20. dubna 2012

Mawwal: Sight Up - Foto:  Ancient Records

Mawwal: Sight UpFoto:  Ancient Records

Mawwal: Sight Up  

Slovo mawwal označuje jeden z konceptů arabské hudby: úvodní pasáž před skutečným začátkem písně, kdy zpěvák předvádí své improvizační umění bez rytmického doprovodu, protahuje slabiky a zdobí je ornamenty, typickými právě pro hudbu Východu. 

Právě toto jméno si vybrala skupina ze severovýchodu Spojených států, inspirovaná žánry z blízkého a středního východu i odjinud. Vede ji vede zpěvák a hráč na strunné nástroje Jim Matus ze státu Massachusetts, Joe O’Brien hraje na bezpražcovou basu, na perkuse je doprovází hudebník s arabským jménem Nur Habib, zpěvačkou skupiny je Jill O’Brien

V dnešní Mozaice uslyšíme skladby z jejich třetího alba, jmenuje se Sight Up, Pohled nahoru, a vyšlo před rokem. Kořeny první ukázky, Rag Yamen, leží v Indii, zpěvák Jim Matus vzpomíná, že melodii se naučil když studoval indickou klasickou hudbu na americké univerzitě Wesleyan. 

Rag Yamen 

Bloom Forest 

Skupina Mawwal s oblibou míchá mimoevropské vlivy s tématy z rockové tradice, v další ukázce si například vypůjčila slavnou skladbu legendárního kytaristy Jimiho Hendrixe, nazvanou Dítě voodoo, Voodoo Child, kterou propojila s hudbou východní Afriky. 

Fuu Duu / Voodoo Chile 

Jajouka Between the Mountains 

Na albu Sight Up americké skupiny Mawwal se podílela řada zajímavých hostí, vedle mistrovských hráčů na východní perkuse je to například zpěvačka Laila Salins z Lotyšska, kterou uslyšíme v další skladbě s takřka surrealistickým názvem, I Mute the Burning River, Dokážu umlčet hořící řeku. 

I Mute the Burning River 

Sight Up / Vetettem Violat 

Early in the Morning 

Happy on Your Feet Go 


Autor (vše, pokud není uvedeno jinak): Jim Matus 

Autor:  Petr Dorůžka

Nové články v rubrice

 • 3. září  2015     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Cuncordu e Tenore de Orosei: Novaera

  V pražském Hlaholu vystoupí 15. září famózní sardinský polyfonní vokální soubor Cuncordu e Tenore de Orosei a v dnešní Mozaice vás seznámíme s jejich novým albem Novaera.

   
 • 2. září  2015     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Bomba Estéreo: Amanecer

  Málokdo dokázal tak bezprostředně mladé generaci zatraktivnit tradiční latinskoamerické styly jako kolumbijská skupina Bomba Estéreo. Svou kreativitou nabitou elektrocumbii zanesla na globální scénu a strhla sebou...

   
 • 31. srpna  2015     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Valkyrien Allstars: Ingen hverdag

  Norská skupina Valkyrien Allstars kombinuje výrazný zvuk lidových houslí Hardanger s průrazným hlasem Tuvy Livsdatter, zpěvačky a hráčky na housle stojící v jejím čele.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas