Hudba10. září  2012  

Operní panorama Heleny Havlíkové

Helena Havlíková - Foto: Tomáš Vodňanský

Helena HavlíkováFoto: Tomáš Vodňanský

Helena Havlíková ve svém pravidelném pondělním Operním panoramatu komentuje a rozkrývá znovu aktuální kauzu sloučení Národního divadla a Státní opery.

Odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého je podle jejího názoru jen jeden z mnoha dalších dokladů chaotičnosti kauzy tzv. transformace pražské opery, kterou ministerstvo kultury rozpoutalo navzdory nesouhlasu řady zkušených odborníků, setrvalému odporu souboru Státní opery i petici proti fúzi ND a SOP. Domnívá se, že svým servilním přisluhováním nekompetentnímu ministerstvu na tom má sám Černý svůj lví podíl.  

Havlíková souhlasí, že dřívějšími ministry chronicky zanedbanou situaci pražské opery, ale i baletu bylo a je nutné řešit. Od začátku je ovšem přesvědčena, že slučování podle ministerského postupu, který se stále více ukazuje jako zmatečný a ničím nepodložený, není řešením situace dvou pražských operních souborů a nádherných budov Národního a Stavovského divadla i Státní opery, které jsme i s jejich tradicí zdědili po předcích.  

Ministerstvo kultury by mělo otevřeně přiznat, že se transformace ND a SOP v jeho režii nepodařila, proces slučování by měl být zastaven a měla by být provedena skutečná analýza potřeb a možností, jak pražskou operu, balet, ale i činohru uspořádat tak, aby to bylo opravdu ku prospěchu české kultury. A nad základním ekonomickým rámcem daným ze strany státu otevřít řešení dalšího směřování Národního divadla a Státní opery koncepcím, s nimiž nepřijdou úředníci a politici, ale osobnosti, které se ve vedení divadel prokazatelně osvědčily a dokážou přijít s vizemi. Těm by pak ministerstvo mělo garantovat prostor, v němž tyto své vize uskuteční. 

 

Operní panorama Heleny Havlíkové

Vložit na svůj web

Písemnou rozšířenou verzi Operního panoramatu najdete na www.operaplus.cz.  

Autor:  Helena Havlíková

Nové články v rubrice

 • 4. března  2015     Audio  rubrika: Hudba

  Přímý přenos na Vltavě: Graeme Jenkins diriguje FOK

  Ve středu 4. března od půl osmé večer uslyší návštěvníci Obecního domu, a v přímém přenosu také posluchači stanice Vltava, slavnou skladbu Josepha Haydna Nelsonmesse, první violoncellový koncert Dmitrije Šostakoviče...

   
 • 2. března  2015       rubrika: Hudba

  Plzeň oslaví Smetanu hudbou i vědeckým sympoziem

  Téměř 20 hudebních akcí, výstavy, divadelní představení i literární večery nabídnou v Plzni už 35. Smetanovské dny. Dnes je zahájí velký koncert v čele se Staatskapelle Weimar.

   
 • 17. února  2015     AudioVideo  rubrika: Hudba

  Villazón ve Vídni režíruje Donizettiho à la Star Wars

  Vídeňský operní dům Volksoper nabízí nové nastudování slavné komediální opery Gaetana Donizettiho Viva la Mamma. Obnovená premiéra vyvolává ve Vídni velkou pozornost, protože je spojena se jménem uznávaného mexického...

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2015 Český rozhlas