20. dubna 2012

Mawwal: Sight Up - Foto:  Ancient Records

Mawwal: Sight UpFoto:  Ancient Records

Mawwal: Sight Up  

Slovo mawwal označuje jeden z konceptů arabské hudby: úvodní pasáž před skutečným začátkem písně, kdy zpěvák předvádí své improvizační umění bez rytmického doprovodu, protahuje slabiky a zdobí je ornamenty, typickými právě pro hudbu Východu. 

Právě toto jméno si vybrala skupina ze severovýchodu Spojených států, inspirovaná žánry z blízkého a středního východu i odjinud. Vede ji vede zpěvák a hráč na strunné nástroje Jim Matus ze státu Massachusetts, Joe O’Brien hraje na bezpražcovou basu, na perkuse je doprovází hudebník s arabským jménem Nur Habib, zpěvačkou skupiny je Jill O’Brien

V dnešní Mozaice uslyšíme skladby z jejich třetího alba, jmenuje se Sight Up, Pohled nahoru, a vyšlo před rokem. Kořeny první ukázky, Rag Yamen, leží v Indii, zpěvák Jim Matus vzpomíná, že melodii se naučil když studoval indickou klasickou hudbu na americké univerzitě Wesleyan. 

Rag Yamen 

Bloom Forest 

Skupina Mawwal s oblibou míchá mimoevropské vlivy s tématy z rockové tradice, v další ukázce si například vypůjčila slavnou skladbu legendárního kytaristy Jimiho Hendrixe, nazvanou Dítě voodoo, Voodoo Child, kterou propojila s hudbou východní Afriky. 

Fuu Duu / Voodoo Chile 

Jajouka Between the Mountains 

Na albu Sight Up americké skupiny Mawwal se podílela řada zajímavých hostí, vedle mistrovských hráčů na východní perkuse je to například zpěvačka Laila Salins z Lotyšska, kterou uslyšíme v další skladbě s takřka surrealistickým názvem, I Mute the Burning River, Dokážu umlčet hořící řeku. 

I Mute the Burning River 

Sight Up / Vetettem Violat 

Early in the Morning 

Happy on Your Feet Go 


Autor (vše, pokud není uvedeno jinak): Jim Matus 

Autor:  Petr Dorůžka
 

Nové články v rubrice

 • 24. července  2014     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Don Ellis: Soaring

  Trumpetista a především významný skladatel a aranžér Don Ellis by zítra – pětadvacátého července – oslavil své osmdesátiny. Vrozená nemoc ho však donutila ve čtyřiceti letech ukončit aktivní muzikantskou dráhu a před...

   
 • 23. července  2014     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Nicolas Genest: Sur les bords du Gange

  Dnešní Mozaiku strávíme v hudební společnosti trumpetisty a skladatele Nicolase Genesta, jehož tvorba se často pohybuje na rozhraní různých hudebních žánrů. Je tomu tak i u jeho alba Sur le bords du Gange, které natočil...

   
 • 22. července  2014     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Transitus Irregularis: Pod prahem svítá

  Hudební část dnešní Mozaiky se bude pohybovat na rozhraní baroka a jazzu. Tyto dva světy se potkávají a vzájemně prostupují v tvorbě uskupení Transitus Irregularis, které na české scéně působí od roku 2009.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas