Negativních dopady zavlečených invazních druhů

16. květen 2014

Mezinárodní tým vědců, včetně českých biologů, vytvořil hodnotící systém, který na šestibodové stupnici určuje závažnost dopadů nepůvodních, zavlečených druhů na místní rostliny a živočichy – a tento systém by mohl sloužit k účinnější ochraně přírody.

Obchodování, cestování, chovatelství a pěstování různých exotických zvířat či květin a podobně – to vše v dnešní společnosti vede k rozšiřování rostlinných a živočišných druhů – ať už úmyslné, nebo náhodné – mimo oblasti jejich přirozeného rozšíření.

Na nových působištích se rostlinné a živočišné druhy střetávají s tamní faunou a flórou – a mnohdy má na ně velmi nepříznivý dopad. Odborníci v takovém případě hovoří o invazních druzích. Mezinárodní tým odborníků, ve kterém byli i vědci z Botanického ústavu Akademie věd v Průhonicích, navrhli hodnotící systém, který klasifikuje invazní, zavlečené druhy podle typu a závažnosti jejich dopadu neboli impaktu na místní prostředí. Jejich práci uveřejňuje prestižní časopis PLOS Biology.

autoři: Jana Olivová , Karel Kratochvíl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.