Tetřev hlušec - pták roku 2012

Posledním místem, kde u nás přežívá životaschopná populace tetřevů, je Šumava. Žije jich tam asi 300 jedinců - panují však obavy o jejich příští osud.

Tetřev hlušec je totiž velmi citlivý na podmínky ve svém životním prostředí. Nebezpečí na něho číhá celá řada: Od fragmentace lesních celků a vytváření rozsáhlých pasek přes přímé vyrušování člověkem až po nárazy do špatně viditelných drátěných oplocení. Proto je tak důležité zachovat pro tetřevy vhodný biotop.  

Tetřev je pták dost velký a potřebuje poměrně rozsáhlý a pokud možno nepřístupný prostor ve věkově i strukturně rozrůzněných lesích, kde najde dostatek potravy i klidu zejména pro hnízdění. Takový prostor se u nás nachází zřejmě už pouze na Šumavě. Na tuto skutečnost chce upozornit Česká společnost ornitologická právě nyní, kdy se vedou intenzivní diskuse o budoucí podobě Národního parku Šumava, a vyhlásila tetřeva hlušce ptákem roku 2012. Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek novinářům vysvětlil.  

 

Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek o vyhlášení Ptáka roku 2012, kterým se stal tetřev hlušec.

Vložit na svůj web

Autor:  Jana Olivová

Nové články v rubrice

 • 17. října  2014     Audio  rubrika: Věda

  Mezinárodní den archeologie

  V sobotu 18. října si připomínáme Mezinárodní den archeologie. Ve světě se koná už od roku 2011, v České republice proběhne letos poprvé.

   
 • 16. října  2014     Audio  rubrika: Věda

  Nové poznatky o retrovirech

  Některé retroviry, patřící do zvláštní skupiny virů, mohou zabíjet. Jiné ale mohou být pro člověka neškodné nebo dokonce nezbytné. Čeští vědci o nich získávají nové důležité poznatky.

   
 • 15. října  2014     Audio  rubrika: Věda

  Výzkum meteoritů v ČR zaznamenal světový úspěch

  Českým astronomům se podařilo přesně určit místo dopadu meteoritů z jasného bolidu Benešov, který byl vyfotografován před více než 20 lety, a na základě výpočtů tyto meteority najít.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas