Tetřev hlušec - pták roku 2012

8. únor 2012

Posledním místem, kde u nás přežívá životaschopná populace tetřevů, je Šumava. Žije jich tam asi 300 jedinců - panují však obavy o jejich příští osud.

Tetřev hlušec je totiž velmi citlivý na podmínky ve svém životním prostředí. Nebezpečí na něho číhá celá řada: Od fragmentace lesních celků a vytváření rozsáhlých pasek přes přímé vyrušování člověkem až po nárazy do špatně viditelných drátěných oplocení. Proto je tak důležité zachovat pro tetřevy vhodný biotop.

Tetřev je pták dost velký a potřebuje poměrně rozsáhlý a pokud možno nepřístupný prostor ve věkově i strukturně rozrůzněných lesích, kde najde dostatek potravy i klidu zejména pro hnízdění. Takový prostor se u nás nachází zřejmě už pouze na Šumavě. Na tuto skutečnost chce upozornit Česká společnost ornitologická právě nyní, kdy se vedou intenzivní diskuse o budoucí podobě Národního parku Šumava, a vyhlásila tetřeva hlušce ptákem roku 2012. Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek novinářům vysvětlil.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.