Eva Salina sings Šaban Bajramović: Lema Lema

Eva Salina - Foto: Oficiální web Evy Saliny

Eva SalinaFoto: Oficiální web Evy Saliny

Balkánská hudba je populární i v místech od Evropy podstatně vzdálených, včetně New Yorku, kde žije zpěvačka Eva Salina. Její poslední album je věnované odkazu legendárního romského zpěváka Šabana Bajramoviče ze Srbska.

Eva Salina sings Šaban Bajramović: Lema Lema - Foto:  Vogiton

Eva Salina sings Šaban Bajramović: Lema LemaFoto:  Vogiton

Americká zpěvačka Eva Salina vyrůstala v Kalifornii a už v mládí si nade vše oblíbila romskou hudbu z Balkánu. Na univerzitě v Los Angeles studovala etnomuzikologii a pronikla i do tajemství bulharských ženských vícehlasů - k jejím učitelům tehdy patřila i Cvetanka Varimezova, renomovaná zpěvačka z Bulharska. V současné době žije v New Yorku, kde natočila své první album, věnované odkazu legendárního romského zpěváka Šabana Bajramoviče ze Srbska. To byla velmi náročná volba: Bajramovič byl pověstný svým ležérním, hořkosladkým projevem, a konkurovat slavnému umělci v jeho vlastním repertoáru není snadný úkol. Kouzelné melodie, která Bajramovič zpopularizoval, ale dostávají v ženském provedení novou identitu, a úrovni alba vydatně pomáhá i doprovod špičkových hudebníků. Na albu hraje například Frank London, trumpetista dobře známé skupiny Klezmatics, či původem rumunský akordeonista Peter Stan.  

Šaban Bajramović - nejpopulárnější romský zpěvák bývalé Jugoslávie - začal svoji hudební kariéru v tom nejpřísnějším vězení tehdejší doby, na ostrově Goli Otok, kde si odpykával trest za to, že utekl z povinné vojenské služby za svojí dívkou. Až ve vězení se naučil číst a psát. Zpíval v jazzbandu, později natočil zhruba 20 vinylových LP desek a napsal 650 skladeb - a zemřel před 8 lety. 

Newyorská zpěvačka Eva Salina předává znalosti balkánské hudby, které během své dráhy získala, další generaci umělců, dává soukromé lekce zpěvu a prosazuje se i v regionu, odkud své inspirace čerpala. O jejím albu se píše v srbských i chorvatských časopisech, v červnu vystupovala v Bělehradě na koncertu věnovaném památce Šabana Bajramoviče, jehož repertoár zpívá. 

V dnešní Mozaice uslyšíte například skladby: Djelo Djelo, Pijanica, Boza Limunada, Akaja Rat. 

Autor:  Petr Dorůžka
Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 16:00 - 17:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace