Tetřev hlušec - pták roku 2012

Posledním místem, kde u nás přežívá životaschopná populace tetřevů, je Šumava. Žije jich tam asi 300 jedinců - panují však obavy o jejich příští osud.

Tetřev hlušec je totiž velmi citlivý na podmínky ve svém životním prostředí. Nebezpečí na něho číhá celá řada: Od fragmentace lesních celků a vytváření rozsáhlých pasek přes přímé vyrušování člověkem až po nárazy do špatně viditelných drátěných oplocení. Proto je tak důležité zachovat pro tetřevy vhodný biotop.  

Tetřev je pták dost velký a potřebuje poměrně rozsáhlý a pokud možno nepřístupný prostor ve věkově i strukturně rozrůzněných lesích, kde najde dostatek potravy i klidu zejména pro hnízdění. Takový prostor se u nás nachází zřejmě už pouze na Šumavě. Na tuto skutečnost chce upozornit Česká společnost ornitologická právě nyní, kdy se vedou intenzivní diskuse o budoucí podobě Národního parku Šumava, a vyhlásila tetřeva hlušce ptákem roku 2012. Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek novinářům vysvětlil.  

 

Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek o vyhlášení Ptáka roku 2012, kterým se stal tetřev hlušec.

Autor:  Jana Olivová

Nové články v rubrice

 • 16. září  2014     Audio  rubrika: Věda

  Planety u dvojhvězd

  Hledání planet u cizích hvězd ukazuje stále zřetelněji, že realita nejen dostihuje, ale často i překračuje naše představy o tom, kde všude mohou být a jak mohou vypadat.

   
 • 15. září  2014     Audio  rubrika: Věda

  Výzkumy alergenní rostliny ambrózie

  Invazní rostlina ambrózie peřenolistá vytváří velké množství vysoce alergenního pylu, botanici proto hledají cesty, jak její výskyt co nejvíc omezit.

   
 • 12. září  2014     Audio  rubrika: Věda

  CEITEC MU v Brně

  Dnes se v Brně nově otevírají dvě budovy Středoevropského technologického institutu - Masarykova univerzita, které rozšiřují vědeckovýzkumné možnosti centra excelenctní vědy CEITEC.

   
    První  |  Předchozí
Stránka 1  z celkem  6
Další  |  Poslední

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2014 Český rozhlas