3. srpna 2012

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian Night - Foto:  IODA

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian NightFoto:  IODA

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian Night

K vizuelně i zvukově nejkouzelnějším nástrojům západní Afriky patří kora: má 21 strun, svým zvukem připomíná harfu, ale vzhledem je podstatně odlišná, její ozvučnou desku tvoří vysušená dýně, potažená podobně jako buben kůží. V minulosti to byl nástroj hudebních kronikářů, jimž Evropané říkali grioti, což je původem portugalské označení pro sluhu. Tito hudebníci z povolání zastávali několik funkcí najednou, jako znalci dějin zpívali historické eposy, a jako poslové vladařů přebírali roli sdělovacích prostředků. Jejich umění přecházelo z otce na syna - a z rodu gambijských griotů pochází i Dawda Jobarteh. Své poslední album nazval Northern Light Gambian Night, Polární záře – gambijská noc.  

Namo 

Sama Kebbalu 

21strunná loutna kora se užívá nejen v Gambii, odkud pochází Dawda Jobarteh, ale i v dalších zemích západní Afriky – například v Mali, Senegalu, Guineji. Mezi předky Dawda Jobarta byla řada virtuózů: jeho dědeček, který zemřel před 30 lety, byl prvním hráčem na koru, který vystupoval ve Spojených státech, jeho nahrávky dodnes slouží mladým hráčům, aby podle nich testovali své umění. Další skladba Jobartova alba se jmenuje Yankouba, a je konverzací mezi otcem a synem. 

Yankouba 

Mbassi 

Karang Folo 

Dawda Jobarteh pochází Gambie, státu který tvoří úzký pruh země na březích stejnojmenné řeky. V současné době ale žije v Dánsku, za sebou má spolupráci s mnoha slavnými Afričany i hudebníky ze Západu, a jeho dánský domov se promítl i do názvu alba, které dnes posloucháme – Northern Light Gambian Night, Polární záře – gambijská noc. Tématem další skladby, Dinding Do, jsou osudy opuštěných afrických dětí. 

Dinding Do 

Nakano 

Duwa 


Autor (vše, pokud není uvedeno jinak): Dawda Jobarteh 

Autor:  Petr Dorůžka

Nové články v rubrice

 • 31. července  2015     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Edouard Bineau: Exodus

  Francouzský pianista a skladatel Edouard Bineau se narodil 17. července 1969 a je hudebním samoukem. Ve čtrnácti začínal v bluesových skupinách hrát na kytaru a harmoniku, později, pod vlivem svého otce, jazzového pianisty,...

   
 • 30. července  2015     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Hromosvod: Divoký ticho Žižkova

  Album s názvem Divoký ticho Žižkova pokřtí 30. července na hlavním pódiu Sázavafestu pražská skupina Hromosvod. Jeho kmotrem bude buď Vladimír Mišík, nebo Radim Hladík, …anebo oba.

   
 • 29. července  2015     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Luboš Beňa & Matěj Ptaszek: Music of Mississippi River

  Slovenská, dnes už bohužel bývalá muzikantská dvojice Ľuboš Beňa a Matěj Ptaszek nás svým albem „Music of Mississippi River“ přenesou v čase až do doby, kdy deltu řeky Mississippi rozeznívalo autentické blues.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas