se jedná.

„Do kterékoliv země přijedeme a natáčeli jsme, vždy nás překvapilo, že je tam Čechů víc, než jsme si mysleli,“ říká autorka projektu České kořeny, Martina Fialková. „Takže bychom si měli tady doma uvědomit, že velké procento našeho národa žije za hranicemi a měli bychom to brát v úvahu, například i ve volbách.“


Natáčení Českých kořenů ve Vancouveru a ve Victorii proběhlo v létě 2015. Premiéra proběhne 7. června 2016 v Městské knihovně v Praze. Následně se uskuteční premiéry v Kanadě a v Kyjově.

Dokumentární filmy cyklu České kořeny tvoří, jak uvádí jeho tvůrci na webu projektu: „mozaiku příběhů Čechů žijících v zahraničí. Zaměřují se na jejich hodnocení rozhodnutí začít nový život v cizí zemi. Čím žijí jednotlivci i rodiny, jak se cítí jejich potomci, zda jako Češi nebo občané země, v níž vyrostli? Cílem je ilustrovat rozmanitost přístupů i vyrovnání se s tím, že tito lidé mají často dva domovy. Každý díl, věnovaný jedné zemi či městu, zachytí vyprávění několika osobností.“ O výběru kanadského Vancouveru jako cíle natáčení svěřuje Martina Fialková, že to byla opět do jisté míry náhoda: „Sehrál tam roli Český rozhlas, protože jsem byla při jednom živém natáčení v rozhlase a to poslouchal na dálku přes internet ve Vancouveru Erik Sova, který do rozhlasu napsal a začala s ním komunikace.

Tým Českých kořenů a Erik Sova

Od samého počátku ani nešlo o České kořeny, ale já jsem mu později ten projekt představila a jeho to tak zaujalo, že nás do Kanady pozval, což bylo úžasné a velkorysé. Ale já sama jsem o Kanadě uvažovala už před čtyřmi lety, ale tehdy nebyla příznivá ekonomická situace, takže tehdy vznikla Vídeň a ke Kanadě jsme se vrátili teď.“

Co Čech, to muzikant - to se potvrzuje v každém díleDo každého dílu se tvůrci snaží dostat jednoho zajímavého hudebníka: „V tomto případě je to hudebnice, pianistka, paní Eva Solar-Kindermann, která v Kanadě velmi propaguje českou hudbu a celým tímto dílem se táhne jako červená nit její nahrávka především Leoše Janáčka. Chceme tím připomenout nejen, že ´co Čech, to muzikant´, ale že i mnoho zajímavých osobností propaguje českou hudbu v zahraničí, což si také málo uvědomujeme.“

Eva Solar-Kindermann

Mottem projektu je hledání Čechů úspěšných ve svobodném světěJistým výrazným rysem právě kanadského dílu Českých kořenů je solidarita a dobrovolnická činnost projevovaná vůči svému okolí, jak bylo možné podle autorky projektu u většiny respondentů vysledovat. Cenné je také samotné zachycení příběhů krajanů, protože někteří z nich už jsou v pokročilém věku. Hodnota natočeného materiálu je o to větší, neboť filmaři mohou být i posledními, kteří mají možnost vyprávění uchovat. „To hlavní je,“ shrnuje Martina Fialková, „že oni se rádi vrací do Čech, alespoň pokud jim to síly dovolí, a snaží se nám dát jednak svoje zkušenosti, jednak sem přenáší část optimistické nálady, která v Kanadě skutečně panuje a že nejsou nijak zatrpklí, zahořklí, mají nás rádi, takže mějme rádi i my je.“

Vancouver
Spustit audio