Tetřev hlušec - pták roku 2012

Posledním místem, kde u nás přežívá životaschopná populace tetřevů, je Šumava. Žije jich tam asi 300 jedinců - panují však obavy o jejich příští osud.

Tetřev hlušec je totiž velmi citlivý na podmínky ve svém životním prostředí. Nebezpečí na něho číhá celá řada: Od fragmentace lesních celků a vytváření rozsáhlých pasek přes přímé vyrušování člověkem až po nárazy do špatně viditelných drátěných oplocení. Proto je tak důležité zachovat pro tetřevy vhodný biotop.  

Tetřev je pták dost velký a potřebuje poměrně rozsáhlý a pokud možno nepřístupný prostor ve věkově i strukturně rozrůzněných lesích, kde najde dostatek potravy i klidu zejména pro hnízdění. Takový prostor se u nás nachází zřejmě už pouze na Šumavě. Na tuto skutečnost chce upozornit Česká společnost ornitologická právě nyní, kdy se vedou intenzivní diskuse o budoucí podobě Národního parku Šumava, a vyhlásila tetřeva hlušce ptákem roku 2012. Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek novinářům vysvětlil.  

 

Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek o vyhlášení Ptáka roku 2012, kterým se stal tetřev hlušec.

Vložit na svůj web

Autor:  Jana Olivová

Nové články v rubrice

 • 1. října  2014     Audio  rubrika: Věda

  Co je elektronová krystalografie

  S ohledem k pokračující miniaturizaci v mnoha oblastech techniky i materiálových věd, také čeští vědci zdokonalují stávající metody a hledají nové postupy pro výzkum v oblastech miniaturních rozměrů. Cestu může usnadnit...

   
 • 30. září  2014     Audio  rubrika: Věda

  Výzkumy biologů na Papui-Nové Guineji

  Čeští biologové provádějí na Papui-Nové Guineji téměř dvě desetiletí trvající výzkumy ekologie živočichů.

   
 • 29. září  2014     Audio  rubrika: Věda

  CERN slaví 60. výročí založení

  V jednom z největších vědecko-výzkumných zařízení na světě všech dob CERN se dnes slaví, uplynulo totiž přesně 60 let od založení této organizace.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas