3. srpna 2012

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian Night - Foto:  IODA

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian NightFoto:  IODA

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian Night

K vizuelně i zvukově nejkouzelnějším nástrojům západní Afriky patří kora: má 21 strun, svým zvukem připomíná harfu, ale vzhledem je podstatně odlišná, její ozvučnou desku tvoří vysušená dýně, potažená podobně jako buben kůží. V minulosti to byl nástroj hudebních kronikářů, jimž Evropané říkali grioti, což je původem portugalské označení pro sluhu. Tito hudebníci z povolání zastávali několik funkcí najednou, jako znalci dějin zpívali historické eposy, a jako poslové vladařů přebírali roli sdělovacích prostředků. Jejich umění přecházelo z otce na syna - a z rodu gambijských griotů pochází i Dawda Jobarteh. Své poslední album nazval Northern Light Gambian Night, Polární záře – gambijská noc.  

Namo 

Sama Kebbalu 

21strunná loutna kora se užívá nejen v Gambii, odkud pochází Dawda Jobarteh, ale i v dalších zemích západní Afriky – například v Mali, Senegalu, Guineji. Mezi předky Dawda Jobarta byla řada virtuózů: jeho dědeček, který zemřel před 30 lety, byl prvním hráčem na koru, který vystupoval ve Spojených státech, jeho nahrávky dodnes slouží mladým hráčům, aby podle nich testovali své umění. Další skladba Jobartova alba se jmenuje Yankouba, a je konverzací mezi otcem a synem. 

Yankouba 

Mbassi 

Karang Folo 

Dawda Jobarteh pochází Gambie, státu který tvoří úzký pruh země na březích stejnojmenné řeky. V současné době ale žije v Dánsku, za sebou má spolupráci s mnoha slavnými Afričany i hudebníky ze Západu, a jeho dánský domov se promítl i do názvu alba, které dnes posloucháme – Northern Light Gambian Night, Polární záře – gambijská noc. Tématem další skladby, Dinding Do, jsou osudy opuštěných afrických dětí. 

Dinding Do 

Nakano 

Duwa 


Autor (vše, pokud není uvedeno jinak): Dawda Jobarteh 

Autor:  Petr Dorůžka

Nové články v rubrice

 • 31. října  2014     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Andrea Pancur a Ilya Shneyveys: Alpen Klezmer

  V čele hudebního projektu Alpen Klezmer stojí Lorin Sklamberg, dlouholetý zpěvák světoznámé newyorské skupiny Klezmatics, a bavorská zpěvačka a herečka Andrea Pancur, jejíž předkové pocházejí ze Slovinska.

   
 • 30. října  2014     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Susan Weinert: Tomorrow´s Dream

  Komorní koncerty mezinárodního festivalu Kytara napříč žánry probíhají nejen v Praze, ale také na různých místech naší republiky a Německa. V rámci letošního sedmnáctého ročníku se 30. října představí v kině Klub v...

   
 • 29. října  2014     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Luboš Pospíšil: & 5P: Soukromá elegie

  Hudební doprovod středeční odpolední Mozaiky obstará Soukromá elegie, takový název dostalo nové album ostříleného rockového barda Luboše Pospíšila. Vyšlo u Supraphonu a obsahuje 12 písniček, které vznikaly během uplynulých...

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas