Věda8. února  2012  

Tetřev hlušec - pták roku 2012

Posledním místem, kde u nás přežívá životaschopná populace tetřevů, je Šumava. Žije jich tam asi 300 jedinců - panují však obavy o jejich příští osud.

Tetřev hlušec je totiž velmi citlivý na podmínky ve svém životním prostředí. Nebezpečí na něho číhá celá řada: Od fragmentace lesních celků a vytváření rozsáhlých pasek přes přímé vyrušování člověkem až po nárazy do špatně viditelných drátěných oplocení. Proto je tak důležité zachovat pro tetřevy vhodný biotop.  

Tetřev je pták dost velký a potřebuje poměrně rozsáhlý a pokud možno nepřístupný prostor ve věkově i strukturně rozrůzněných lesích, kde najde dostatek potravy i klidu zejména pro hnízdění. Takový prostor se u nás nachází zřejmě už pouze na Šumavě. Na tuto skutečnost chce upozornit Česká společnost ornitologická právě nyní, kdy se vedou intenzivní diskuse o budoucí podobě Národního parku Šumava, a vyhlásila tetřeva hlušce ptákem roku 2012. Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek novinářům vysvětlil.  

AudioStáhnout
 

Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek o vyhlášení Ptáka roku 2012, kterým se stal tetřev hlušec.

Autor:  Jana Olivová
 

Nové články v rubrice

 • 29. července  2014     Audio  rubrika: Věda

  Zajímavosti o stonožkách a mnohonožkách

  V dnešních minutách ze světa vědy se ještě jednou vypravíme do světa malých členovců - stonožek a mnohonožek, o kterých v minulém týdnu v Olomouci rokovala téměř stovka odborníků z 27 zemí světa.

   
 • 28. července  2014     Audio  rubrika: Věda

  Jak odstranit z vody metabolické produkty řas a sinic

  Řasy a sinice jsou nejen postrachem všech milovníků koupání v přírodě, ale mohly by zhoršit i kvalitu pitné vody. Aby se tak nestalo, je cílem vědců, mezi něž patří i doktor Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku...

   
 • 25. července  2014     Audio  rubrika: Věda

  Mezinárodní konference o stonožkách a mnohonožkách

  Stonožky, mnohonožky a příbuzné skupiny živočichů jsou tématem odborné konference, kterou poprvé hostí Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas