Trilok Gurtu: Spellbound

5. srpen 2014

Indický bubeník Trilok Gurtu vystupuje v Česku poměrně často. Již dvakrát se představil v rámci letního Bohemia Jazz Festu a letos v únoru vystoupil v žižkovském Paláci Akropolis. V loňském roce vydal Gurtu album s názvem Spellbound, které se rozhodl věnovat svému někdejšímu spoluhráči a příteli, trumpetistovi Donu Cherrymu.

Ten jej výrazně ovlivnil a podpořil v polovině 70. let, kdy se Gurtu přistěhoval do Evropy. Podle Gurtuových slov se jedná nejen o poctu Cherrymu, ale také jeho hudebnímu nástroji: „Trubka má své místo v hudbě velmi rozličných kultur a je základem mnoha hudebních stylů – klasiky, popu i jazzu,“ vysvětluje Gurtu. Proto na CD pozval řadu trumpetistů z různých kulturních okruhů: Itálii reprezentuje Paolo Fresu, Norsko Nils Petter Molvaer a Libanon Ibrahim Maalouf. Výsledkem této spolupráce je pestrá mozaika hudebních přístupů.

Rodák z Bombaje, Trilok Gurtu, ve své tvorbě rád přemosťuje různé kulturní tradice. Používá velké množství bicích nástrojů z celého světa a při hraní tak spojuje „východní” a „západní” přístup ke hře. V minulosti spolupracoval například s kytaristy Johnem McLaughlinem a Patem Methenym, pianistou Joe Zawinulem a nebo s trumpetistou Donem Cherrym, kterému věnoval své nejnovější album Spellbound.

Výběr z obsahu CD:

Manteca (Dizzy Gillespie, Walter Fuller, Luciano Gonzales)Cuckoo (Trilok Gurtu)Spellbound (Trilok Gurtu)All Blues (Miles Davis)Universal Mother (Don Cherry)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.