Tükrös Zenekar: Erdők Vizek Zenéje

5. září 2016

Maďarská skupina Tükrös Zenekar vznikla před 30 lety v Budapešti, a patří tak spolu se slavnějším Muzsikásem k nejdéle existujícím souborům, které vzešly z revivalistického hnutí označovaného jako tánc-ház, což je maďarský název pro venkovskou tančírnu.

Tento folklorní revival vznikl jako spontánní reakce na obrovité, státem podporované, ale umělecky sterilní ansámbly, které v zemích Východní Evropy vznikaly podle sovětského vzoru, a jejichž hlavním úkolem bylo sloužit politické propagandě. Hnutí tánc-ház mělo naopak téměř undergroundové rysy: hudebníci vyjížděli do horských samot v rumunských Karpatech, kde tradiční hudba přežívala v prostředí maďarsky mluvících komunit mnohem déle než na samotném území Maďarska. „Tu hudbu netřeba nijak zdokonalovat,“ vysvětluje Péter Árendás, violista skupiny Tükrös Zenekar, „důležité je hrát ji co možná nejautentičtěji.“

03698132.jpeg

Cílem hudebních sběratelů, kterým učarovala autentická hudba maďarských komunit na území Rumunska, byly vesničky v Transylvánii. Na tuto oblast se před sto lety rovněž zaměřil maďarský skladatel a znalec folkloru Bela Bartok. Město Ozd leží v údolí v oblasti Kutasföld v samém středu Transylvánie.

V dnešní Mozaice uslyšíte například skladby: Sajó Mentén, Kis-Küküllő Mentén, Apámnak, Maros Mentén.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.