rubrika: Hudba v Mozaice

6. února 2012

SambaSunda - Foto:  Myspace profil kapely SambaSunda

SambaSundaFoto:  Myspace profil kapely SambaSunda

Sambasunda Quintet: Java

Dnešní Mozaiku věnujeme pozvánce do západní Indonésie, lépe řečeno do pražského Paláce Akropolis na další z koncertů etnické hudby a world music v rámci celoročního cyklu „Respect Plus“. Již zítra, 7. února se v Akropoli představí pětičlenný „Samba Sunda Quintet“. Jeden z nejznámějších indonézských ansámblů se vydal na turné po Evropě, aby zde promoval své nejnovější album „Java“. Hudba z tohoto alba nás bude dnešní Mozaikou provázet. První skladba se jmenuje Teman Endah. Začíná sólem na dvojblanný buben Kendang, rozšířený po celé Indonésii v mnoha variantách. 

1. Teman Endah

V západní Indonézii, na západě ostrova Jáva žijí Sundové, neboli Prianganové či Parahyanganové. Jsou to muslimové, jejichž náboženská víra je silně ovlivněna domácím přírodním náboženstvím usilujícím o vylaďování člověka a přírody. Sundové se tradičně zabývali výhradně zemědělstvím a na darech přírody byli závislí. Dnes už je všechno jinak. Sundové zastávají vlivné funkce ve vedení podniků i ve vládě. My dnes máme možnost zaposlouchat se do jejich tradiční hudby, kterou do
osvěžujícího moderního kabátu oblékl „Samba Sunda Quintet“. Jádro zvuku ansámblu tvoří kacapi, tedy stolní citera připomínající loď. K ní se připojují housle, dvojblanný buben kendang a kdesi v oblacích se také vznáší zvuk tradiční indonézské flénty suling. Její štěbetání si můžete vychutnat ve skladbě Arang Arang Kaleon Prawa.

2. Arang Arang Kaleon Prawa

„Samba Sunda Quintet“ založil v roce 1993 hudební skladatel, multiinstrumentalista a vysokoškolský pedagog Ismet Ruchimat, známý propojováním hudby z okruhu tradičního sundanézského karawitanu s dalšími hudebními vlivy. V jednom rozhovoru řekl: „Pro mě je tradiční hudba výchozím bodem. Ostatně, kdo má hrát naši hudbu, když ne my sami? Bez ohledu na to, kde hrajeme je naším ideálem zachovat tradiční sundanézskou hudbu...“. Současně si ale Ismet Ruchimat uvědomuje, že nastala nová éra a s ní přichází nový zvuk, a tak do té tradiční muziky přimíchává různé další hudební ingredience – třeba z keltské kuchyně, jak je tomu v následující skladbě. 

3. Paddy Pergi Ke Bandung  

Karawitan je souhrnné označení pro veškerou indonézskou hudbu, která se nějakým způsobem vztahuje ke gamelanu. Ať jde o způsob organizace hudebního materiálu nebo o různé interpretační finesy. Karawitan má řadu variant odpovídajících kulturní a etnické rozmanitosti Indonésie. Východiskem pro tvoření melodií jsou dvě stupnice, a to celotónová řada pelog a pětitónová neboli pentatonická stupnice slendro. Pomocí naší evropské notace by se ovšem tóny obou zmíněných stupnic zapisovaly obtížně. Vychází totiž z jiných vzdáleností mezi tóny nežli hudba evropská. Posuďte sami. Následující skladba s názvem „Jemplang Naek Kukupu“ je v pentatonické stupnici slendro.

4. Jemplang Naek Kukupu (slendro) 

5. Kapeje (Mun Pareng Patepung)  

6. Jaleuleu Ja 

Autor:  Kateřina  Andršová
Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo 3 - Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 15:00 - 16:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus