3. srpna 2012

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian Night - Foto:  IODA

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian NightFoto:  IODA

Dawda Jobarteh: Northern Light Gambian Night

K vizuelně i zvukově nejkouzelnějším nástrojům západní Afriky patří kora: má 21 strun, svým zvukem připomíná harfu, ale vzhledem je podstatně odlišná, její ozvučnou desku tvoří vysušená dýně, potažená podobně jako buben kůží. V minulosti to byl nástroj hudebních kronikářů, jimž Evropané říkali grioti, což je původem portugalské označení pro sluhu. Tito hudebníci z povolání zastávali několik funkcí najednou, jako znalci dějin zpívali historické eposy, a jako poslové vladařů přebírali roli sdělovacích prostředků. Jejich umění přecházelo z otce na syna - a z rodu gambijských griotů pochází i Dawda Jobarteh. Své poslední album nazval Northern Light Gambian Night, Polární záře – gambijská noc.  

Namo 

Sama Kebbalu 

21strunná loutna kora se užívá nejen v Gambii, odkud pochází Dawda Jobarteh, ale i v dalších zemích západní Afriky – například v Mali, Senegalu, Guineji. Mezi předky Dawda Jobarta byla řada virtuózů: jeho dědeček, který zemřel před 30 lety, byl prvním hráčem na koru, který vystupoval ve Spojených státech, jeho nahrávky dodnes slouží mladým hráčům, aby podle nich testovali své umění. Další skladba Jobartova alba se jmenuje Yankouba, a je konverzací mezi otcem a synem. 

Yankouba 

Mbassi 

Karang Folo 

Dawda Jobarteh pochází Gambie, státu který tvoří úzký pruh země na březích stejnojmenné řeky. V současné době ale žije v Dánsku, za sebou má spolupráci s mnoha slavnými Afričany i hudebníky ze Západu, a jeho dánský domov se promítl i do názvu alba, které dnes posloucháme – Northern Light Gambian Night, Polární záře – gambijská noc. Tématem další skladby, Dinding Do, jsou osudy opuštěných afrických dětí. 

Dinding Do 

Nakano 

Duwa 


Autor (vše, pokud není uvedeno jinak): Dawda Jobarteh 

Autor:  Petr Dorůžka

Nové články v rubrice

 • 24. dubna  2015     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Jacky Terrasson Trio: Alive

  Prologem letošního 20. ročníku mezinárodního festivalu jazzového piána v Praze bude sólový koncert klavíristy Jackyho Terrassona. Uskuteční se 4. května v Sukově síni Rudolfina v rámci umělcova evropského turné.

   
 • 23. dubna  2015     Video  rubrika: Hudba v Mozaice

  Zuby nehty: Kusy

  Dámská kapela Zuby nehty vsadila na původní tvorbu a už druhou dekádupatří k respektovaným skupinám naší scény alternativního rocku. Loni na podzim představila na albu Kusy kolekci 13 nových písniček.

   
 • 22. dubna  2015       rubrika: Hudba v Mozaice

  Kucz, Rasz, Kwiatkowski: Prenty

  V dnešní Mozaice uslyšíte ukázku ze soudobé polské tvorby propojené s ambientem a industriální hudbou. O unikátní hudební session v opuštěných halách textilky v polském Żyrardowie se postaralo trio ve složení Kondrad...

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas