Göksel Kartal: The Art of Taksim

5. leden 2015

Mistr hry na tureckou citeru „kánun“ Göksel Kartal se narodil v muzikantské rodině. Nejprve se pod otcovým vedením začal věnovat hře na housle, ale brzy ho zaujal kánun.

V patnácti letech odešel do Smyrny, aby získal hudební vzdělání. Velice brzy začal spolupracovat s rozhlasem, televizí i nahrávacími studii. Na svých uměleckých turné procestoval střední Asii, Evropu i Spojené státy. Zaujala jej západní klasická hudba a flamenco. Není bez zajímavosti, že pro svou jemnou a přitom hbitou hru bývá nazýván tureckým Paco de Lucíou.

Jeho repertoár zahrnuje klasickou otomanskou hudbu, moderní arabskou hudbu i folklór. Album Umění taksímu zasvětil jedné z nejoblíbenějších hudebních forem turecké hudby.

Taksím je jakousi předehrou ve volném tempu, kde interpret improvizuje a předvádí daný makám. Makám sám o sobě zahrnuje řadu tónů, charakteristické melodické obraty a postupy včetně pravidel, jak s nimi zacházet. Na album Umění taksímu zařadil Göksel Kartal celkem 11 různých improvizací v šesti různých makámech.

V dnešní Mozaice uslyšíte například skladby: Kurdili Hicazkar Saz Semai, Saba Taksim, Acem Asiran Saz Semai.

autor: Kateřina Andršová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.