20. dubna 2012

19. duben 2012

Mawwal: Sight Up

Slovo mawwal označuje jeden z konceptů arabské hudby: úvodní pasáž před skutečným začátkem písně, kdy zpěvák předvádí své improvizační umění bez rytmického doprovodu, protahuje slabiky a zdobí je ornamenty, typickými právě pro hudbu Východu.

Právě toto jméno si vybrala skupina ze severovýchodu Spojených států, inspirovaná žánry z blízkého a středního východu i odjinud. Vede ji vede zpěvák a hráč na strunné nástroje Jim Matus ze státu Massachusetts, Joe O’Brien hraje na bezpražcovou basu, na perkuse je doprovází hudebník s arabským jménem Nur Habib, zpěvačkou skupiny je Jill O’Brien.

V dnešní Mozaice uslyšíme skladby z jejich třetího alba, jmenuje se Sight Up, Pohled nahoru, a vyšlo před rokem. Kořeny první ukázky, Rag Yamen, leží v Indii, zpěvák Jim Matus vzpomíná, že melodii se naučil když studoval indickou klasickou hudbu na americké univerzitě Wesleyan.

Rag Yamen

Bloom Forest

Skupina Mawwal s oblibou míchá mimoevropské vlivy s tématy z rockové tradice, v další ukázce si například vypůjčila slavnou skladbu legendárního kytaristy Jimiho Hendrixe, nazvanou Dítě voodoo, Voodoo Child, kterou propojila s hudbou východní Afriky.

Fuu Duu / Voodoo Chile

Jajouka Between the Mountains

Na albu Sight Up americké skupiny Mawwal se podílela řada zajímavých hostí, vedle mistrovských hráčů na východní perkuse je to například zpěvačka Laila Salins z Lotyšska, kterou uslyšíme v další skladbě s takřka surrealistickým názvem, I Mute the Burning River, Dokážu umlčet hořící řeku.

I Mute the Burning River

Sight Up / Vetettem Violat

Early in the Morning

Happy on Your Feet Go

Autor (vše, pokud není uvedeno jinak): Jim Matus

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.