20. dubna 2012

Mawwal: Sight Up - Foto:  Ancient Records

Mawwal: Sight UpFoto:  Ancient Records

Mawwal: Sight Up  

Slovo mawwal označuje jeden z konceptů arabské hudby: úvodní pasáž před skutečným začátkem písně, kdy zpěvák předvádí své improvizační umění bez rytmického doprovodu, protahuje slabiky a zdobí je ornamenty, typickými právě pro hudbu Východu. 

Právě toto jméno si vybrala skupina ze severovýchodu Spojených států, inspirovaná žánry z blízkého a středního východu i odjinud. Vede ji vede zpěvák a hráč na strunné nástroje Jim Matus ze státu Massachusetts, Joe O’Brien hraje na bezpražcovou basu, na perkuse je doprovází hudebník s arabským jménem Nur Habib, zpěvačkou skupiny je Jill O’Brien

V dnešní Mozaice uslyšíme skladby z jejich třetího alba, jmenuje se Sight Up, Pohled nahoru, a vyšlo před rokem. Kořeny první ukázky, Rag Yamen, leží v Indii, zpěvák Jim Matus vzpomíná, že melodii se naučil když studoval indickou klasickou hudbu na americké univerzitě Wesleyan. 

Rag Yamen 

Bloom Forest 

Skupina Mawwal s oblibou míchá mimoevropské vlivy s tématy z rockové tradice, v další ukázce si například vypůjčila slavnou skladbu legendárního kytaristy Jimiho Hendrixe, nazvanou Dítě voodoo, Voodoo Child, kterou propojila s hudbou východní Afriky. 

Fuu Duu / Voodoo Chile 

Jajouka Between the Mountains 

Na albu Sight Up americké skupiny Mawwal se podílela řada zajímavých hostí, vedle mistrovských hráčů na východní perkuse je to například zpěvačka Laila Salins z Lotyšska, kterou uslyšíme v další skladbě s takřka surrealistickým názvem, I Mute the Burning River, Dokážu umlčet hořící řeku. 

I Mute the Burning River 

Sight Up / Vetettem Violat 

Early in the Morning 

Happy on Your Feet Go 


Autor (vše, pokud není uvedeno jinak): Jim Matus 

Autor:  Petr Dorůžka

Nové články v rubrice

 • 31. října  2014     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Andrea Pancur a Ilya Shneyveys: Alpen Klezmer

  V čele hudebního projektu Alpen Klezmer stojí Lorin Sklamberg, dlouholetý zpěvák světoznámé newyorské skupiny Klezmatics, a bavorská zpěvačka a herečka Andrea Pancur, jejíž předkové pocházejí ze Slovinska.

   
 • 30. října  2014     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Susan Weinert: Tomorrow´s Dream

  Komorní koncerty mezinárodního festivalu Kytara napříč žánry probíhají nejen v Praze, ale také na různých místech naší republiky a Německa. V rámci letošního sedmnáctého ročníku se 30. října představí v kině Klub v...

   
 • 29. října  2014     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Luboš Pospíšil: & 5P: Soukromá elegie

  Hudební doprovod středeční odpolední Mozaiky obstará Soukromá elegie, takový název dostalo nové album ostříleného rockového barda Luboše Pospíšila. Vyšlo u Supraphonu a obsahuje 12 písniček, které vznikaly během uplynulých...

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas