Tetřev hlušec - pták roku 2012

Posledním místem, kde u nás přežívá životaschopná populace tetřevů, je Šumava. Žije jich tam asi 300 jedinců - panují však obavy o jejich příští osud.

Tetřev hlušec je totiž velmi citlivý na podmínky ve svém životním prostředí. Nebezpečí na něho číhá celá řada: Od fragmentace lesních celků a vytváření rozsáhlých pasek přes přímé vyrušování člověkem až po nárazy do špatně viditelných drátěných oplocení. Proto je tak důležité zachovat pro tetřevy vhodný biotop.  

Tetřev je pták dost velký a potřebuje poměrně rozsáhlý a pokud možno nepřístupný prostor ve věkově i strukturně rozrůzněných lesích, kde najde dostatek potravy i klidu zejména pro hnízdění. Takový prostor se u nás nachází zřejmě už pouze na Šumavě. Na tuto skutečnost chce upozornit Česká společnost ornitologická právě nyní, kdy se vedou intenzivní diskuse o budoucí podobě Národního parku Šumava, a vyhlásila tetřeva hlušce ptákem roku 2012. Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek novinářům vysvětlil.  

AudioStáhnout
 

Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek o vyhlášení Ptáka roku 2012, kterým se stal tetřev hlušec.

Autor:  Jana Olivová

Nové články v rubrice

 • 27. srpna  2014     Audio  rubrika: Věda

  Konference o šlechtění lesních dřevin

  Letos se světově nejvýznamnější konference v oblasti lesnické genetiky koná v Praze. Významní odborníci diskutují o metodách moderní vědy vhodných k řešení problematiky šlechtění dřevin. Konferenci pořádají Fakulta...

   
 • 25. srpna  2014     Audio  rubrika: Věda

  Evropský navigační systém Galileo má problém

  Evropská vesmírná agentura v pátek odpoledne vypustila další dvě družice - už pátou a šestou v rámci evropského satelitního navigačního systému Galileo. Družice, které vynesla do kosmického prostoru raketa Sojuz, však...

   
 • 22. srpna  2014     Audio  rubrika: Věda

  Změny druhové diverzity

  Už více než 10 let zkoumají čeští biologové rozmanitost ptačích druhů v tropické Africe. Obecnější poznatky vypovídají o změnách druhové diverzity na celé naší planetě.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas