Zdánlivě poklidný život rozbořil ten, který se díval

29. červenec 2016

Stella žila poklidným a konvenčním rodinným životem. Dokud do něj nevstoupil jeden podivný cizí muž a neobrátil ho naruby. Tak lze shrnout námět románu výrazné německé autorky Judith Hermannové nazvaný Počátek veškeré lásky. Ve čtvrté do češtiny přeložené knize otevírá autorka nejrůznější témata - od stalkingu přes pocity vykořeněnosti, manželský vztah až ke strachu o vlastní bezpečí. Román vyšel v nakladatelství Větrné mlýny.

Petr Štědroň, překladatel knihy Judith Hermannové, téma stalkingu v díle jako primární potvrzuje: „Přináší s sebou celkovou nejistotu hlavní postavy, takže ona začne rekapitulovat svůj život a přemýšlet o tom, že samozřejmě stalking je nepříjemný, protože se vám někdo snaží nabourávat do soukromí. Ale zde tu hlavní postavu to začíná zneklidňovat i z jiných stránek, začíná ji to nutit k reflexi vlastního života a k přemýšlení o svém vlastním manželství a vůbec o smyslu života.“

03667401.jpeg

Stalking jako spouštěcí moment dalšího dění?Nakonec témata, která příběh hlavní hrdinky spouští je podle Petra Štědroně zajímavější: „Zkrátka někdo posedlý, nevíme proč, najednou začne pronásledovat další osobu. Ale tuto paradoxně začíná nutit k zamyšlení nad vlastním životem a otevírá před ní velmi hluboké otázky.“

Judith Hermannová, hvězda německého literárního nebe, dosud své čtenáře uhranula třemi povídkovými tituly. Počátek veškeré lásky, její první, dlouho a napjatě očekávaný román, je příběhem o stalkingu, zranitelnosti a křehkosti lidského štěstí. Hermannová zde otevírá téma v současné společnosti více než aktuální: strach o vlastní bezpečí.

Judit Hermannová tvoří obrazy atmosféry pomocí úsporných stylistických prostředků„Ten jazyk je velmi prostý, výstižný a úderný,“ popisuje vyjadřování autorky překladatel, „a zároveň dokáže kreslit krásné atmosférické obrazy a dokáže velmi dobře popisovat situace a lidi.“ Román má chronologickou stavbu, není v něm žádná zvláštnost, o to více v něm vyniká psychologická kresba a podle Petra Štědroně, Judith Hermannová dokáže skvěle vykreslit ženskou i mužskou duši: „Myslím, že jejím společným tématem je pohled na ženu. Některé z jejích povídek jsou autobiografické, společná je také jakási melancholie a onen bystrozrak do lidské psychiky.“

Spustit audio