Lenka Sýkorová a Zdeněk Sýkora: LÉTÁNÍ

malíř Zdeněk Sýkora - Foto: Tomáš Vodňanský

malíř Zdeněk SýkoraFoto: Tomáš Vodňanský

3. února oslavil své 88. narozeniny jeden z předních představitelů české geometrické abstrakce - lounský malíř Zdeněk Sýkora. Už v šedesátých letech začal využívat jako jeden z prvních u nás i ve světě ke konstruování svých geometrických struktur a později i barevných linií svých obrazů počítač. Galerie Zdeněk Sklenář vydala k umělcovu jubileu pod názvem - LÉTÁNÍ - album pěti sérigrafií, které navazují na velké nástěnné malby Zdeňka Sýkory a jeho ženy Lenky, realizované v roce 2005 ve vstupní hale budovy Řízení leteckého provozu České republiky v Jenči u Prahy. Sérigrafie nazvané LET můžeme spolu s dalšími pracemi, souvisejícími s realizací nástěnných maleb v Jenči, vidět v Galerii Zdeněk Sklenář na Smetanově nábřeží v Praze do 22. března.

Oba umělce, Lenku Sýkorovou a Zdeňka Sýkoru si pozval k mikrofonu Karel Oujezdský. Zajímalo ho, o čem v souvislosti s touto velkou zakázkou pro architekturu přemýšleli a jak celá práce probíhala. Jako první hovoří Lenka Sýkorová.

 

Lenka Sýkorová a Zdeněk Sýkora: LÉTÁNÍ

Vložit na svůj web

malíř Zdeněk Sýkora - Foto: Tomáš Vodňanský

malíř Zdeněk SýkoraFoto: Tomáš Vodňanský

 

Autor:  Karel Oujezdský
Pořad: Mozaika  |  Stanice: ČRo Vltava
Čas vysílání: pondělí-pátek 6:30 - 9:00 / 16:00 - 17:00  |  Délka pořadu: 150 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 20. června  2012       rubrika: Nepřehlédněte

  Mozaika – letní schéma

  Mozaika v čase prázdnin bude sice o půl hodiny kratší, nabídne ale oblíbené Výlety s Vltavou nebo osvěžení se šansonem.

   
 • 65. Pražské jaro

  Pražské jaro začalo tradičně provedením Mé vlasti Bedřicha Smetany ve středu 12. května. 65. ročník mezinárodního hudebního festivalu potrvá do 4. června. Všechny příspěvky z našeho vysílání naleznete dále...

   
 •  Audio

  Svět knihy Praha 2010

  16. mezinárodní knižní veletrh a literární festival 13. – 16. května, Výstaviště Praha - Holešovice Čestným hostem veletrhu bylo POLSKO. Zahraniční vystavovatelé ze zemí a regionů: Belgie (Vlámsko, Valonsko-Brusel), Česká republika, Čína, Finsko, Francie, Itálie, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Maďarsko, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Saudská Arábie, Slovenská republika,... Příspěvky k veletrhu a rozhovory s vybranými autory naleznete dále... Uvnitř příspěvku je také odkaz na odvysílané příspěvky o NOCI LITERATURY.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2016 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace