3. srpna 2012

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian Night - Foto:  IODA

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian NightFoto:  IODA

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian Night

K vizuelně i zvukově nejkouzelnějším nástrojům západní Afriky patří kora: má 21 strun, svým zvukem připomíná harfu, ale vzhledem je podstatně odlišná, její ozvučnou desku tvoří vysušená dýně, potažená podobně jako buben kůží. V minulosti to byl nástroj hudebních kronikářů, jimž Evropané říkali grioti, což je původem portugalské označení pro sluhu. Tito hudebníci z povolání zastávali několik funkcí najednou, jako znalci dějin zpívali historické eposy, a jako poslové vladařů přebírali roli sdělovacích prostředků. Jejich umění přecházelo z otce na syna - a z rodu gambijských griotů pochází i Dawda Jobarteh. Své poslední album nazval Northern Light Gambian Night, Polární záře – gambijská noc.  

Namo 

Sama Kebbalu 

21strunná loutna kora se užívá nejen v Gambii, odkud pochází Dawda Jobarteh, ale i v dalších zemích západní Afriky – například v Mali, Senegalu, Guineji. Mezi předky Dawda Jobarta byla řada virtuózů: jeho dědeček, který zemřel před 30 lety, byl prvním hráčem na koru, který vystupoval ve Spojených státech, jeho nahrávky dodnes slouží mladým hráčům, aby podle nich testovali své umění. Další skladba Jobartova alba se jmenuje Yankouba, a je konverzací mezi otcem a synem. 

Yankouba 

Mbassi 

Karang Folo 

Dawda Jobarteh pochází Gambie, státu který tvoří úzký pruh země na březích stejnojmenné řeky. V současné době ale žije v Dánsku, za sebou má spolupráci s mnoha slavnými Afričany i hudebníky ze Západu, a jeho dánský domov se promítl i do názvu alba, které dnes posloucháme – Northern Light Gambian Night, Polární záře – gambijská noc. Tématem další skladby, Dinding Do, jsou osudy opuštěných afrických dětí. 

Dinding Do 

Nakano 

Duwa 


Autor (vše, pokud není uvedeno jinak): Dawda Jobarteh 

Autor:  Petr Dorůžka

Nové články v rubrice

 • 23. ledna  2015     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  The Rongetz Foundation: Kiss Kiss Double Jab

  Francouzský trumpetista a skladatel Stephan Ronget, vystupující pod pseudonymem Rongetz, pochází z Francie, ale již několik let žije v New Yorku a se svým ansámblem The Rongetz Foundation vydává právě teď nové album... .

   
 • 22. ledna  2015     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Manu Katché: Live in concert

  V dnešní Mozaice zazní hudba z klubu New Morning v Paříži, a to z loňského 16. června. Hrálo ji kvarteto, které vedl bubeník a perkusista Manu Katché a záznam vydalo mnichovské hudební nakladatelství ACT.

   
 • 21. ledna  2015     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Bad Karma Boy: Údolia a kopce

  Trio Bad Karma Boy založil v roce 2012 hudební skladatel, kytarista a zpěvák Juraj Marikovič alias „Medveď“, dosud spojovaný s kapelou Para. Společně s klávesistkou Adélou Tihlárikovou a bubeníkem Petrem Hrabětem tak...

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas