3. srpna 2012

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian Night - Foto:  IODA

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian NightFoto:  IODA

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian Night

K vizuelně i zvukově nejkouzelnějším nástrojům západní Afriky patří kora: má 21 strun, svým zvukem připomíná harfu, ale vzhledem je podstatně odlišná, její ozvučnou desku tvoří vysušená dýně, potažená podobně jako buben kůží. V minulosti to byl nástroj hudebních kronikářů, jimž Evropané říkali grioti, což je původem portugalské označení pro sluhu. Tito hudebníci z povolání zastávali několik funkcí najednou, jako znalci dějin zpívali historické eposy, a jako poslové vladařů přebírali roli sdělovacích prostředků. Jejich umění přecházelo z otce na syna - a z rodu gambijských griotů pochází i Dawda Jobarteh. Své poslední album nazval Northern Light Gambian Night, Polární záře – gambijská noc.  

Namo 

Sama Kebbalu 

21strunná loutna kora se užívá nejen v Gambii, odkud pochází Dawda Jobarteh, ale i v dalších zemích západní Afriky – například v Mali, Senegalu, Guineji. Mezi předky Dawda Jobarta byla řada virtuózů: jeho dědeček, který zemřel před 30 lety, byl prvním hráčem na koru, který vystupoval ve Spojených státech, jeho nahrávky dodnes slouží mladým hráčům, aby podle nich testovali své umění. Další skladba Jobartova alba se jmenuje Yankouba, a je konverzací mezi otcem a synem. 

Yankouba 

Mbassi 

Karang Folo 

Dawda Jobarteh pochází Gambie, státu který tvoří úzký pruh země na březích stejnojmenné řeky. V současné době ale žije v Dánsku, za sebou má spolupráci s mnoha slavnými Afričany i hudebníky ze Západu, a jeho dánský domov se promítl i do názvu alba, které dnes posloucháme – Northern Light Gambian Night, Polární záře – gambijská noc. Tématem další skladby, Dinding Do, jsou osudy opuštěných afrických dětí. 

Dinding Do 

Nakano 

Duwa 


Autor (vše, pokud není uvedeno jinak): Dawda Jobarteh 

Autor:  Petr Dorůžka

Nové články v rubrice

 • 3. července  2015     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Wolfgang Haffner: Kind of Cool

  V dnešní Mozaice zahraje sexteto německého bubeníka Wolfganfa Haffnera spolu s dalšími přizvanými muzikanty. Uslyšíme známé standardy, a také vlastní Haffnerovy skladby z jeho novinky, alba nazvaného Kind of Cool.

   
 • 2. července  2015     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  The Best of Suzanne Vega: Tried And True

  Plzeň coby Evropské hlavní město kultury bude 7. července ve Velkém sále Měšťanské besedy hostit americkou písničkářku Suzanne Vega. Při koncertování ji doprovodí znamenitý kytarista Gerry Leonard.

   
 • 1. července  2015     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  The Alaev Family and Tamir Muskat

  Kapela Alaev family propojuje tádžickou a židovskou hudební tradici s elektronikou. Autorem beatů je programátor a bubeník Tamir Muskat, s nímž v roce 2011 kapela nahrála svoje zatím jediné album The Alaev Family and...

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas