Hudba10. září  2012  

Operní panorama Heleny Havlíkové

Helena Havlíková - Foto: Tomáš Vodňanský

Helena HavlíkováFoto: Tomáš Vodňanský

Helena Havlíková ve svém pravidelném pondělním Operním panoramatu komentuje a rozkrývá znovu aktuální kauzu sloučení Národního divadla a Státní opery.

Odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého je podle jejího názoru jen jeden z mnoha dalších dokladů chaotičnosti kauzy tzv. transformace pražské opery, kterou ministerstvo kultury rozpoutalo navzdory nesouhlasu řady zkušených odborníků, setrvalému odporu souboru Státní opery i petici proti fúzi ND a SOP. Domnívá se, že svým servilním přisluhováním nekompetentnímu ministerstvu na tom má sám Černý svůj lví podíl.  

Havlíková souhlasí, že dřívějšími ministry chronicky zanedbanou situaci pražské opery, ale i baletu bylo a je nutné řešit. Od začátku je ovšem přesvědčena, že slučování podle ministerského postupu, který se stále více ukazuje jako zmatečný a ničím nepodložený, není řešením situace dvou pražských operních souborů a nádherných budov Národního a Stavovského divadla i Státní opery, které jsme i s jejich tradicí zdědili po předcích.  

Ministerstvo kultury by mělo otevřeně přiznat, že se transformace ND a SOP v jeho režii nepodařila, proces slučování by měl být zastaven a měla by být provedena skutečná analýza potřeb a možností, jak pražskou operu, balet, ale i činohru uspořádat tak, aby to bylo opravdu ku prospěchu české kultury. A nad základním ekonomickým rámcem daným ze strany státu otevřít řešení dalšího směřování Národního divadla a Státní opery koncepcím, s nimiž nepřijdou úředníci a politici, ale osobnosti, které se ve vedení divadel prokazatelně osvědčily a dokážou přijít s vizemi. Těm by pak ministerstvo mělo garantovat prostor, v němž tyto své vize uskuteční. 

AudioStáhnout
 

Operní panorama Heleny Havlíkové

Písemnou rozšířenou verzi Operního panoramatu najdete na www.operaplus.cz.  

Autor:  Helena Havlíková

Nové články v rubrice

 • 26. srpna  2014     Audio  rubrika: Hudba

  Krásná hudba v lesní čtvrti nedaleko Vídně

  Orchestrální Festival Grafenegg v Dolních Rakousích nabízí během letošního léta na padesát koncertů. Romantický zámek a městečko nedaleko Vídně v lesní čtvrti Waldviertel se každoročně proměňují v přírodní kulisu pro...

   
 • 22. srpna  2014     AudioVideo  rubrika: Hudba

  Na jedinečný čtvrttónový klavír přispěl i prezident Masaryk

  Při návštěvě Českého muzea hudby se můžete v čase vrátit například do dvacátých let minulého století. Tehdy, v době avantgardních hudebních experimentů, vznikla česká rarita - čtvrttónový klavír.

   
 • 21. srpna  2014     Audio  rubrika: Hudba

  Violinofon – česká hudební rarita

  Českými kavárnami a tančírnami ve 20. a 30. letech otřásala vlna nové hudby. Vznikající jazzové bandy a swingové orchestry se netoužily svým americkým vzorům vyrovnat jen technicky a interpretačně. Toužily po autentickém...

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas