3. srpna 2012

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian Night - Foto:  IODA

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian NightFoto:  IODA

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian Night

K vizuelně i zvukově nejkouzelnějším nástrojům západní Afriky patří kora: má 21 strun, svým zvukem připomíná harfu, ale vzhledem je podstatně odlišná, její ozvučnou desku tvoří vysušená dýně, potažená podobně jako buben kůží. V minulosti to byl nástroj hudebních kronikářů, jimž Evropané říkali grioti, což je původem portugalské označení pro sluhu. Tito hudebníci z povolání zastávali několik funkcí najednou, jako znalci dějin zpívali historické eposy, a jako poslové vladařů přebírali roli sdělovacích prostředků. Jejich umění přecházelo z otce na syna - a z rodu gambijských griotů pochází i Dawda Jobarteh. Své poslední album nazval Northern Light Gambian Night, Polární záře – gambijská noc.  

Namo 

Sama Kebbalu 

21strunná loutna kora se užívá nejen v Gambii, odkud pochází Dawda Jobarteh, ale i v dalších zemích západní Afriky – například v Mali, Senegalu, Guineji. Mezi předky Dawda Jobarta byla řada virtuózů: jeho dědeček, který zemřel před 30 lety, byl prvním hráčem na koru, který vystupoval ve Spojených státech, jeho nahrávky dodnes slouží mladým hráčům, aby podle nich testovali své umění. Další skladba Jobartova alba se jmenuje Yankouba, a je konverzací mezi otcem a synem. 

Yankouba 

Mbassi 

Karang Folo 

Dawda Jobarteh pochází Gambie, státu který tvoří úzký pruh země na březích stejnojmenné řeky. V současné době ale žije v Dánsku, za sebou má spolupráci s mnoha slavnými Afričany i hudebníky ze Západu, a jeho dánský domov se promítl i do názvu alba, které dnes posloucháme – Northern Light Gambian Night, Polární záře – gambijská noc. Tématem další skladby, Dinding Do, jsou osudy opuštěných afrických dětí. 

Dinding Do 

Nakano 

Duwa 


Autor (vše, pokud není uvedeno jinak): Dawda Jobarteh 

Autor:  Petr Dorůžka

Nové články v rubrice

 • 26. listopadu  2014     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Jiří Vondrák: Modrý balónek

  Bulat Okudžava svými písněmi oslovil a ovlivnil mnohé písničkáře a zpěváky po celém světě. Slabost pro Okudžavovy písně má i muž mnoha profesí, Jiří Vondrák.

   
 • 25. listopadu  2014     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Herbie Hancock vystoupí 29. 11. v Brně

  Tuto sobotu se v brněnské hale Vodova uskuteční dlouho očekávaný koncert legendárního amerického pianisty Herbieho Hancocka. Spolu s ním se představí basista James Genus, kytarista Lionel Loueke a bubeník Vinnie Colaiuta....

   
 • 24. listopadu  2014       rubrika: Hudba v Mozaice

  Zrní: Následuj kojota

  Kladenská kapela Zrní působí na české hudební scéně již třináct let stále ve stejném složení – čtyři Janové – Ungr, Juklík, Fišer, Cajthaml a jeden Ondřej – Slavík. Na svém kontě má Zrní čtyři studiová alba, řadu ocenění...

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas